1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kiracıların umutlarıyla oynamayın artık

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Her ne kadar yasaların kiracılardan yana olduğu söylenip dursa da en çok suistimal edilen kiracılardır. Varını yoğunu biraraya getirip kirasını düzenli ödemeye çalışan kiracılar, sürekli ev sahiplerinin kirayı artırma talepleriyle karşı karşıya kalır ya da bu talebin ne zaman dile getirileceğini beklemekle hayatları zindana döner. Bu nedenledir ki Türk milleti başını sokacağı evin ille kendi malı olmasını ister. Kirada oturan kişi ev sahibi olduğunda yürüyüşü bile değişir. Bunun için bütün kiracılar dişten tırnaktan artırıp, bir an önce ev sahibi olmak için çırpınır.

  Şansı yaver gidinlerin yanısıra binlercesi de ömür boyunca çalışıp didinseler, yemeyip içmeseler de ev sahibi olamazlar. En çaresiz olan da bu kesimdir. Aldıkları ücret sabittir ve bu ücret asla doğru dürüst bir zam görmez. Herşeyin fiyatı artar, ama sabit ücret hep sabit kalır. Hatta öyle bir kesim vardır ki ücretleri sabit bile değildir. Onlar sabit ücrete bile hasrettir.

  Türkiye'de kira geliri kişilerin önemli bir geçim kaynağı olduğundan, kirada oturanlar çoluk çocuğunun yüzünü görmeden bir ay boyunca çalışıp didinerek kazandıklarını, her ay başında götürür ev sahiplerine verirler.

  Türkiye'de kiralar devamlı yükselir. Asla sabit kalmaz, düşmesi ise sözkonusu bile olamaz. Ekonomi iyi gittiğinde ev kiraları 'ekonomi tıkırında' diye artar. Kriz çıkarsa da 'kriz çıktı' diye artar. Hiç yoktan bahane, kiraya zam şahane!

  Ne yazık ki kira konusunda arz talep dengesi kurulamıyor. Örneğin ikinci el konutta 2005 ve 2006'da uçuşa geçen fiyatlar, talep durunca yine normal seviyesine döndü. Ama kirada öyle mi? Denge hep ev sahiplerinden yana.

  Türkiye'de kira hukukunu da düzenleyen Türk Borçlar Kanunu'nu değiştirmek için tasarı hazırlandı. Tasarıda kira artışına sınırlama getirileceği yazıyor. Deniliyor ki; "kira artışı, geçen yılın Üretici Fiyat Endeksi'ni, yani enflasyonu aşmayacak."
  Şimdi bu yasa Meclis gündemine geldiğinde menfaati olan herkes yaygarayı basacak, bu maddenin değiştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklar.

  Benim naçizane önerim şu: Bu tasarıyı hazırlayanlar, eğer bu maddeyi yasaya koyamayacaklarsa, yasaya koyup da uygulanması için gerekli önlemleri alamayacaklarsa, bu işe hiç girişmesinler.
  Kiracıların umuduyla oynamasınlar.
   
Kiracıların umutlarıyla oynamayın artık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Umut Kaya - Artık

  Umut Kaya - Artık

  Ellemeyin beni bu gece dostlar Çok büyük derdim var İçimdeki boşluk içkiyle doldu Benim kendime kastım var Dönse de dünya artık çevremde Durmuyor ruhum bu süslü bedende Ve yine o şişe yine elimde Tükensin artık Ellemeyin beni ah bu zamanlar Çok büyük derdim var İçimdeki boşluk içkiyle doldu Benim kendime kastım var
 2. Ayarlarinizla oynamayin - Ariza´nin mekani

  Ayarlarinizla oynamayin - Ariza´nin mekani

  Sevgili Meleklerim aslinda bu sayfayi gecen 15.06.2010 tarihinde acmayi düsünüyordum M.M. da ilk yilim oldugu icin, hatirlamadigim nedenlerden dolayi acamadim ve dedim hadi seneye. Bu sabah isden geldim yatagima yattim bir türlü uykum gelmedi :) ( grip olmusum, normalde beyine bu nedenle daha az oksijen gidiyor ama bende tam tersini oldu sanirim ) ve uyaninca kendi kösemi acmaya karar verdim....
 3. umut

  umut

  hayata karsi umudum kalmadi artik,yenildigimi kabul ediyorum ama yapilanlarin birtanesinde hakli olsalar gam yemem.neyse artik hic biseyin önemi yok,artik gözümden yas bile akmiyor hic birsey hissedemiyorum.....hayallerim hayal oldu......
 4. Kiracı tahliyesi ihtarname örneği

  Kiracı tahliyesi ihtarname örneği

  Kiracı tahliyesi ihtarname örneği nasıl yazılır,kiracı tahliyesi ihtarnamesi hazırlama,hangi durumda kiracıma tahliye ihtarnamesi yollarım,10 yıllık kiracılar tahliye edilecekmi, Gayrimenkulünüzü kiraya verdiğinizi ancak, kiracının kira bedelini ödememesi nedeni ile kiracının tahliyesini istediğinizi düşünelim. Bu durumda, kiracıya tahliye için ihtarname gönderebiliyorsunuz. Kiracıya...

Sayfayı Paylaş