1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  KesİŞen Kuvvetlerİn BİleŞkesİnİn İncelenmesİ

  Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kesişen kuvvetlerin bileşkesi kuvvetlerin bileşkelerinin bulunması bileşke kuvvetin bulunması bileşkesinin bileşkesi deneyi DENEYİN AMACI: Kesişen kuvvetlerin bileşkesini deney yaparak hesaplama.
  HAZIRLIK SORULARI:
  1-Bir cisme farklı doğrultuda ve yönde kuvvetler uygulandığında cismin hareket doğrultusu ve yönü hakkında ne söylenebilir?
  2-Cismin hareket doğrultusu uygulanan kuvvetin büyüklüğüne bağlı mıdır? Tartışınız.

  1-statif çubuk 4 adet
  4-saplı makara
  7-dinamometre 2 adet

  2-üç ayak 3 adet 5-bağlama parçası 7 adet
  8-yarıklı ağırlık takımı
  3-optik daire
  6-küçük bunzen kıskacı 2 adet
  9-saplı makara 2 adet
  DENEY DÜZENEĞİ:
  DENEYİN YAPILIŞI:
  1-Dinamometreleri kullanacağınız konumda ayarlayınız.
  2-Yukarıdaki şekil düzeneğini oluşturunuz.
  3-Optik daire üzerinden kesişen kuvvetler arasındaki açıyı okuyunuz.
  4-Bir kağıt üzerinde ölçekli bir şekilde kuvvet diyagramını çizerek paralel kenar yöntemiyle veya kosinüs teoremiyle bileşke kuvveti hesaplayarak, yarıklı ağırlıktaki değerle karşılaştırınız.
  DENEYİN SONUCU:
  Bu deneyde yarıklı ağırlık bileşke kuvveti dengeleyen kuvvettir. Bileşke kuvvet, dengeleyen kuvvetle aynı doğrultuda, aynı büyüklükte, fakat zıt yöndedir.
  TEORİK BİLGİ:
  Uzantıları birbirini kesen ve aralarında açı bulunan kuvvetlere kesişen kuvvetler denir. Kesişen kuvvetlerin bileşkesini üç yolla bulmak mümkündür.
  1-Paralel kenar metodu: Aralarında açı bulunan kuvvetler bir paralel kenara tamamlanır. Bu kuvvetlerin uygulama noktasından geçen köşegen büyüklüğü bileşke kuvveti verir.
  2-Uç uca ekleme metodu: Bileşenlerden birinin bitim noktasından diğerinin başlangıç noktasına gelecek şekilde paralel kaydırılarak uç uca eklenir. İlk başlangıç noktası ile son bitim noktasını birleştiren vektör bileşke kuvveti verir.
  3-Dik bileşenlerine ayırma metodu:Kuvvetler ayrı ayrı dik bileşenlerine ayrılarak, yatay ( X ) ve düşey (Y ) bileşenleri ayrı ayrı toplanır. Toplam yatay ve düşey bileşenlerin kesiştiği nokta ile uygulama noktasını birleştiren vektör bileşke kuvveti verir.


   
KesİŞen Kuvvetlerİn BİleŞkesİnİn İncelenmesİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Miknatisin Kuvvet Alanin İncelenmesİ

  Miknatisin Kuvvet Alanin İncelenmesİ

  mıknatısın kuvveti mıknatısın resimleri DENEYİN AMACI: Bir mıknatısın kuvvet alanını belirlemek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Bir mıknatısı toplu iğnelere belli bir mesafeden yaklaştırdığımızda hangi uzaklıkta çekme etkisi görülür? 2-Mıknatısın çekme etkisini gösterdiği alan mıknatısın gücüne göre değişir mi? Nedenlerini araştırınız. 1.mıknatıs...
 2. EĞİk DÜzlemde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn Hareket İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

  EĞİk DÜzlemde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn Hareket İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

  eğik düzlemde hareket eğik düzlemde hareket deneyi sürtünme kuvveti sürtünmesiz ve sürtünmeli hareketi sürtünmesiz ve sürtünmeli DENEYİN AMACI:Eğik düzlemde sürtünme kuvvetinin hareket ilişkisini gözlemek. TEORİK BİLGİ: Ağır yükleri bulundukları yerden yüksek bir yere kaldırmak için faydalanılan, bir ucu daha yüksekte bulunan...
 3. Farkli YÜzeylerde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn İncelenmesİ

  Farkli YÜzeylerde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn İncelenmesİ

  sürtünme kuvveti deneyi sürtünme kuvveti deneyleri ile ilgili deneyler ile ilgili resimler kolay deneyler DENEYİN AMACI: Sürtünme kuvveti büyüklüğünün, hangi faktörlere bağlı olduğunu deneylerle kavramak. 1- cam 4-tahta 2- tahta takoz...
 4. Paralel Kuvvetlerİn BİleŞkesİnİn İncelenmesİ

  Paralel Kuvvetlerİn BİleŞkesİnİn İncelenmesİ

  bileşke kuvvet deneyi kuvvetlerin bileşkesi deneyi paralel kuvvetlerin bileşkesi bileşke kuvvet nasıl hesaplanır kuvvetinin hesaplanması nasıl olur DENEYİN AMACI: Paralel kuvvetlerin bileşkesini deney yaparak hesaplama. TEORİK BİLGİ: Bir çubuğun her iki ucuna aynı doğrultu ve yönlü kuvvetler uygulanırsa;...
 5. Bİrarada Bulunan Maddelerİn Bİrbİrİne UyguladiĞi Kuvvetlerİn İncelenmesİ

  Bİrarada Bulunan Maddelerİn Bİrbİrİne UyguladiĞi Kuvvetlerİn İncelenmesİ

  yerçekimi kuvveti DENEYİN AMACI: Bir arada bulunan maddelerin birbirine uyguladığı kuvvetlerin eşit olduğunu görmek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Beton zemine hızla atılan çelik bilya sıçrama hareketi yapar mı?Sebebini araştırınız. 2-Bir cisme yapılan etkiye, cisim aynı büyüklükte mi yoksa farklı büyüklükte mi tepki verir?Tartışınız. DENEYDE...

Sayfayı Paylaş