Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Kıraat rüknünde hangi hatalar namazı bozar, hangileri bozmaz?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Namazın kıraat rüknünü yerine getirmek için her rekatta okunan Fâtiha sûresinin ve onun arkasından okunan birkaç sûrenin tam ve doğru ezberlenmesi, okunuşları esnasında titiz davranılması gerektiği aşikârdır.
  Fakat namaz içinde Kur’an okurken Arapça bilmeyenlerin telâffuz, hareke ve atlama problemi söz konusudur. Bu hatalarla kıraat şartının yerine gelip gelmediği yani namazın bozulup bozulmadığı konusunda âlimler birtakım ölçüler getirmişlerdir.

  Namazın kıraat rüknü içinde okunan Kur’an’ın bir kelimesinin bir parçası unutulsa veya nefes alırken kesilse yani kelime tam şekliyle söylenmemiş olsa ya da sıradaki kelime unutulup sonraki kelimeye geçilse bu durumda âlimlerin çoğunluğuna göre namaz bozulmaz. Okunan âyetler içinde birden fazla hata yapılsa sonra dönüp âyetlerin yeniden düzgün bir şekilde okunması halinde namaz câiz olur.

  Kıraat esnasında az veya çok âyet atlamakla namaz bozulmaz. Okunan Kur’an lafzının bir harfi yerine başka bir harf okumak; bu harf “sin ile sad”, “kaf ile kef” harfleri gibi mahreçleri birbirine yakın bulunan harflerden ise namaz bozulmaz. Yalnız âlimlerin çoğunluğuna göre İhlâs sûresindeki “Allahü ehad” lafzının yerine “Allahü ehat” okumanın namazı bozacağı görüşü ağırlıktadır.

  Bunun için İhlâs sûresinin “dal” harfini “te” olarak okumamaya dikkat etmelidir. Birbirleri arasında mahreç yakınlığı olmamakla beraber bazı harfler yaygın olarak birbirine karıştırılmaktadır. Bu çeşit harflerin birbirlerinin yerine geçirilmesi durumunda bir çok fakihe göre namaz bozulmaz.

  Örneğin “dât” yerine “dâl”, “zâl” ve “zı” okunması gibi. Şeddesiz olan harfi şeddeli, şeddeli olan harfi şeddesiz okumak, uzun okunacak olan harfi kısa, kısa okunacak olanı uzun, idgam yapılacak yerde idgamsız, idgam yapılmayacak yerde idgam yaparak okumakla namaz bozulmaz. Kur’an okunurken bir harf eklense; eğer anlam değişmiyorsa namaz bozulmaz, değişiyorsa namaz bozulur.

  Örneğin “Allah en büyüktür” demek olan “Allahü ekber” sözünün başına “e” harfi eklenerek okunacak olsa anlam; “Allah en büyük müdür” olur. Böyle bir riske düşmemek için kelimelere harf eklemeden ezberleme gayretinde olmak gerekmektedir. Fatiha ve İhlas’ı doğru ezberlemek gerekir Namazın kıraat rüknünü yerine getirirken Kur’an’ın bir kelimesinin bile anlam bozulacak şekilde kasten değiştirilmesi durumunda namaz bozulur. Hata yapma durumunda bakılır, değiştirilen lafız Kur’an lafzı mı, değil mi? Eğer Kur’an lafzı, yani başka bir âyetten bir kelime ile değişiklik yapılmış ise ki bu durumda anlam bozukluğu meydana gelse bile namaz fâsid (bozulmuş) olmaz. Kelime sonlarında hata ile yapılan hareke değişiklikleri ifadeyi değiştirse de namazı bozmaz.

  Şâfî ve Hanbelîlere göre Fâtiha dışındaki okuyuşlarda kasıtlı olmamak şartı ile yapılan hatalardan ötürü namaz bozulmaz. Netice itibarıyla Fâtiha ve birkaç sûreyi hatasız, doğru şekilde ezberlemek ve namazlarımızda doğru okumak için daima dikkatli olmamız gerekmektedir. Bu da namaz içinde aklımızın başka şeylere kaymaması ile mümkündür. Yaşlılık sebebiyle yapılan hatalar ise, zaruret ve kaçınılması mümkün olmayan bir durumdan kaynaklanmakta olduğundan ne kadar dikkat edilse de meydana gelecektir. Bu yaşlılık hataları namazı bozmaz.
  kaynak:delikanforum
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kıraat rüknünde hangi hatalar namazı bozar, hangileri bozmaz?
  emeğine sağlık
   
Kıraat rüknünde hangi hatalar namazı bozar, hangileri bozmaz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücuttan çıkan hangi kan abdesti bozmaz

  Vücuttan çıkan hangi kan abdesti bozmaz

  Vücuttan çıkan hangi kan abdesti bozmaz ? Arkadaşlar sizden bu konuda bilgi istiyorum vücudun her hangi bir yeri kanasa abdestim bozulur mu
 2. Namaz Hangi Vakitlerde Kılınmaz?

  Namaz Hangi Vakitlerde Kılınmaz?

  namaz vakitleri mekruh olan namaz vakitleri namaz vakitleri hakkında Biz müslümanlar için farz kılınan namaz 5 vakitte ve belirli rekatlarda kılınır. Bazı durumlarda namaz vakitleri mekruh olarak sayıldığından dolayı en güzeli namazı vaktinde kılmaktır. Mekruh olan namaz vakitleri hakkında merak ettiğiniz bilgiler sizlerle... Güneşin doğmasından sonraki kırk-elli dakikalık zaman dilimi...
 3. Namazdan Hangi Durumlarda Çıkarsak Caizdir?

  Namazdan Hangi Durumlarda Çıkarsak Caizdir?

  namazı bozan şeyler, namazı bozmayan şeyler, namazı bozan ve bozmayan durumlar Biz müslümanlar için 5 vakit farz kılınan ve buluğ çağından sonra kılınması gereken namazı bilerek bozmak haramdır. Lakin bazı zaruri durumlar da namazı bozmak ve terketmek caizdir. Hangi durumlarda namazon bozulup bozulmayacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgiler sizlerle... Namazı...
 4. Namazdan Sonra Hangi Dualar Okunur?

  Namazdan Sonra Hangi Dualar Okunur?

  namazdan sonra okunacak dualar, namaz sonrası hangi dua okunmalı, namazdan sonra okunması gereken dualar Biz müslümanlara buluğ çağından sonra farz kılınan ve 5 vakit olarak kılınan namaz bitimin de hangi dualar okunmalı ve namaz bittikten sonra okunması gereken dua bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Namaz da selam verildikten sonra; "Allahümme entes-selamü ve minkes-selamü...
 5. Namaz hangi özürle kazaya kalabilir?

  Namaz hangi özürle kazaya kalabilir?

  Namaz, hangi özürle kazaya bırakılabilir ve kazası olan nafile kılabilir mi? CEVAP Bir namaz, cem edilerek kılınma imkanı da yoksa, ancak şu özürlerle kazaya bırakılabilir: Savaşta, düşman karşısında oturarak ve kıbleden başka tarafa dönerek bile namaz kılamazsa, seferde olduğu esnada; sel, yırtıcı hayvan, eşkıya, anarşist gibi bir tehlike varsa, namazı oturarak veya hayvan üzerinde îmâ ile de...

Sayfayı Paylaş