gebe
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.382
  Beğenilen Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Kene düşmanı karıncalar..

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi'nden Yrd.Doç.Dr.Mustafa Açıcı, kenelerin biyolojik düşmanları arasında birçok hayvan ve böcek olduğunu, bazı kuş, böcek ve hayvan türlerinin kenelerle beslendiğini dile getirdi. Yrd.Doç.Dr. Açıcı, “Araştırmalara göre günde yaklaşık 6 karınca 1 kene yiyor. Kenelerin avlanması açık alanda daha kolay oluyor” dedi.
  Kene ısırması sonucu oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı tedirginliğe yol açtı. Son dönemlerde artan kene vakaları üzerine OMÜ Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Açıcı, kenelerin biyolojik düşmanlarının incelediğini söyledi.
  Kenelerin biyolojik düşmanları arasında birçok kuş türü olduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr.Mustafa Açıcı, şöyle dedi:
  “Kenelerin, lavra ve yumurtalarını yiyen birçok düşmanı var. Yengeçler, böcekler, kurbağalar, örümcekler ve güveler kenelerin yumurtaları ile beslenir. Bunların dışında bazı karıncaların keneleri öldürmede büyük rolleri var. Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre güneşli bir havada 1300 karıncanın günde 220 keneyi yediği belirlendi. Yani yaklaşık 6 karınca bir kene yiyor. Buna göre kenelerin en büyük düşmanı karıncalardır.”

  Keklik, sülün gibi kuşların da, özellikle yavrularını besledikleri dönemlerde böceklere yöneldiklerini anlatan Yrd.Doç.Dr. Mustafa Açıcı, “Keklik ve sülünler keneleri avlayabilir. Ama bunların avlaması keneleri önlemede herhangi bir değer teşkil etmez” diye konuştu.

  Doğada böceklerin birbirlerini yiyerek beslendiğini vurgulayan Yrd.Doç.Dr. Açıcı, doğada gelişi güzel ilaçlama yapılmaması gerektiğini belirterek, “Bu doğanın dengesini bozuyor. Böcekler birbirlerini yiyerek besleniyor” dedi.

  hürriyet.com


   
 2. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.476
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kene düşmanı karıncalar..

  iimiş valla:D emeğine sağlık canım:)
   
Kene düşmanı karıncalar.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. karıncalara çözüm

  karıncalara çözüm

  karıncayı ne yok eder karıncalara çözüm karınca yok etmek için karıncayı etmek karıncaya kesin çözüm  Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.
 2. keten

  keten

  Keten Helal mala, menfaat ve örtünmeye; Keten bitkisi gafil kimseye, Ketenciyi görmek zillete, üzüntü ve kedere, kadınlara düşkünlüğe, Keten elbise giymek mal biriktirmeye ve helal rızka delalet eder.Rüyada keten giymek işlerinizde başarı sonucu zengin olacağınızı işaret eder. Rüyada keten giymek işlerinizde başarı sonucu zengin olacağınızı işaret eder. Kişinin sağlığına kavuşacağına...
 3. kene

  kene

  rüyada kene ısırması Kene Aşağılık ve düşük karakterli düşmana, başkasının sırtından geçinen geçinen asalak kimseye delalet eder.Kötü niyetli, ortalığı karıştıran, fit sokan ahbaptır.Rüyada kene görmek, arsiz, haysiyetsiz, yapiskan insanlarla yorumlanir. Kene hain, hasis bir düsmanla da yorumlanir. Rüyasinda kene toplayip attigini gören, malini yemek isteyen birini yanindan uzaklastirir. Bir...
 4. Keten

  Keten

  Keten Tarih öncesinden beri kullanılan bu kumaş türü koton ile kolayca karıştırılabilir. Ev tekstili, perde, kılıf ve yastıklarda kullanım alanı buluyor.
 5. Asker Karıncalar

  Asker Karıncalar

  Avcı karıncalar bahsinde adları geçen «Dorylus» karıncaları aslında asker karıncalar'dır. Fakat bu türler dövüşmemekte, sadece öldürmektedirler. Başka bazı karınca türleri askerlik taktik ve stratejisinin uzmanı kesilmişlerdir. Bunların bir kısmı saldırgansa, öbürleri de savunmada dikkate değer teknikler uygularlar. Kendilerini savunmayacak kadar korkak karınca türleri tek tüktür:...

Sayfayı Paylaş