Etiketler:
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Keten Tohumu YaĞi Ve Faydalari

  Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  keten tohumu yağının faydaları keten yağının faydaları tohumu yağı kullanımı yağı Keten yağı (Oleum linii), ketenden yapılmış bir Bitkisel yağdır.
  Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.
  Keten tohumlarından kavrulduktan sonra, düşük ısıda sıkılmak suretiyle keten yağı elde edilir. Bu sabit bir yağdır.
  Keten yağında % 90 doymamış asitler bulunur. Anadolu yağ ketenlerinin tohumlarında, yağ miktarı ortalama % 40,5'tir. Keten yağı, yanıklardan ileri gelen yaralarda ağrı dindirici olarak kullanılır. Bazı sabunların bileşimine girer. Boyacılıkta kullanılır. Bezir yağı elde edilir. Keten tohumunun yağı alındıktan sonra geriye küspesi kalır. Keten tohumları su veya süt ile kaynatılarak lapa yapılır ve haricen ilaç şeklinde kullanılır.
  Kuru birer tahta parçasını andıran tohumlar, uygun şartlar sağlandığında yeşerir ve çeşit çeşit bitkilere dönüşürler. Ancak bazıları da toprakta yetiştirilmeden gerek sağlık alanında gerekse diğer alanlarda, tohum şeklinde kullanılarak -Allah’ın izni ile- büyük yararlar sağlarlar. Bu özellikleriyle ön plana çıkan tohumlardan biri de keten tohumudur. Rabbimiz oldukça küçük boyutuna rağmen keten tohumunun içinde, insan yaşamı için son derece faydalı ve önemli maddeler yaratmıştır.
  Doğal Omega-3 Kaynağı
  Günümüzde Omega-3 yağ asitlerinin sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğu, tüm tıp dünyası tarafından kabul edilen bir gerçektir. Kişinin enerji seviyesini olduğu kadar, konsantrasyon yeteneğini de artıran bu yağ asitlerinin bilinmesi gereken en önemli özelliği ise, vücudumuz tarafından üretilememesidir.
  Bu nedenle dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Dolayısıyla bu durum, dünyada tarımı yapılan ilk ürünlerden biri olan ve sağlık açısından pek çok yararı bulunan 4-6 mm uzunluğundaki keten tohumunun önemini daha da artırmaktadır. Çünkü Omega-3 yağ asitlerinin en iyi doğal besin kaynaklarından biri keten tohumudur.
  Keten tohumundan elde edilen yağda %50 oranında, vücudumuz için gerekli olan bu yağ asitleri bulunmaktadır. Omega-3 serisinin en önemli temel yağ asitleri, Alfa-Linolenik asitten (ALA) türetilir. Bu da, en yoğun olarak yine keten tohumu yağında bulunur.
  Sağlıkla İlgili Diğer Kullanım Alanları
  Keten tohumunun sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir:
  * Kalp hastalıklarına karşı koruyucu; yüksek kolesterol, trigliserid ve tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.
  * İçerdiği bazı asitler sayesinde
  eklem romatizmasına karşı yararlıdır.
  *
  Mide-bağırsak sorunlarında düzenleyici özelliğe sahiptir.
  * Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  * İç organların yüzeylerini rahatlatıcıdır.
  * İçeriğindeki lignan (SDG) anti-kanser özellikli bir madde olup; göğüs, kolon (kalın bağırsak) ve
  prostat kanserine karşı koruyucu, kanserli hücrelerin büyüme hızını yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.
  * Öksürükte, ses kısıklığında ve gastrit gibi mide sorunlarında da olumlu etkisi gözlenmiştir.
  * Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılabilir. * Romatizmal hastalıkların önlenmesinde kullanılmaktadır.
  * Sinir sistemini ve hafızayı güçlendirici olarak tavsiye edilmektedir.
  * Egzema ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  * İçeriğindeki enfeksiyon giderici maddeler romatoid artrit, sedef, alerjiler ve diğer yangılı hastalıklarda iyileştirici etkiye sahiptir.
  * Tokluk hissi verdiği için diyetlerde de kullanılır.
  * Omega-3, vitamin B-12 ve lifler açısından zengin olması, hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktirici bir etki sağlar.

   
Keten Tohumu YaĞi Ve Faydalari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Keten Tohumu

  Keten Tohumu

  gebelikte keten tohumu kullanımı gebelikte keten tohumu hamilelikte hamilelikte kullanımı kullanılırmı Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. 100 gr. keten yağı 13.4 mg. E vitamini, 100 gr. keten tohumu ise yaklaşık...
 2. Isirgan Tohum YaĞi

  Isirgan Tohum YaĞi

  ISIRGAN TOHUM YAĞI Saç dökülmesinde romatizma hücre yenileyici kan temizleyici, miyom küçültücü olarak kullanılır. İÇİNDEKİLER: Potasyum tuzları, organik asitler, histamin ve asetilkolin içerir. KULLANILIŞI: Dahilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.
 3. Keten YaĞi

  Keten YaĞi

  ketan yagi KETEN YAĞI Menapoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir. Zihin açıcıdır. İÇİNDEKİLER: Müsilaj, linamarin, doymamış yağ asitleri ve protein içerir. KULLANILIŞI: Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.
 4. keten tohumu

  keten tohumu

  Keten tohumu Rüyada keten tohumu görmek, mala delalet eder. Bazilari, bu mal helal, bazilari da haramdir, derler. Bir rivayete göre, keder ve sikintidir.
 5. Keten Tohumu Yağı ve Faydaları

  Keten Tohumu Yağı ve Faydaları

  Menopoz sıkıntılarını, mide ağrılarını ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Zihni açmaya ve hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkili olduğundan dolayı kullanılması tavsiye edilir. KULLANILIŞI: Dahilen; 1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir

Sayfayı Paylaş