Kese kağıdı en sağlıklısı

Young bride

Banned
Kese kağıdı en sağlıklısı
kese kağıdı rengi kese kağıdı nasıl yapılır
kese kağıdı, kese kağıdı yapımı, kese kağıdı rengi, kese kağıdı nasıl yapılır, kese kağıdı imalatı

KESE KAĞIDI EN SAĞLIKLISI
Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Gıda Kodeksine göre gıda maddelerinin insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturan ve hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli naylon torbalarda taşınmasının yasak olduğunu anımsattı.
Türkiye Belediyeler Birliği'nin ülke genelinde siyah poşet kullanımını yasaklamasına rağm...en halen bakkal ve pazarlarda siyah naylon torba kullanılıyor. Tüketici dernekleri ve yerel yönetimler, pazar yerlerini denetleyip tüketiciyi kese kağıdı kullanımına yönlendiriyorlar.
Naylon poşetlerin petrol türevi polietilenden üretildiğini ve sadece yüzde % 1'inin geri dönüştüğünü, yüzde 99'nun ise doğada kaldığını kaydeden tüketici derneklerinin sağlık yetkilileri;
"Poşette yoğurt ve canlı akvaryum balığı bile satın alıyoruz. Onları çanta gibi kullanıyor, evde çıkan çöplerimizi onlara koyuyoruz. Naylon poşetlerin olmadığı bir yaşam düşünmek güç. Ancak, doğanın korunmasına katkıda bulunmak istiyorsak, onları tekrar tekrar kullanarak naylon poşet üretimini azaltmalı, naylon olmayan doğaya dönüşümü olan poşet ve çanta kullanmalıyız." diyorlar.

Geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor.
Atık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor. Türk Gıda Kodeksine göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ancak şeffaf poşetlerden daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor.

380014db3ded6692ec.jpg
 
Üst