1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kendi İşinizi Kurmak

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  KENDİ İŞİNİZİ KURMAK İÇİN ADIMLAR...

  Kendi İşinizi Nasıl Kurarsınız?

  Büyük paralar kazanma hayalinize adım adım yaklaşmak için aşağıdaki önerilere kulak verin.

  1) Kararlı Davranın.

  Bir işe girmeden önce nasıl bir iş yapacağınıza karar verin. Bunun anlamı şu: Nasıl bir marka üreteceğinize karar verin, markanızın servis olanaklarını sağlayın, satış yetkinizi çoğaltın. En iyisini yapmak için başkalarıyla beyin fırtınası yapın.

  2) Dosya Hazırlayın.

  İş dünyasına girdiğinizde, markanızı yaratırken internet aracılığıyla imalatçılarla iletişim kurmaya çalışın. İmalatçılarla tanışmadan önce düşüncelerinizde kararlı olduğunuzu gösterin. Ticari markanızda ve pa
  tentinizde herhangi bir sorun olmadığını göstermeye çalışın. Franchise verip vermeyeceğinize karar verin. Bu konuda size yardımcı olabilecek internet adreslerinden yararlanın.

  3) Piyasa Araştırması Yapın.

  Dosyanızı güvendiğiniz başka insanlara gösterin, beğenip beğenmediklerini, daha iyi olup olamayacağını sorun. Görüntünüze önem verin. Potansiyel müşterilerinizi gösteren bir araştırmayı ürününüzle birlikte sunun. Bunun için marka çalışması yapan firmalardan destek alabilirsiniz.

  4) Sermaye Çalışmalarına Başlayın.

  Ne kadar para ile başladığınız hiç önemli değil ama mutlaka bir şirket kurmak için çok paraya ihtiyacınız olacaktır. Bunun için kredi almayı düşünebilirsiniz. Banka müdürleriyle konuşarak hangi koşullarda kredi alabileceğinizi öğrenin. Düşünceleriniz için size kaynak sağlayacak sponsorlar bile bulabilirsiniz.

  5) Kendinize Hedef Koyun.

  Gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra kendinize haftalık, aylık ve yıllık hedefler koyun ve onlara göre hareket edin. Başarınızın kesintiye uğramaması için ulaşabileceğiniz hedeflere göre hareket etmeniz çok önemli. Böylece hiçbir zaman motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz.

  Kaynak : Cosmodergi   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kendi İşinizi Kurmak
  KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER...

  Kendi işini kurmak bizde herkesin hayali. Atasözümüz var hani, "Baş ol da soğan başı ol". Günümüz versiyonu, torun sözü de şöyle: "Bu maaşa çalışacağıma limon satsam daha çok kazanırım". Gelişmiş ülkelerde durum tersine, büyük çoğunluk sağlam bir işte çalışmak istiyor. Bizdeki "kendi işini yapma" eğiliminin genetik olduğunu hiç sanmıyorum. Ekonomimiz çalkantılı, güçlü şirketler az, maaş refah sağlamıyor, işini kaybedenin sosyal güvencesi yok, orta direk fakirleşti. Bu durumda "Zaten risk alıyorum, bari kendi riskimi alayım" diyor insanlarımız.

  Çoğu da işe girişince görüyor ki, kitapta yazan kurallar, temel işletme teknikleri sökmüyor gerçek yaşamda. Ülkemizin kendine has koşulları, iş dünyamızı kendine has bir yaşam alanı çalkantılı bir ortam haline getirdi. Ben sorunun temelinde beş unsuru görüyorum.

  Sermayesiz çalışma alışkanlığı yerleşmiş, para yerine evrak veya söz kullanılıyor, riskler zincirleme oluyor, kriz veya batak domino taşları gibi herkesi birden deviriyor.

  Küçük işletmeler üzerinde devletin kontrolü yok denecek kadar az, kalitesiz üreten, tüketici haklarını çiğneyen, fatura fiş kesmeyen, elektriği kaçak kullanan, kaçak işçi çalıştıran, vergi ödemeyen öne çıkıyor, düzgün çalışanı da bozuyor.

  Eğitim sistemi insanı işe hazırlamıyor, herkes işi işte öğreniyor, eğitimin bedelini işyeri ödüyor, yetişen eleman kaçıyor.

  Devlet borçlu, para emiyor, iş yapacak girişimciler kısıtlı ve pahalı kaynak bulabiliyor, AB fonlarından medet umuyor.

  AB yolunda ekonomi, hukuk ve ticaret ortamı hızla düzeliyor ama, tam biz rahat edeceğiz derken, dünyanın teknoloji, sermaye ve tecrübe açısından üstün firmaları gelip köşe başlarını tutuyor, küçük işlere de el atıyor.

  Bu Ortamda İş Kuracaklara Beş Şeye Dikkat Diyorum

  Kendine Dikkat Et

  Kendini tanı, tıkanacağın yeri bil. Kaldıramayacağı yükün altına girme. Yatırım hacmini gerçekçi belirle, aşırı borçlanma, kara gün akçesini ayır, işletme sermayesini tüketme. Tanıdığın sektörde bildiğin işi yap. Yapabileceğin işlerle yapamayacağın işleri ayırt et. Kendini tanı, çok kazanmasan bile mutlu olacağın işe gir.

  Çevrene Dikkat Et

  Kendini işine ve hayallerine kaptırma. Rakipler kimler, müşteriler ne bekliyor, aradığını nerede buluyor? Dışarıda yüksek teknolojiyi geliştiren veya ucuz işgücü kullanan ülkeler var mı? Genel ekonomik gidiş nereye? Yeni bir kriz mi var kapıda, yoksa kısa bir bahar havası mı? Kapanan dükkanlar, işlerini devredenler çoğalıyor mu, azalıyor mu?

  İşine Dikkat Et

  İşinin verimliliğini, kârlılığını izle. İşin darboğazlarını, risklerini, işletme yerinin doğruluğunu, teknolojinin yeterliliğini gör. Sektörünü yakından takip et, rakiplerin arkasında, ayaklarının altında kalma.

  Ekibine Dikkat Et

  İşi yürüten kişileri değerlendir. Kendin işin ne kadarını yapabiliyorsun, kimlere muhtaçsın, kimlere bağımlısın? Gidenin yerine yenisi geliyor mu? Yeni gelenler yeterli eğitime sahip mi, işletme içinde makul sürede yeterli eğitim veriyor musunuz? Çalışanlar işlerini şevkle mi yapıyorlar, zorla mı? Emeklerinin karşılığını aldıklarını düşünüyorlar mı? Suyu getirenle testiyi kıran ayırt edebiliyor musun? Performanslarını değerlendirirken ölçülebilir, sayısal kriterler kullanıyor musun?

  Parana Dikkat Et

  İşin getirdiğiyle götürdüğünü iyi izle. Nakit akışını planla, çeklerin dönmesin, paran atıl kalmasın. Borçlarını zamanında öde, anlamsız faizler ve gecikme cezalarıyla yıpranma, kredili tüketme, mal alamaz hale düşme. Satış fiyatına dikkat et, fiyatını kim belirliyor, bil. Yatırımının dönüşünü, kendi emeğini de maliyet gör. İşinin toplam değerini bugünü biri istese kaça satacağını bil, büyüyor musun, küçülüyor musun farkında ol.

  İşteki başarı bunlarda yatıyor. Aman dikkat!

  merhabagazetesi

   
Kendi İşinizi Kurmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayal Kurmak şart

  Hayal Kurmak şart

  Ege Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Fizyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, ’genetik.com’a, beynimizi daha fazla çalıştırmak için neler yapılabileceğimiz konusunda şu bilgileri veriyor: "Her gün gittiğiniz yolu, sabah uyandığınız müziği, oda ve büronuzun düzenini, birtakım rutin olarak yaptığınız şeyleri değiştirerek, beyninizi şaşırtın. Çalışmayan beyin...
 2. Kendi İşinin Lideri Ol!

  Kendi İşinin Lideri Ol!

  "Kendi işinin lideri olmak" yetkinliğini 15 yıl önce, efsanevi yöneticilerden Y. Akın Öngör Genel Müdürü olduğu bankada sık sık dile getiriyordu. Toplantılarda bahsediyor, kişiye özel mektuplarla çalışanlarına ulaştırıyordu. Röportajlarında da öne çıkarttı. Sonunda kurumun "olmazsa olmazları" arasına katarak, yerlere göklere yazdırdı: "Kendi işinizin lideri olun"....
 3. Empati Kurmak

  Empati Kurmak

  empati kurmak empati kurmak nedir ne demek kurma EMPATİ KURARAK, HAYATINIZIN AKIŞINI DEĞİŞTİRİN! Yazan: Elvan Demirkan Hepimiz birbirimizden farklı düşünebiliriz; ama bir başkasının farklılığına kafayı takmak ve bu takıntılarla yaşamak bizi ne kadar çok strese sokuyor bir düşünün... Kendimizi hem duygusal, hem fiziksel olarak yıpratıyoruz. En yakın arkadaşımızla, eşimizle, annemizle,...
 4. kene

  kene

  rüyada kene ısırması Kene Aşağılık ve düşük karakterli düşmana, başkasının sırtından geçinen geçinen asalak kimseye delalet eder.Kötü niyetli, ortalığı karıştıran, fit sokan ahbaptır.Rüyada kene görmek, arsiz, haysiyetsiz, yapiskan insanlarla yorumlanir. Kene hain, hasis bir düsmanla da yorumlanir. Rüyasinda kene toplayip attigini gören, malini yemek isteyen birini yanindan uzaklastirir. Bir...
 5. "Herkes kendi işini yapsın"

  "Herkes kendi işini yapsın"

  "Herkes kendi işini yapsın"BBP lideri Yazıcıoğlu, Yargıtay'ın bildirisine tepki gösterdi Yazıcıoğlu, yargıçların kanaatlerini demeçlerle değil, mahkeme kararlarıyla vermeleri gerektiğini söyledi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisine ilişkin, “Yargı’nın bağımsız olması yönündeki beklenti ve taleplere katılıyoruz, ancak yasama organı olan...

Sayfayı Paylaş