1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kemik ve Dişlere Tam Koruma

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  D vitamininin kemikler ve dişleri korumanın yanı sıra kalın bağırsak, kemik ve meme kanserinden koruyucu etkisi olduğu ve vereme karşı bağışıklığı artırdığı ortaya çıkmıştır.

  Hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli işlevinde önemli rol oynar. Yüksek tansiyonu düşürür.

  Hangi besinlerde bulunur?

  D vitamininin başlıca kaynağı, güneş ışınlarıdır. Güneşlenme ile günlük gereksinimin yüzde 80?i karşılanır. En çok yağlı balıklar, karaciğer, yumurta sarısı, peynir, tereyağı, süt ve mantarda bulunur.


  Eksik alınırsa nelere yol açar?

  Çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ve menopoz dönemindeki kadınlarda osteoporoz ve osteomalasia denilen kemik hastalıkları, akciğer, kolon ve prostat kanseri riski artar. Bebeklerde dişler düzensiz ve geç çıkar, bıngıldak geç kapanır.


  D vitaminli besinler nasıl korunmalı?


  Işığa ve ısıya duyarlıdır.

  Pişme esnasında

  D vitamini aktivitesinde yüzde 20 oranında kayıp olur.


  Fazla alınırsa nelere yol açar?

  Zehirlenme, kanda kalsiyumun artması ve bu mineralin organlarda birikmesine yol açar. Bu da hücre metabolizmasının bozulmasına ve hücrelerin ölümüne neden olur.


  Günlük doz ne kadar olmalı?

  Süt bebekleri 10-15 mcg, çocuklar en fazla 10 mcg, kadınlar ve erkekler en fazla 15 mcg, hamileler 10 mcg ve süt veren anneler 10 mcg almalıdırlar. 150 gram konserve tonbalığında 21 mcg ve 1 bardak (200 ml) sütte 0.12 mcg D vitamini bulunur.


  Kimler daha çok almalı?

  Alkolikler, et ve süt ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler, böbrek yetmezliği olanlar, güneşi az bölgelerde yaşayanlar, balık ve süt ürünlerini yeterince tüketmeyen kişiler, bebekler ve yaşlılarda gereksinim artar.
   
Kemik ve Dişlere Tam Koruma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri

  Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri

  yanak silikonu çene protezi Yüz protezleri yüz kemiklerini büyültmek için üzerlerine eklenen protezler. Amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyültmek ve çıkıklaştırmaktır. Doğru planlandığı zaman bu tür protezlerin tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi etkileri olabilir. Çene ya da elmacık kemiğinin gerektiği boyutta olmadığı bütün yüzler bu tür protezlerden fayda görebilir....
 2. Diş hekimleri 'tam gün'e düzenleme istiyor

  Diş hekimleri 'tam gün'e düzenleme istiyor

  Bence pek haklı değiller.... Türk Diş Hekimleri Birliği (TBD), Tam Gün Yasası’na ilişkin mağduriyetlerinin giderilmesi ve eşitlik ilkesi doğrultusunda yasada ek düzenlemeler yapılmasını istedi. TDB’ den yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmayan, üniversitelerin medikososyal bölümleri, bakanlıklar, belediyeler ve diğer bütün resmi...
 3. Arı Sütü ve Kemik Erimesi

  Arı Sütü ve Kemik Erimesi

  Japonya Nagasaki Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olan bir çalışmada arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi araştırılmıştır. Sadece arı sütü verilen deneklerde kemik yoğunluğunda %85 oranında artış saptanmıştır. Araştırmada arı sütünün bağırsaktan kalsiyum emilimini artırdığı ortaya konmuştur. Yine Japonya’da yapılmış başka bir araştırma ise hücre kültürü ortamında arı...
 4. kemik yaşı alma ve öğrenme

  kemik yaşı alma ve öğrenme

  kemik yaşını almak ve öğrenmek nasıl yapalıyıor ?
 5. Korseler ve Dar Elbiseler Selülit Sebebi!

  Korseler ve Dar Elbiseler Selülit Sebebi!

  selülitin sebebi selülit neden olur Sevgili melekler, korseler ve dar elbiseler selülit oluşumuna sebep oluyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hande Ulusal'ın, selülitle ilgili bilinmesi gerekenleri aşağıdaki makaleden sizlerle paylaşıyoruz... Sadece estetik görünümü değil sağlığı da olumsuz etkiliyor Selülit, cilt ve cilt altı dokulardaki kan ve lenfatik...

Sayfayı Paylaş