1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  KEY'de ödeme bilmecesi

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  SGK Başkanlığından yapılan açıklamada, KEY işlemleri devredilen SSK tarafından yürütülen kişilere ilişkin verilerin bilgi işlem ortamına aktarılması çalışmalarının, 5664 sayılı KEY Kanununun yürürlüğe girmesi ile hızla gerçekleştirildiği belirtildi. Yaklaşık 110 milyon veri kaydının kanunun yürürlük tarihinden sonra olmak üzere, her bir sigortalı adına aylık olarak bildirilen kayıtlardan oluşan toplam 178 milyon kaydın veri girişinin tamamlanarak, bunun kanunda öngörülen 6 aylık süre içinde ilgili kurumlara gönderildiği kaydedildi. Açıklamada, gönderilen kurumlar tarafından, "toplam kayıt sayısının yüzde 2’sine karşılık gelen kayıttaki muhtelif veri giriş hatalarının belirlenmesi" üzerine, SGK’nın bu eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarının da hızla devam ettiği bildirildi. Kurumun tescil kayıtlarında 1987-1995 yılları arasında çalışmış olan sigortalılardan, emekli olanlar ile e-bildirge uygulamasının başladığı tarihten sonra da aktif çalışması olan sigortalılara ait kayıtlarda TC kimlik numarası eksikliğinin bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şu bilgi verildi:

  "Belirtilen dönemde kısa süreli çalışmaları olan ve o dönemde işlemleri manuel yapılan çok az sayıdaki sigortalılarımızla ilgili TC kimlik numaralarının, kurumumuzdaki mevcut işe giriş bildirgelerindeki bilgilerden ve MERNİS’ten belirlenerek tamamlanmasına ilişkin çalışmalar hızla yapılmaktadır.

  Ayrıca kayıtlarda TC kimlik numarası olmayan sigortalıların, sigorta sicil numaraları, çalıştıkları işyerleri ve KEY işlemlerinin yürütüldüğü kurum üniteleri kayıtlı olduğundan, bu kişilerin TC kimlik numaralarının olmaması hak sahibi olmalarına engel teşkil etmemektedir. Dolayısıyla, sigortalılarımızın KEY ödemelerinde herhangi bir hak kaybına uğramaları söz konusu değil."

  Bildirim süresi şubatta bitiyor
  Diğer taraftan, KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin kanun uyarınca, hak sahiplerinin listelerinin Tasfiye Halindeki Emlak Bankasının KEY Birimine bildirilmesine ilişkin süre, bu ay sonunda bitiyor. Geçen yıl Mayıs ayında çıkarılan KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve buna dayanarak çıkarılan yönetmelik uyarınca, hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelerin belirlenmesi için, kurumlara, kesinti yapılan personele ilişkin listelerin iletilmesi için geçen yıl 30 Kasım’a kadar süre verilmişti.

  Bu tarihe kadar, işçiler için SSK bölge müdürlüklerinin, memurlar için de ödemeyi yapan kurum hangisi ise defterdarlıklar, saymanlıklar, mal müdürlüklerinin, kanunla kurulan kuruluşlar ve bankaların da doğrudan listelerini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası bünyesindeki KEY birimine iletilmesi gerekiyordu.

  Listelerde, 1 Ocak 1987 ile 31 Aralık 1995 tarihleri arasında adlarına kesinti yapılan personele ilişkin bilgiler ve kesinti tutarları yer alacak. Ancak gönderilen listelerde eksiklikler bulunması üzerine, ilgili kurumların talebi ile, kanuna uygun olarak listeleri bildirme süresi 3 ay uzatılmıştı. Bu süre Şubat sonunda bitecek, ancak bu sırada gelen listeler üzerinde KEY Biriminin birleştirme ve mükerrerlikleri belirleme çalışmaları sürüyor.

  KEY Birimi’nin, ilgili kuruluşlarca gerekli mutabakatları sağlanarak gönderilen listeleri esas alarak, hak sahiplerini kesinleştirme işlemlerini 3 ayda tamamlaması öngörülüyor. Ancak, bu sürenin de kanunen 2 ay uzatılması imkanı bulunuyor.

  KEY Birimi, kendisi için de 2 aylık süre uzatımı istemezse, yasa ve yönetmeliğe göre, 2008 Mayıs ayı sonuna kadar hak sahiplerinin isim, konut edindirme yardımı ve nemalarını içeren listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına (EGYO) bildirecek. İki aylık süre uzatımı da kullanılırsa, listeler en erken Ağustos ayına kadar hazır olabilecek.

  KEY Birimi, 20 bin tane kurumdan gelecek tüm verileri birleştirip, her bir hak sahibi için tek bir ödeme tutarı belirlemek üzere "tekrar ve tutarlılık" kontrolleri yapıyor. KEY hak sahibi sayısı konusunda telaffuz edilen rakamlar 3-5 milyon arasında değişirken, bu sayının artabileceği belirtiliyor.
   
KEY'de ödeme bilmecesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KEY'de ödeme takvimi açıklandı

  KEY'de ödeme takvimi açıklandı

  Konut Edindirme Yardımı (KEY) alacak hak sahiplerine ödeme sürecinin 21 Haziran 2008 tarihinden sonra başlatılacağı bildirildi. Tasfiye Halindeki Emlak Bankasının Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, KEY hesaplarıyla ilgili olarak, hataların düzeltilerek daha fazla kişiye KEY ödemesi yapılabilmesi için, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in yetkisinde bulunan iki...
 2. İşte KEY'de ödeme tarihleri

  İşte KEY'de ödeme tarihleri

  http://www.keyodemeleri.com/ İşte KEY'de ödeme tarihleri...
 3. KEY'iniz azsa itiraz edin

  KEY'iniz azsa itiraz edin

  Tam 8 sene KEY kesintisi yapılmıştı. Ama eline 21 YTL tutuşturdular. İtiraz etti. Tam 1227 YTL aldı. Siz de itiraz etmek isterseniz işte yapacaklarınız; Dün başlayan KEY ödemeleri çıldırtıyor. Önce internet siteleri çöktü; kimse kaç lira alacağını bilemeden bankaya gitti. Üstüne üstlük, bankaya gidenler beklediklerinden çok az parayla karşılaştılar. İtiraz edenlerden biri tam 60 kat...
 4. KEY'de ikinci liste

  KEY'de ikinci liste

  1.3 milyon kişi mağdur. Listede adını bulamıyor. Devlet kolları sıvadı. İkinci liste hazırlanıyor. Sizin yapmanız gereken ise bakın ne? Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde mağdur kimse kalmayacak. Parasını eksik alan ya da hiç alamayanlar için başlatılan çalışma ile ek liste oluşturulacak. Mevcut ödemeler bittikten sonra KEY mağdurlarıyla ilgili sorun çözülecek KEY ödemelerinin...
 5. noel bilmecesi

  noel bilmecesi

  yılbaşıyla ilgili bilmeceler yılbaşı bilmeceleri yeni yıl bilmeceleri yılbaşı ile ilgili bilmeceler şehirlerle sonuna kadar okudum ve haklı buldum şimdi dee sizlerle paylaşmak istiyorum.. Her milletin dini ve milli bayramları, özel kutlama ya da anma günleri vardır. Her bayramın, özel kutlama ya da anma günlerinin bir anlamı maddi ya da manevi bir de sebep ya da sebepleri vardır. Ancak...

Sayfayı Paylaş