1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Kırım Kongo'yu yendi konfrensa geldi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Bir hastaya müdahale ederken bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yenen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği doktorlarından Tarık Irmak, hastalık belirtileri başlar başlamaz erkenden tedaviye başladıklarını ve iyileştiklerini belirterek, ''Şu anda hafif bir yorgunluk dışında bir rahatsızlığım yok. Diğer üç arkadaşım da iyi'' dedi. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ile Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneğinin viral kanamalı ateşi hastalıklarındaki son gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlediği ''Ebola'dan Kırım Kongoya Viral Kanamalı Ateşler'' konferansı İstanbul'da başladı. Konferansa katılan Tarık Irmak AA muhabirine KKKA virüsünün nasıl bulaştığını, nasıl bir tedavi gördüklerini ve alınması gereken önlemleri anlattı.
  KKKA hastalığı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine çevre illerden de olmak üzere günde en az 2-3 vaka geldiğini belirten Irmak, KKKA virüsünün temasla bulaştığını, bu nedenle de hastane çalışanlarına ne tür önlemler almaları gerektiğini konusunda eğitim verildiğini söyledi.
  Irmak, çalışanların temas izolasyonunu sağlaması gerektiğini ifade ederek, bunun, virüsü taşıyan hastalara müdahale ederken alınması gereken en önemli tedbir olduğunu kaydetti.
  ''Geçtiğimiz günlerde hastanenizde bu virüsü taşıyan bir hastaya müdahale ederken siz dahil 4 kişiye bu virüs bulaştı, bu olay nasıl oldu?'' sorusu üzerine, Irmak, şunları anlattı:
  ''Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği, bu hastalık konusunda oldukça deneyimli bir klinik, gerekli tedbirleri de aldık ama yine de bulaşma oldu. Gözümüzden kaçan bir nokta olmuştur belki... Hastaya müdahale ederken gözlük, eldiven, maske gibi temas izolasyonunu sağlamıştık. Hastaya kalp masajı yaparken bir şekilde bulaştı. Aslında bu ilk müdahale ettiğimiz bir hasta da değildi. Bunun gibi daha önce bir çok hastaya müdahale ettik. 4 yıldır aynı hastaları takip eden bir klinikte çalışıyorum. Bu kanamalı bir hastalık olduğu için, hastaya kalp masajı yaparken kan sıçramış, ben sıçradığını bile fark etmedim. Yan taraftan gelmiş olabilir. Hastadan sıçrayan kan herhangi bir sıyrık, yaralanma varsa virüs hemen bulaşıyor.''
  Tarık Irmak, müdahale ettikleri hastadan kanın sıçraması sonucu virüsün kendisine ve diğer 3 arkadaşına bulaştığından hastalık belirtileri başlayınca emin olduklarını dile getirerek, ''Hastalık belirtileri başlar başlamaz erkenden tedaviye başladık ve iyileştik. Şu anda hafif bir yorgunluk dışında bir rahatsızlığım yok. Diğer üç arkadaşım da iyi'' dedi.
  Irmak, hastane personelinin bu hastalığı taşıyan hastaların tedavileri sırasında ekstra özen göstermesi gerektiğini söyledi.

  -''GÜNLÜK KENE KONTROLÜ YAPILMALI''-

  ''Halk nasıl önlem almalı?'' sorusuna karşılık Irmak, özellikle kırsal alanda çalışan halkın erken müdahale açısından günlük olarak kene kontrolü yapması gerektiğini ifade ederek, şu önerilerde bulundu:
  ''Her kene ısırığı olan hastaneye koşmamalı. Önemli olan belirtiler başladığı anda hastaneye gelmektir. Her ateş ve kırgınlık gribal enfeksiyona yorulmamalı. O dönemde hastaneye başvurulmalı. Ağrı kesici, antibiyotik ve ateş düşürücülerle geciktirilmemeli.
  Kene tuttuğu anda hastanelere koşmak yerine, belirtiler başladığı an gecikmeden, önemli olan gecikmemektir, hastaneye başvurulmalıdır. KKKA ile ilgili belirtiler varsa hemen tedaviye başlanmalıdır.''
  Tarık Irmak, kişilerin keneyi bir cımbız yardımıyla kendilerinin çıkarabileceğini belirterek, ''Kenenin çıkarılması için bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmiyor. Kişi kendi evinde, kolonya dökerek ya da cımbızı ısıtarak değil, keneyi kusturmadan, ip ya da cımbız yardımıyla çıkarabilir. Ateş, kırıklık, eklem ağrıları gibi hastalık belirtileri başlar başlamaz sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene tuttuğu anda hastanelere koşmak, sağlık kuruluşunun iş yükünü artırmaktan başka bir şey değil.''
  Erken teşhisin tedavide başarı sağladığına işaret eden Irmak, tedavi olanların da KKKA virüsüne bağışıklık kazandığını kaydetti.
  (aa)   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Cevap: Kırım Kongo'yu yendi konfrensa geldi

  paylasim icin tskler canim
   
Kırım Kongo'yu yendi konfrensa geldi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yeni geldim

  yeni geldim

  slm bayanlar güzel paylaşımlar temennisiyle geldim.
 2. Gelinlerin yeni tutkusu

  Gelinlerin yeni tutkusu

  Gelin hanimlar bunlara bayilacak...
 3. Gelin Çiçek Buketleri yeni

  Gelin Çiçek Buketleri yeni

  Gelin Buketleri Gelin Çiçek Buketleri Tıpkı gelinlik seçimi gibi çok önemlidir gelin buketleride, hatta bir çok inanışa göre, gelinin attığı o muhteşem vbuketi kaapn, kısa bir zaman sonra evlenir vs vs... :) Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda yeni ve çok hoş gelin buketi modellerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
 4. Yeni Gelin Saçı Aksesuarları

  Yeni Gelin Saçı Aksesuarları

  Yeni Gelin Saçı Aksesuarları 2012 Gelin Saçı Aksesuarları 2012 yılında dünya evine girecek oaln tüm gelinlere ve gelin adaylarına bu sayfamızda yılın en şık gelin saçı akseauarlarını paylaşıyoruz Melek'ler.
 5. Çağatay Ulusoy'un Yeni İmajı Beğeni Rekoru Kırdı

  Çağatay Ulusoy'un Yeni İmajı Beğeni Rekoru Kırdı

  Med Cezir dizisinde başarılı oyunculuğu ve yakışıklılığı ile genç kızların hayranlığını birkat daha kazanan oyuncu Çağatay Ulusoy instagram hesabından paylaştığı yeni fotoğrafı beğeni rekoru aldı. Ulusoy'un fotoğrafı 1 saatte 35 bin kişi tarafından beğenildi. Med Cezir dizisinin tatile girmesiyle İstanbul'a dönen Çağatay Ulusoy yeni sinema filmi için sakal bıraktığını söyledi.

Sayfayı Paylaş