1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  KEY ödemelerinde icra sürprizi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  KEY alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı 80 ciltlik Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı, bugün yayımlandı. Yarın başlayacak ödemelerde, 60 binden fazla kişi paralarını alamayacak.
  Konut Edindirme Yardımı (KEY) parası alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı 80 ciltlik Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı, basımı tamamlanarak bugün yayımlandı.

  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin, KEY hak sahipleri listesini içeren tebliğinde, ödemelerde T.C kimlik numarasının ibrazının zorunlu olduğu belirtildi.

  Alınan bilgiye göre, toplam 2,8 milyar YTL ödenecek hak sahibi 8,5 milyon kişinin isimlerinin yer aldığı ve 3 nüsha olarak basımı tamamlanan Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da gönderildi.

  Resmi Gazete, 2 biner sayfalık eşit 79 ciltten oluşurken sadece 80. cilt 188 sayfadan oluştu.

  Tasfiye Kanununun gereğini yerine getirmek üzere, basım zorluğundan dolayı ve kağıt israfını önlemek üzere, söz konusu Resmi Gazete sadece 3 nüsha basıldı.

  Elektronik ortamda Ziraat Bankası'na iletilen listeler, 28 Temmuz Pazartesi günü Emlak Konut GYO A.Ş'nin ''www.keyodemeleri.com'' adresli internet sitesinde de yayınlanacak. Hak sahiplerinin Resmi Gazete'ye bakmaları gerekmiyor. Kapsamdaki kişiler, ödeme için Ziraat Bankası'na doğrudan başvurabilecek.

  KEY ödeme listeleri 6 sütundan oluşuyor. Birinci sütunda TC kimlik numarası, ikinci sütunda sosyal güvenlik numarası, üçüncü sütunda hak sahibinin adı ve soyadı, 4'üncü sütunda toplam ödenecek nakit tutar, 5'inci sütunda hak sahibinin alabileceği nominal hisse tutarı, 6'ıncı sütunda da alınabilecek hisse adeti gösteriliyor.

  -KEY ÖDEMELERİNDE İCRA KESİNTİSİ-

  Öte yandan, Konut Edindirme Yardımında (KEY) yarın başlayacak ödemelerde, 60 binden fazla kişinin paralarını alamayacağı belirtildi.

  Alacaklı kurumların icra daireleri aracılığıyla Ziraat Bankası'na gönderdikleri icra emirleri nedeniyle söz konusu kişiler, ancak borçları tahsil edildikten sonra kalan parayı alabilecekler.

  Kişi başına yapılacak ödemenin 1 YTL ile bin 391 YTL arasında değişmesi nedeniyle, belki de birçok kişi, alacağının tümü icra borçlarına kesileceği için hiç KEY parası alamayacak.

  Ziraat Bankası yetkilileri, 25 Temmuz Cuma akşamı itibariyle kendilerine ulaşan icra emri sayısının 60 binin üzerine çıktığını belirterek, bu emirleri hafta sonunda da sisteme yüklemeye devam edeceklerini söylediler.

  Diğer taraftan Ziraat Bankası, KEY ödemelerinde kendi alacaklarının tahsiline de öncelik verecek.

  -3 MİLYON 800 BİN KİŞİ, 0-50 YTL ARASINDA PARA ALACAK-

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın daha önce yaptığı açıklamaya göre, KEY'in tasfiyesi kapsamında 8,5 milyon kişiye toplam 2,8 milyar YTL ödenecek. Ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0-50 YTL arasında alacağı olanlar oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişi bulunurken, 1 milyon 145 bin kişi bin YTL'nin üzerinde, 2 milyon 922 bin kişi 50-500 YTL arasında, 972 bin kişi de 500-bin YTL arasında KEY parası alacak.

  Ziraat Bankası, bin YTL ve üzerinde alacağı olanlara, komisyon ücreti ve faiz oranında avantaj sağlayarak, alacağının 10 katına kadar kredi vermeyi öneriyor.

  TC kimlik numarasının son 2 rakamına göre yapılacak ödemelerin 8 Ağustos Cuma günü tamamlanması beklenirken, vatandaşların tatilde olması nedeniyle şubelere fazla başvuru beklenmiyor. Hak sahibi kişiler, paralarını 5 yıl içinde istedikleri zaman şubelere başvurarak alabilecekler. Bu sürede alınmayan paralar Hazine'ye gelir kaydedilecek.

  Yetkililer, şubelerin sağlıklı çalışabilmesi için vatandaşların TC kimlik numaralarının son rakamına bakarak şubelere gelmeye dikkat etmelerini önerdi.

  -TC KİMLİK NUMARASI OLMAYANLAR

  Tasfiye kanunu uyarınca, adlarına KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankası'na parası aktarılmamış olan hak sahipleri, Emlak Konut GYO'dan hisse senedi alamayacak. Bu kişilere KEY ödemeleri peşin yapılacak.

  Adlarına Emlak Bankası'na para yatırılanlar ise Emlak Konut GYO'dan hisse senedi alabilecek.

  Diğer taraftan, TC kimlik numarası bulunmayan, sadece sosyal güvenlik numarası bulunan hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. Bu kişilerin veya bu kişilerin varislerinin, TC kimlik numarası ile ödeme yapılmasını sağlamak üzere 3 ay içinde, öncelikle çalıştıkları kuruma, burada sorun çözülmezse ilgili sosyal güvenlik kurumuna başvurması gerekiyor. İlgili sosyal güvenlik kurumları, daha sonra bu kişilere ilişkin listeleri yine tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın KEY birimine, orası da Emlak Konut GYO'ya bildirecek. Emlak Konut GYO'nun yeni listeleri Ziraat Bankası'na bildirmesi ile bu kişilere veya varislerine ödeme yapılabilecek.

  -ZİRAAT BANKKARTI OLANLAR YARIN ALABİLECEK-

  KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkartı bulunanlar, Ziraat Bankası ATM’lerinden, TC kimlik numaralarına göre belirtilen günleri beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecekler. Dolayısıyla bu hak sahiplerinin 28 Temmuz'dan itibaren şubeler yerine, doğrudan Ziraat Bankası ATM’lerinden paralarını almaları mümkün olabilecek.

  KEY ödemeleri, bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi, Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunan kurum/kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek.

  haber7.com
   
KEY ödemelerinde icra sürprizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KEY ödemeleri yine değişti

  KEY ödemeleri yine değişti

  Sosyal Güvenlik Kurulu İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin ağustos ayının ortalarında başlayabileceğini söyledi. Kamuoyunda son günlerde KEY'in ne zaman ödeneceğine dair sorulan soruları yanıtlayan Kuruca, "Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor. Verileri oluşturma konusunda sıkıntı var. Ama bu sıkıntı önümüzdeki 1 ay içinde çözülecek" dedi....
 2. Key ödemeleri bu adreste..

  Key ödemeleri bu adreste..

  7 Temmuz'dan sonra ödenmesi beklenen KEY hesapları ile ilgili bilgilere Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı adlı internet adresinden ulaşılabilecek. Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesapları Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından hazırlanan internet adresinden takip edilebilecek. Hazırlık aşamasında olan siteye 8.5 milyon kişiye ait bilgi girilecek. Hak sahipleri KEY...
 3. KEY ödemelerinde iyi haber

  KEY ödemelerinde iyi haber

  KEY listelerindeki hatalar düzeltildi: Bundan böyle ödemelerde gecikme olmayacak. Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında gönderilen listelerde bulunan, yaklaşık 600 bin kişinin sicil ve kimlik numarasına ilişkin yanlışları, çalışanların gayreti ile çözdüklerini, ödemelerde bu nedenle bir gecikme...
 4. aralık 2011 key ödemeleri

  aralık 2011 key ödemeleri

  arkadaşlarım aralık ayında key ödemeleri listesi çıkacak deniliyor. Resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğü girmiş. Bu liste varmı sizde
 5. 2012 Key Ödemeleri Listesi

  2012 Key Ödemeleri Listesi

  2012 Key Ödemeleri Listesi sunar mısınız arkadaşlar key ödeme sorgulamaları hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Sayfayı Paylaş