Kene düşmanı karıncalar..

tuqqce

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Kene düşmanı karıncalar..
Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi'nden Yrd.Doç.Dr.Mustafa Açıcı, kenelerin biyolojik düşmanları arasında birçok hayvan ve böcek olduğunu, bazı kuş, böcek ve hayvan türlerinin kenelerle beslendiğini dile getirdi. Yrd.Doç.Dr. Açıcı, “Araştırmalara göre günde yaklaşık 6 karınca 1 kene yiyor. Kenelerin avlanması açık alanda daha kolay oluyor” dedi.

Kene ısırması sonucu oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı tedirginliğe yol açtı. Son dönemlerde artan kene vakaları üzerine OMÜ Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Açıcı, kenelerin biyolojik düşmanlarının incelediğini söyledi.
Kenelerin biyolojik düşmanları arasında birçok kuş türü olduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr.Mustafa Açıcı, şöyle dedi:
“Kenelerin, lavra ve yumurtalarını yiyen birçok düşmanı var. Yengeçler, böcekler, kurbağalar, örümcekler ve güveler kenelerin yumurtaları ile beslenir. Bunların dışında bazı karıncaların keneleri öldürmede büyük rolleri var. Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre güneşli bir havada 1300 karıncanın günde 220 keneyi yediği belirlendi. Yani yaklaşık 6 karınca bir kene yiyor. Buna göre kenelerin en büyük düşmanı karıncalardır.”

Keklik, sülün gibi kuşların da, özellikle yavrularını besledikleri dönemlerde böceklere yöneldiklerini anlatan Yrd.Doç.Dr. Mustafa Açıcı, “Keklik ve sülünler keneleri avlayabilir. Ama bunların avlaması keneleri önlemede herhangi bir değer teşkil etmez” diye konuştu.

Doğada böceklerin birbirlerini yiyerek beslendiğini vurgulayan Yrd.Doç.Dr. Açıcı, doğada gelişi güzel ilaçlama yapılmaması gerektiğini belirterek, “Bu doğanın dengesini bozuyor. Böcekler birbirlerini yiyerek besleniyor” dedi.

hürriyet.com
 

Benzer İçerikler

Mirmiga
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Mirmiga
Mirmiga
*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
875
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst