Keşfedilmemiş Cennetler - Bafa Gölü: Doğayla Tarihin Buluşması

M

Misafir

Forum Okuru
Keşfedilmemiş Cennetler - Bafa Gölü: Doğayla Tarihin Buluşması
ege-milas-selene-1.jpg


Bafa Gölü - Milas MUĞLA

BAFA GÖLÜ, Ege bölgesinin güney noktasında, Milas İlçesi'nin sınırları içerisinde, Söke Ovası'nde yer alıyor. Antik kalıntıları ve muhteşem doğası ile görülmeye değer bir yer.

İÖ. 4. yüzyılın başlarına kadar Ege Denizi'nin bir körfezi olan gölün, Büyük Menderes Nehri'nin körfez ağzına yığdığı Alüvyon sonucunda denizle bağlantısı kesilmiş. Halen suyunun belli belirsiz tuzlu olduğu göl, yağmurlu mevsimin sonlarında 6.708 hektarlık bir alana yayılıyor.
Üç tarafı dağlık, yalnız batı tarafı ova olan Bafa Gölünün yüzölçümü 65 km², çevresi 50 kilometre. Gölün en derin yeri 21 metre..

Üç tarafındaki dağlardan ve bilhassa Beşparmak Dağından inen sularla besleniyor.. Göle fazla gelen sular yığıntı halindeki seddin güney ucundan Büyük Menderes'e dökülüyor.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Bafa gölü ve çevresinde 13 tür orkide ve sayısız bitki türü barınmakta. Bafa Gölü, sucul bitkiler yönünden de oldukça zengin bir floraya sahip. Gölde, Sazan, Yayın, Sarıbalık, Kızılkanat ve Kefal türünden balıklar yaşamakta. Sığ bir göl olması ve zengin florası nedeniyle su kuşları yönünden önemli bir barınma ve beslenme alanı olan bölge, uluslararası önemli kuş alanları listesinde yer almakta. 1994 yılında D.H.K.D (Doğal Hayatı Koruma Derneği) tarafından Milli Park kapsamına alınmış. Göl, 300.000 in üzerinde kuş türüne evsahipliği yapmasının yanında türü tehlikede olan Deniz Kartalı ve Cüce Karabatak'ın da üreme alanı..

Gölde dört küçük ada bulunmakta. Kapıkırı, İkizce, Menet ve Kahvesar adaları. "Yediler Manastırı" olarak bilinen kalıntılar da bu adalardan biri üzerinde inşaa edilmiş..

Göl çevresindeki en önemli antik yerleşim Heraklia antik kenti. Kuruluşu İ.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan kent, Helenistik dönemde, deniz ticaretinin de etkisiyle en parlak dönemini yaşamış. Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla kapanmadan önceki Latmos körfezi kıyısında ve Latmos Dağının (bugünkü Beşparmak Dağı) eteklerinde kurulan kent, Latmos olarak biliniyormuş. Zamanla deniz bağlantısının kesilmesi üzerine, ticari önemi kalmayan kentin parlak dönemleri de son bulmuş. Ticari yolların dışında bulunuyor olması kente doğal olarak ulaşılması güç bir özellik kazandırmış ve İ.S. 7. ve 8. yüzyıllarda bölgenin önemli bir dini merkez olmasına yol açmış.

Bütün bu güzellikleri keşfedebilmeniz için ihtiyacınız olan gezi tekneleri sahilde bekliyorlar. Bu teknelerle ada turları yapmak mümkün. Bu keyifli turlar sırasında yüzme molası da veriliyor.

ege-milas-selene-3.jpg


Bünyesinde yer alan antik yerleşimleriyle sırrını yüzyıllarca vermeyen bu sessiz güzellik, Bodrum'dan sadece 40 dakikalık bir uzaklıkta. Pek çok efsanenin vatanı olan Bafa Gölü ve çevresi, kendisini görmeye gelenleri boş çevirmiyor ve tüm güzelliğini gözler önüne seriyor


Bafa Gölü zengin balık çeşitleriyle meşhur. Göl kıyısındaki lokantalarda levrek ve kefal gibi tatlısu balıklarından tadabilirsiniz. Deniz balıkları ise Bodrum'dan geliyor. Yörde bütün yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Fiyat olarak da çok uygun.

Nasıl Gideriz ?

Bafa'ya en yakın havalimanı Bodrum'da. Bafa'ya Milas garajından kalkan minibüslerle ulaşabileceğiniz gibi, Söke garajından kalkan minibüslerle de ulaşabilirsiniz.

İzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum'a Söke güzergahından geçen butun otobüsler Bafa'dan geçiyor.


ege-milas-olive-3.jpg


ege-milas-olive-2.jpg
 
Geri
Üst