1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  kemik erimesi hakkinda merak edilenler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  kemik erimesi hakkkinda bilgiler

  Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz bir modern çağ hastalığıdır. Yaşam süresinin uzaması ile osteoporozla ilgili komplikasyonlar katlanarak artmış, tanı yöntemlerinin gelişmesiyle de risk altındaki hastaları erken dönemde teşhis etmek mümkün olmuştur. [​IMG]Osteoporoz, kemik kitlesinde azalma, kemik dokusunun mikro mimari yapısının bozulması ile karakterize bir hastalıktır. Buna bağlı olarak kemik kırılganlığında artış hastalığın en önemli özelliğidir. Vücudumuzdaki tüm dokular gibi kemiklerimizde yaşayan dokularımızdır. Hayatımız boyunca kemiklerimizde yapım ve yıkım devam eder. 30-35 yaşlarına kadar yapım yıkımdan fazladır böylece kemiklerimiz büyür, ağırlaşır ve yoğunlaşır. Bu yaşlardan sonra yavaş yavaş kemik yıkımı, kemik oluşumunu geçer ve bunun sonucunda da osteoporoz hastalığı gelişebilir. Kemik kaybının en hızlı olduğu dönem menopozdan sonraki ilk yıllardır.
  Hastalık Sinsi Bir Şekilde İlerliyor
  Sırt ağrısı, bel ağrısı, boy kısalması, kamburlaşma görülebilir. Ancak genellikle kırık oluşuncaya kadar osteoporoz sinsi bir şekilde ilerler. Kırıklar en sık omurga, kalça ve ön kolda görülür. Omurga kırıkları boyda kısalma ve kamburlaşmaya neden olurken kalça kırıkları yüzde 30-40 oranında ölümle sonuçlanabilmektedir.
  Kimler Risk Altında?...
  Küçük, narin yapılı, ailesinde osteoporoz bulunan beyaz tenli kadınlar risk altındadır. Erken veya cerrahi olarak menopoza girenler özellikle risk altındadır. Bunun dışında alkol ve sigara kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, düşük kalsiyum ve D vitamini alımı fazla tuz kullanımı, kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi, yeterince güneş görmemek, diyabet ve hipertiroidi gibi hastalıklar ve kortizon, epilepsi ilaçları gibi bazı ilaçların uzun süre kullanımı osteoporoz için risk faktörleridir.
  Osteoporoz tanısında hastanın öyküsü ve klinik muayenesinin yanında DEXA metodu ile yapılan kemik yoğunluğu ölçümü altın standart olarak kabul görmektedir.
  Osteoporozdan Korunmak ve Tedavi İçin...
  - Osteoporozdan korunmak için en ideal yol 30-35 yaşlarına kadar doğru beslenme ve egzersizle doruk kemik kitlesine ulaşmaktır.
  - Süt ve süt ürünleri, brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, sardalya ve somon balığı gibi yağlı balıklar ve tahıllar gibi kalsiyumdan zengin yiyecekler her yaşta dengeli bir şekilde tüketilmeli, risk faktörü oluşturan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
  - Düzenli egzersiz kemikleri güçlendirir, dayanıklılık ve dengeyi artırır. Her yaşın ve hastanın egzersiz programı farklı olmalıdır, ancak hızlı yürüyüş ve dans engeli olmayan herkese tavsiye edilebilir.
  - Osteoporozun en korkulan sonucu olan kırıkların azaltılabilmesi için risk taşıyan ve tanı konan her hasta mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavide kullanılan ilaçlarla kemik kaybı durdurulabilmekte ve hatta bir miktar kemik kazanımı mümkün olmaktadır.
  - Osteoporozlu hastalar kaymayan alçak ökçeli ayakkabılar giyerek, evlerinde uygun zemin döşeme ve uygun ışıklandırma sağlayarak düşme riskini azaltmalıdırlar. (alinti,,,ailem)
   
kemik erimesi hakkinda merak edilenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. reflü hakkinda merak edilenler

  reflü hakkinda merak edilenler

  reflü hakkinda bilgiler Günümüzün en yaygın problemlerinden biri olan reflü, kişilerde her yemek sonrasında ağzı gelen acı su, göğüste yanma ile birlikte ortaya çıkıyor. Hemen her yaş grubunda görülebilen bu hastalık sağlığı olumsuz yönde tehdit ediyor!… Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “reflü” denir. Yukarı doğru kaçan...
 2. rumba dansi hakkinda merak edilenler

  rumba dansi hakkinda merak edilenler

  edilenin dansı rumba dansı rumba müzikleri dansi Rumba Rumbanın yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun sonsuz ve evrensel çekiciliğinin ana etkenidir. Dansın kendisi, tutkusuyla partnerini ritmin yoğunluğunda baştan çıkarmaya çalışan duygulu ve kışkırtıcı Latin aşığının özgüvenini ve gücünü simgeler. Ancak Rumba'da bayan kolay boyun eğmez. Dişi cilveli ve nazlı edasıyla...
 3. makyaj hakkında merak edilenler

  makyaj hakkında merak edilenler

  Doğru fondöten nasıl seçilir? Rengi: Ten renginize en yakın olan ton, renk açısından en doğru tercihtir. Fondöten seçerken eğer makyajlı değilseniz rengi alın ortası veya çene ucunuzda; makyajlı iseniz elinizin üstünde deneyin. Yapısı: Kullandığınız fondötenin yapısı cilt tipinize uygun olmalı: cildiniz normal veya karma ise sıvı (akıcı) ve hafif yapıda olanları; kuru ise krem yapıda olanları...
 4. Çörek Otu Hakkında Merak Edilenler

  Çörek Otu Hakkında Merak Edilenler

  Çörek otu hakkında merak edilen herşey Çörek otu hakkında merak edilenler Çörek otu hakkında merak ettikleriniz Binbir derde deva bitkilerden çörek otu hakkında merak ettiğiniz herşey, aşağıda ki makalede mevcut melekler :) Son zamanlarda AIDS konusunda yapılan bağımsız çalışmalar, çörek otunun doğal katil hücre aktivitesini arttırırken aynı anda yardımcı ve bastırıcı T hücreleri...
 5. Meleklerimize Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hakkında Bilgi

  Meleklerimize Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hakkında Bilgi

  Bu konuda,Kemik Erimesi (Osteoporoz) hakkında bilgi verilmektedir. Melekler Kemik Erimesi (Osteoporoz) için belirlenmiş bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerini taşıyan kişilerde osteoporoz gelişmesi daha olasıdır. Bu risk faktörlerinden genetik veya ırk gibi bazılarını değiştirmek imkansızken, bazıları değiştirilebilir ve bu sayede osteoporozdan korunulabilir.Nasılmı? tüm sağlık...

Sayfayı Paylaş