Kemikler gerçekten erir mi ?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kemikler gerçekten erir mi ?
kemikler erirmi,kemik erimesi nedir,kemikler neden erir,kemik erimesi nasıl önlenir,

menopoz-dneminde-di-kemikleri-erir-mi.jpg


Halk arasında kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığı; kemik içlerinin boşalarak kırılgan ve güçsüz hale gelmesidir.

Kemikler kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko, bakır, ve fosfordan oluşan zengin ve sağlam bir yapıdır. Sağlamlığın büyük kısmı içeriğindeki kalsiyum sayesindedir. Yani kemiklerimizin %70'ini içeren mineral kısmının büyük çoğunluğu kalsiyum kaynaklıdır. Kalsiyum; kanın pıhtılaşmasından kas kasılmasına kadar birçok olaydan sorumludur.

Bu kadar sağlam yapıları kırılgan hale getirmek ; tamamen insan kaynaklıdır. Zaten kaybolmaya yatkın olan kalsiyum; dikkat edilmezse 40'lı yaşlardan sonra daha hızlı azalır.

Yetişkin bir insanın günde 1000mg kalsiyum ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın hergün bulunması lazım. Ayrıca gençlerde tüketilen fazla kalsiyum depolanırken; yaşlılarda sadece o gün kullanılabilir. Yani; gençken kalsiyum fazlasıyla tüketilmelidir.

Alınması gereken önlemlerin başında beslenmek gelir. Kalsiyum içeriği bakımından zengin besinler; sebze, meyve, yoğurt, peynir, organik süt. Ayrıca kemik sağlığı için aktif bir hayat yaşanmalıdır. yürümek, yüzmek dahil fiziksel aktiviteler kemiklerimizin güçlü kalmasını sağlar. D vitamini kalsiyum emilimini arttırdığı için; güneş enerjisinden de bolca faydalanılmalıdır
 
Üst