Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Kıbrıs Mavi Köşk!!!

  Konu, 'Çöplük' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  mavi köşk kıbrıs kıbrıs mavi köşk video video resimleri
  Pazar günü denize gittiğimiz Kıbrıs ta görev yapan Mehmet komutan ın anlattığı kadarıyla mimari ve mühendislik harikasıymış araştırmaya karar verdik

  Mavi Köşk (Kaçakçının Köşkü)

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  Güzelyurt yakınlarındaki Çamlıbel mevkiinde Makarios'un avukatı, aynı zamanda zamanın en büyük silah kaçakçısının köşkünü de görme fırsatım oldu. Burası Türk askerinin elinde bir ibret müzesi olarak ziyaretçilere açıktır.

  Askeri personel tarafından gezdirilirken bazıları şeytanın aklına dahi gelmeyecek sıradışı hikayelerle anlatılan mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks. İçerisindeki eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisinden devir-daimli olarak şarap akan mimari olarak estetik musluk, Roma medeniyetinin etkilerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odalarının klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar köşk şimdilerde sıradan bir ev havasında olarak gözümüze çarpsa da insanı etkilemekte.

  < Konu Resmi..>


  İşte köşkün hemen önündeki zamanın şartlarında muhteşem sayılabilecek havuzu.

  Köşkün bahçesinin en son noktasından manzara. Bu noktadan ilerideki bütün boğaz ve dağlar görünüyor. Hatta resme dikkatli bakarsanız ileride Toros Dağları bile gözükmekte.
  < Konu Resmi..>


  Buradan bütün alanı kontrol edebilen köşkün sahibinin silahları denize açılan bu boğazdan kaçırdığı söyleniyor. Kilit nokta ise şu: Köşk bu fotoğrafta görünen dağların tepe noktaları bile dahil hiçbir noktadan görünmüyor. Köşkün sahibi çok yakın bir arkadaşı olan bir mimara bu köşkü yaptırdıktan sonra köşkün yerinin kimseler tarafından bilinmemesi için mimarı öldürtüyor.


  Bu fotoğrafı çektiğim noktanın tam bir kat altında güvenlik noktası bulunuyor. Zamanında burada bulunan Rum askerleri alanda olan bitenleri kontrol ediyorlar. Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca köşkün sahibi burayı terkediyor. Burayı ele geçirebilmek için bölgenin ve köşkün bilinmeyişi nedeniyle tam 100 askerimiz şehit düşüyor.

  < Konu Resmi..>


  Burası köşk sahibinin oturma odası. Bütün eşyalar orjinal.

  Mavi Köşk iki katlı. Ama içerisinde gizli dehlizlerin olduğu; tam olarak ne işe yaradıkları bilinmediği için müzede sergilenmediği söyleniyor. Sözgelimi, köşk sahibinin yatağının hemen baş ucunda gizli bir kapak var. Ama tam olarak ne olduğu anlaşılamamış.

  < Konu Resmi..>


  Bu da salondaki içerisinin süt ile doldurulup banyo yapıldığı iddia edilen ufak havuzu. Hatta askeri personel tarafından dönemin ünlü yıldızlarından Sophia Loren'in de bir gece bu köşkte misafir kaldığı ve burada banyo yaptığı söyleniyor.

  Köşk büyük bir ihtişamla süslenmiş; bir sürü oda var. Köşkün içerisinde dikkat çeken kırmızı, mavi, sarı olmak üzere üç farklı oda daha var. Kırmızı oda mafya görüşmeleri için gelen arkadaşlarıyla toplantı yaptığı oda, mavi olağan misafirlerini ağırladığı oda, sarı oda ise misafir çocukların odası. Alt kattaki şömineli yemek odasındaki masalar ve sandalyeler ise dikkat çekici. Her masa ve sandalye kırmızı, mavi ve sarı olarak boyanmış. Nedeni ise kalan misafirlerin kaldıkları odanın rengi olan masalardan başka masaya oturmalarına izin verilmemesi; dolayısıyla herhangi bir kalabalık durumunda evin içerisindeki düzeni ve asayişi sağlayabilmek olarak anlatılıyor.

  Köşkte görülmesi gereken birkaç önemli detay, dinlenmesi gereken birkaç önemli hikaye daha var. Ama genel olarak düşündüğümüzde o zamanın şartları göz önünde bulundurulsa Mavi Köşk bir ibret müzesi olarak günümüzde yerini alıyor.


  < Konu Resmi..>


  Burası giriş katındaki şömineli yemek odası. Şöminenin hemen sağı bahçeye açılıyor. Mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir biçimde döşenmiş. Oda içindeki aksesuarlardan tutun perdelere kadar hiçbir ayrıntı ihmal edilmemiş.

  < Konu Resmi..>

  Burası daha önceki mesajlarda da bahsedilen salon. Fotoğrafta arka planda kalan kısım köşkün sahibinin dinlendiği bölüm. Ortadaki süt havuzu hakkında bilgi edinmek için önceki mesajları okuyabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>

  Burası köşk sahibinin yatak odası. Fotoğrafta okla gösterilen kısmın gizli bir geçite giden bir bölüm olduğu söyleniyor. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre geçitin tam olarak nereye vardığı belirlenememiş; bu yüzden yatağın hemen arkasında bulunan bu kapağın gizli bir mahzene açıldığı ihtimalide göz önünde bulunduruluyor. Bu kapağın bir silah kaçakçısı olan Pavilides'in ölüm korkusuyla yaşadığının bir göstergesi olduğu söyleniyor.

  < Konu Resmi..>

  Burası ise köşkte misafirler için ayrılmış bir çok odadan yalnızca biri, bir yatak odası. Fotoğrafta görülen perdeler köşkün bütün odalarında değişik desenler olarak mevcut. Bu perdelerin özelliği ses yalıtımını sağlaması. Yetkililerin anlattığına göre köşkün bahçesinde müzikli toplantılar, partiler verildiği zaman sesin odalara ulaşması bu perdeler sayesinde mümkün olmuyormuş. Fotoğrafa bakıldığında duvarlarda değerli tablolar gözükmekte.

  < Konu Resmi..>

  Burası köşkün içindeki içki salonu. Duvarlarda değişik aksesuarlar bulunmakta. Örneğin, bu ve alttaki fotoğrafta duvarda görünenler köşk sahibinin yakın dostlarının burçlarını temsil ettiği yetkililer tarafından bizlere söylendi. Bardaki seramiklerin hepsinin orjinal olduğu söyleniyor.

  < Konu Resmi..>

  Koltuklar, dönemin şartlarına göre oldukça lüks ve kaliteli sayılacak cinsten; ama zaman içinde eskimiş gibi görünüyor. Tavana baktığınızda döşeli bir soğutma sisteminin kurulu olduğunu göreceksiniz. Bu sistem köşkün bütününe sağlanmış durumda.

  < Konu Resmi..>

  Köşkün bütününde bunun gibi birçok değerli tabloyu, köşk sahibi Pavilides'in ve yakınlarının çalışmalarının duvarlara asılı olduğunu görebilirsiniz.

  < Konu Resmi..>

  Bu, köşkün üst katında balkona çıkan yemek salonunun duvarında asılı olan Meryem Ana'nın kucağında Hz.İsa'yı taşıdığı bir resim.

  < Konu Resmi..>

  Bu ise bir ufak bir heykel olarak köşkte bulunuyor. Ama özelliği itibariyle önemli bir görev üstleniyor. Bu heykelcik her durumda dengede kalabildiği için yıkılmıyor. Yetkililer, bu heykelciğin olası bir deprem anında bütün köşk ahalisini uyarmak için kullanıldığını söylüyor

  < Konu Resmi..>

  Bu da köşk sahibi Pavilides'in köşkte asılı olan kendi fotoğrafı. Oldukça lüks bir hayat sürdüğü fotoğrafından da anlaşılmakta.Anlatılana göre çok yakışıklı bi adammış

  ayrıca kaçakcının çalışma odasında bulunan masası ceylan derisinden yapılmış olup çalışma koltuğu ise insanı rahatsız edecek bir şekilde yaptırılmıştır. Bir oturuşta gece geç saatlere kadar çalışabilmekyemiş. Ve bu odada bulunan perdeyi açtığınız zamansa havuzun sesi gelmekte kapattığınız zamansa sanki orda olan camı kapatmış gibi ses kesilmekte buda çok büyüleyici. Kırmızı odada ise kaçakçının masasının duvar kenarında olması ve toplantıları burdan yönetme sebebiyse arkasından gelecek olan bir saldırıya maruz kalmamaktır.

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  1. aslanlı fotografta şarap sürekli devir daim oluyor ve aslanın ağzından akıyormuş

  2. fotografta ise dilek havuzu burada arkalarını dönüp dilek tutarak bozuk parayı sol omzundan aşağıya doğru bırakılarmış havuzun içine düştüğünde eğer tura gelirse dileklerinin kabul olacağına inanırlarmış

  3.fotoda ise evin heryerinde bu günah çıkartma yerlerinden var fakat bu en büyük günah çıkartma yeriymiş kendilerinin
   
Kıbrıs Mavi Köşk!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mercan veya köşk çiçeği

  Mercan veya köşk çiçeği

  Rüyada bu çiçegi koklayan kimse uzun müddet saglikli yasar. Rüyada mercan çiçegini koparip vazoya koyanin hastasi varsa sifa bulur, isleri bozuksa düzelir, gurbette kimsesi varsa gelir
 2. Ege - Sırça Köşk

  Ege - Sırça Köşk

  Sırça bir köşk onurum Kırılmaktan yoruldum Ne kolay diyorsun Başkasını seviyorum Mutluluklar yaşadık Acıları paylaştık Şimdi artık anladım Yalnız sevmek yetmiyor İnan çok zor geliyor Elveda deyivermek Bilirim kolay değil Bir anda seni silmek Yar Hay kör olsaydım Görmeseydim seni Hay taş olsaydım Sevmeseydim seni Söz-Müzik: Ege
 3. Köşk almak istiyorlar

  Köşk almak istiyorlar

  Ebru Gündeş İLE OSMANTAN ERKIR'IN AĞUSTOS AYINDA NİKAH MASASINA OTURACAĞI VE ÇİFTİN BALTALİMANI'NDA TARİHİ BİR KÖŞK SATIN ALMAK İSTEDİKLERİ KONUŞULUYOR.. Ebru Gündeş ile Osmantan Erkır'ın sekiz aydır süren birlikteliği evlilik yolunda ilerliyor. Ağustos ayında nikah masasına oturacağı konuşulan çift şu sıralar ev bakıyor. Osmantan Erkır'ın Baltalimanı taraflarında tarihi bir köşk satın alacağı...
 4. kıbrıs tatlısı

  kıbrıs tatlısı

  kıbrıs tatlısı kıbrıs tatlıları kibris tatlilari kibris tatlisi yemekleri ve tatlıları malzemeler:1su bardağı şeker 1 su bardağı sıvı yağ 4 yumurta 1 su bardağı irmik ceviz içi az kırılmış olacak bir paket kabartma tozu bir paket vanillya. şerbeti için :1 bardak su 1 bardak şeker üzeri için:vanilyalı pudink pişir ve pudink sıcakken tatlının üzerine dök .soğuyunca servis et afiyet olsun...
 5. Kıbrısdaki Şehitlikler

  Kıbrısdaki Şehitlikler

  Ayvasıl Anıtı Karaoğlanoğlu Şehitliği Tekke Bahçesi Şehitliği Muratağa Katliam Çukuru Muratağa ve Sandallar Köyleri Toplu Mezarlığı Ortaköy Şehitliği Atlılar Toplu Mezarı Boğaz Şehitliği GÜNEYDEKİ BAZI ŞEHİT KABİRLERİ Güney'de bulunan Şehitliklerimize Devletimizin acil olarak sahip çıkmasını bekliyoruz. 31 yıldan beri Güney'de yıllarca bakımsız kalan vede Rumlar...

Sayfayı Paylaş