kendinizi yorgunmu hissediyorsunuz?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
kendinizi yorgunmu hissediyorsunuz?
Bu mevsimde doğduğum içindir mi bilmiyorum, hayatımda en sevdiğim mevsim hep ilkbahar mevsimi olmuştur. Ve ilkbaharın bu ilk ayı gelince kendimi ve zihnimi daha rahat hissederim. İlkbaharda heryer yeşil olur. Havadaki berraklık ve doğanın yeniden doğuşu öylesine güzeldir ki adeta insanın içi huzur dolar. Çiçekler olanca güzellikleriyle tüm renklerini bu mevsimde sergilemek için adeta birbirleriyle yarışa girerler. Güneş ise belki de sadece ilkbaharda kendisine özgü güleç bir yüze bürünür.

İşte baharın bu ilk günlerinde kimileri benim gibi pozitif bir enerjiyle yüklenirken kimilerinde ise bu kendisini yorgunluk olarak gösterecek sanırım. Halk arasında bahar yorgunluğu da denilen bu durum nisan ayının ortalarından sonra daha da artarak kendisini gösterecektir. Eğer siz de kendinizi bu mevsimde yorgun hissedenlerdenseniz söyleceğim konulara dikkat etmelisiniz.

Mevsim değişimleri hemen hemen herkes için zordur. Zira bir mevsim boyunca sürekli olarak benzer hava sıcaklıkları, benzer kıyafetler, benzer beslenme biçimleri vb. bir çok etken yeni mevsimle kendisini arka plana atacaktır. İnsanlar kısa sürelide elde ettikleri alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemezler. Ancak sadece ilkbahar istisnai bir mevsimdir ve hemen hemen tüm insanlar kışın o renksiz ve solgun yüzünden , güneşli ve rengarenk bir tabiata geçerken heyecan duyarlar.

Özellikle havaların soğuk geçtiği kış mevsiminde fiziksel olarak fazlaca hareket edemeyen insanlar baharın gelişiyle birlikte kendilerini sokaklara atarlar. Güneşin altında gezmek ve yine güneşin kemikleri ısıtan o sıcacık enerjisinden yararlanmak isterler. Elbette ki bütün kış hareket edemeyen insan bünyesi fizyolojik olarak bu yeni duruma alışmaya çalışır. O yüzden bazı insanlarda baharın ilk günlerinde fiziksel yorgunluk ortaya çıkar. Bazılarında ise bu durum tansiyon düşmesi ve yükselmesi şeklinde ortaya çıkar.

Bahar Yorgunluğu Sendromundan en az şekilde etkilenmek için şunlara dikkat etmelisiniz.

1- Mevsimsel değişimde beslenmenize ve artıp azalan hava sıcaklıklarına çok dikkat ediniz. Mümkünse mevsime uygun şekilde giyinmenize devam edin. Ne çok zayıf ne de çok kalın giyinmeyin.

2- Özellikle ilkbahara girerken kendinizi diğer mevsimlerden biraz daha farklı olarak motive etmelisiniz. Uzunca bir süredir başlayamadığınız planlarınıza başlamak için tam zamanı. Tıpkı tabiatın yeniden canlanması gibi sizde kendinizi yeni başlangıçlara hazırlayın ve bu mevsim sizin için yeniden yapılanma mevsimi olsun.

3- İlkbaharda insanlar duygusal olarak yeni başlangıçlar yapmak ister. İlkbahar insanların aşk filizlerinin de canlandığı bir dönemdir. Romantizm üst noktalara çıkar ve yeni aşklar bu mevsimde başlar. Eğer nasibiniz ise belki de eşinizle bu mevsimde tanışacağınıza inanmalısınız.

4- Bu mevsimde ani ve hızlı hareketlerden kaçınmalısınız. Esasında hiçbir zaman hızlı hareket etmek insan fizyolojisi için iyi bir davranış şekli değildir. Zira hızlı hareket etmek, acele etmek insanın hormonlarının daha fazla salgılanmasına neden olur ve bu da insan da özellikle kalabalık ortamlarda heyecana neden olabilir.

5- İlkbahar’ın size pozitif enerji vereceğine inanmalısınız.

6- Bütün bu pozitif etkiden yararlanmak için mümkünse yeniden uyanan tabiatı ve temiz havayı içinize çekebileceğiniz doğal ortamlara gitmelisiniz. Bu güzellikleri görmek size çok güzel bir enerji verecektir.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
721
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
787
Misafir
M
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
M
Cevaplar
12
Görüntüleme
2K
sema_92
S
Üst