1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Keyodemeleri.com tıkandı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  www.keyodemeleri.com Sitesi Gün Boyu Açılmayınca Büyük Mağduriyet Yaşandı. Ödemelerin Kimlik Numarasının Son 2 Hanesine Göre Yapıldığına Dikkat Etmeyen Hak Sahipleri Şubelere Koşunca, İzdiham Yaşandı.


  Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında birikimi bulunan 8.5 milyon hak sahibine dünden itibaren ödeme yapılmaya başlandı. Hesaba ilişkin bilgi alınabilecek tek adres olan www.keyodemeleri.com sitesi gün boyu açılmadı. Ödemelerin, kimlik numarasının son 2 hanesine göre yapıldığına dikkat etmeyen hak sahipleri şubelere koşunca, izdiham yaşandı.
  VATANDAŞI ev sahibi yapmak için 1987-1995 yılları arasında yapılan kesintinin, 13 yıl sonra dün geri ödenmeye başlandı. Ancak 8.5 milyon hak sahibini ilgilendiren Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabı ile ilgili bilgilere erişilememesi, ilk günün sıkıntılı geçmesine yol açtı. Resmi Gazete’de yayımlanan listelere www.keyodemeleri.com adresinden bakılacağı açıklanmasına karşın, bu internet sitesine erişim mümkün olmadı. Hak sahiplerine ödemelerin, oluşturulan takvim uyarınca kademeli biçimde yapılması nedeniyle, dün sadece vatandaşlık numarasının sonu 00-08 arasında olan hak sahiplerinin dün KEY paralarını alması gerekiyordu. Ancak bu uygulamadan habersiz olan çok sayıda vatandaş, parasını almak için şubelere gidince, izdiham yaşandı. Bir de bunlara hesabına para yatıp yapmadığını görmek isteyen Ziraat Bankası müşterileri de eklenince, banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu.
  Hesaplara ulaşılamadı

  Aylardır, KEY ödemelerinin başlayacağı bugünü bekleyen hak sahiplerinin, en çok merak ettiği eline ne kadar para geçeceğiydi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, daha önceden 1 YTL’lik alacaklar bulunduğunu açıklasa da, hak sahipleri ’en az bin YTL alırım’ umuduyla ilk gün hem interneti, hem de banka şubelerini kitledi. Bankaya gitmeden önce, ne kadar para alacağını internetten öğrenmek isteyenler, dün bütün gün boşuna uğraş verdi. İlgili yasa gereği ödeme miktarını ve zamanının www.keyodemeleri.com adresli internet sitesinden TC Kimlik Numaraları ve Sosyal Güvenlik Numaraları ile öğrenebilecek olan KEY hak sahipleri, bir türlü siteye giremedi. Listenin yayımlandığı internet sitesi aşırı yoğunluk yüzünden kitlendi.

  Yoğunluk 2 gün sürer

  www.keyodemeleri.com adlı sitenin normalde sabah saatlerinden itibaren yayında olması gerekirken, sayfayı tıklayanları ’sayfa görüntülenemiyor’ yazısı karşıladı. Yetkililer, siteye en fazla 4 bin kişinin aynı anda girebileceğini belirtirken, bu durumun, bilgisayarların kapasitesi veya hızıyla ilgili olmadığını belirttiler. Yoğunluğun 2 gün sürmesini beklediklerini ifade eden yetkililer, hak sahibi vatandaşların bu listelere veya Resmi Gazete’ye bakmasına gerek olmadığını vurguladılar. Zaten listelerin yer aldığı mükerrer sayının her biri 2 bin sayfa 80 ciltten oluşması da bunun pek mantıklı olmadığını gösteriyor.

  Kuyruk gün boyu sürdü

  Bütün gün internet sitesine girmeye çalışarak vakit kaybetmek istemeyen, buna imkanı da olmayan yüzlerce hak sahibi ise direkt Ziraat Bankası şubelerine gitti. Gişe önlerince uzun bekleyişten sonra, parasına kavuşanlar sadece, kimlik numarası 00 ile 08 arasında olanlar oldu. Günü olmadığı için bankaya gelenler, zaten eli boş döndü. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunarlar için bir gün koşulu yoktu, ancak en büyük eziyeti de onlar çekti.

  6 saatte 166 milyon YTL dağıttı

  ZİRAAT Bankası dün saat 15:30 itibariyle 282 bin kişiye 166 milyon YTL ödedi. Bunun 70 binini ATM’den yapılan ödemeler oluşturdu. Genellikle ödemelerde fazla yoğunluk yaşanmadığını belirten yetkililer, yoğunluğun daha çok, internetten listelere giremeyen vatandaşın, şubelere gidip ne kadar alacağını öğrenmek istemesinden kaynaklandığını anlattı.

  Sinirlenen hak sahibi 1 YTL’yi bile bırakmadı

  ZİRAAT Bankası şubeleri önündeki bekleyiş, sıcak havanında etkisiyle zaman zaman gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Görevlilerin kendilerine yardım etmeyişinden şikayet eden vatandaşlar, paralarını alamadıklarından yakındı. Bazı hak sahipleri uzun uğraşların sonunda hesabında sadece 1 YTL olduğunu öğrendi. Bu duruma sinirlenen bazı hak sahiplerini 1 YTL’sini bile hesapta bırakmadı.

  Takvimi kaçıran 8 Ağustos’tan sonra alacak

  HAK sahiplerine ödemeler, 8 Ağustos’ta kadar, kimlik numarasının son 2 hanesine göre yapılacak. Bu takvimi kaçıranlar, parasını 8 Ağustos’tan sonra alabilecek. Kimlik numarasının son iki rakamı 20-28 olanlara 30 Temmuz, 30-38 olanlara 31 Temmuz, 40-48 olanlara 1 Ağustos, 50-58 olanlara 4 Ağustos, 60-68 olanlara 5 Ağustos, 70-78 olanlara 6 Ağustos, 80-88 olanlara 7 Ağustos, 90-98 olanlara ise 8 Ağustos’ta ödeme yapılacak. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunanlar ise ödeme takvimini beklemeden itibaren istediği zamanda parasını alabilecek.

  İtirazı olan 3 ay içinde başvuracak

  KİMLİK numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimlerin yer almaması, Sosyal güvenlik numarası ile yapılan sorgulamada kimlik numarasının bulunmaması yada KEY hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde 3 ay içinde itiraz başvurusu yapılabilecek. Öncelikle o dönemde çalışılmış olan kuruma, bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat edilebilecek. Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına dayanılarak yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümü aslen/vekaleten birlikte başvuracak veya miras ortaklığına temsilci atanabilecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne ilişkin mahkeme kararının sunulması durumunda ise hisse oranında ödeme yapılacak. Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek. Ancak, ibraz edilecek genel vekaletnamede vekilin bankadan para çekme yetkisi bulunacak. 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine’ye kalacak.

  Key parası alan önemli isimler

  DÜN bazı internet sitelerinde yayınlanan KEY listesi pek çok kişinin alacağını öğrenmesini sağladı. Milyonlarca isim arasından yaptığımız araştırmada Türkiye’nin önemli isimlerine de rastladık. KEY ödemelerinden yararlanacak bazı önemli isimler ve alacakları para şöyle:

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un alacağı KEY parası 1332 YTL.

  Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün alacağı KEY tutarı ise 1275 YTL.

  Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko 1191 YTL alacaklı görünüyor.

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın KEY parasının toplam tutarı ise 1380 YTL.

  Sanatçı Hülya Avşar da KEY parası alack. Avşar’ın isminin yanında ödenecek tutar 97.54 YTL görünüyor.

  Listede Türkiye’nin en önemli futbolcularından biri olarak gösterilen Hakan Şükür de bulunuyor. Şükür’ün alacağı 82.41 YTL olarak görünüyor.

  haberler.com


   
Keyodemeleri.com tıkandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tıkanmış bir klozet nasıl açılır

  Tıkanmış bir klozet nasıl açılır

  klozet tıkanması klozet tıkandı tıkanırsa kanalizasyon nasıl açılır tıkanıklığı nasıl açılır Tıkanmış bir klozet nasıl açılır Acil olarak bir tesisatçı bulamadığınız durumlarda "kendin yap" işleri arasında muhtemelen dünyanın en az sevilen bu işini bitmek hayatınızı kurtarabilir. Tıkanıklığın yerini bulmak için sifonu çekin. Klozet çabuk dolarsa yakın bir yerden,...
 2. Lavabo Tıkanmış mış

  Lavabo Tıkanmış mış

  lavabo açmak lavabo açmak için tıkandı rüyada ac Hande Yener polemiğe girmeye devam ediyor...... Yorumsuzum doğru sataşıp duruyor ama hadi sonu hayır olsun diyorum..... LAVABO TIKANDIYSA AÇAN BİRİ BULUNUR HANDE YENER’İN SÖZLERİYLE BAŞLAYAN POLEMİĞE, WİPE OUT YARIŞMASININ SUNUCUSU VE ESKİ MANKEN YENİ ŞARKICI ASUMAN KRAUSE DE KATILDI. Hande Yener'in 'Müzikte lavabo tıkandı' sözleriyle ilgili...
 3. Tıkanmış bir klozet nasıl açılır...?

  Tıkanmış bir klozet nasıl açılır...?

  tıkanan klozet nasıl açılır klozet tıkanması tıkanıklığı nasıl açılır tıkanması tıkanan tuvalet Bir düşünün klozetiniz birden tıkandı ve tesisatçı çağıracak bir durumunuz yok ne yapacaksınız peki çok iğrenç bir durum olsa gerek:D İşte bu iğrenç durumda mawi yine imdadınıza yetişiyor ve size yapmanız gereken faydalı bilgileri huzurlarınıza sunuyor:D Acil olarak bir tesisatçı bulamadığınız...

Sayfayı Paylaş