Kime Şişman Denir?

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Kime Şişman Denir?
Normal bir insanın vücut ağırlığının yüzde 20�si yağdır. Bu yağ olmalıdır, gereklidir ve sağlıklı bir durumdur. Yüzde 20�den azsa sağlıksız bir durumdur. İşte vücuttaki bu yağ dokusunun oranı yüzde 20�yi aşarsa bu kişiye şişman denilebilir.

İdeal kiloyu belirlemek için Body Mass Index yöntemini kullanabilirsiniz.
KİLO / BOYUN KARESİ

Örneğin kişi 70 kg. ve boyu 1.80 cm ise.70�i 1.80�in karesine bölerek vücut ölçüsü hesaplanır. Sonuç 21 çıkar. Kişi erkekse ideal kiloda demektir.

Bu formülde ideal ölçü kadınlarda 19-24 arası, erkeklerde ise 20-25 arasıdır.
30�a kadar olana kilolu diyoruz. 30-40 arası olana şişman diyoruz. 40�dan sonrası ise ölümcül şişman olarak değerlendirilir.

Zayıflamak İsteyenlere 7 Kural:

1-Çok karalı olacak.
2-Kendisine uygun diyeti seçecek.
3-Kendisine tartı aleti alacak. Başladığı gün tartılacak ve kilosunu yazacak.
4-Diyete başlayıp harfiyen uygulayacak.
5-Kendisine bir hareket şekli seçecek.Yürüyüş, koşu bandı gibi. Bunu aksatmadan her gün yapacak.
6-Başkalarından yardım beklemeyecek.
7-Sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinecek.

Şişmanlığın 3 Sebebi:

1-HAREKETSİZLİK
2-YANLIŞ BESLENME
3-FAZLA YEME

Halk tarafından söylenilen (ailece şişman olma, çok kan ve serum almak, hamilelik geçirmek, kortizon ilaçları almak, hormon bozukluğu, menopoz dönemine girmek v.s. ) gibi nedenler geçici bir süre için kilo alma nedeni olsa da şişmanlığın ana nedeni hiçbir zaman olamaz.

Ce: Kime Şişman Denir?

Örneğin kişi 70 kg. ve boyu 1.80 cm ise.70�i 1.80�in karesine bölerek vücut ölçüsü hesaplanır. Sonuç 21 çıkar. Kişi erkekse ideal kiloda demektir.,

beni anlatıoo :D ama ben 70 deil 63 kiloyumm :D hehe :):) boyum aynı :)

Geri