1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kırklareli Halk Oyunları

  Konu, 'halk oyunları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  arabaya taş koydum kırklareli kırklareli arabaya taş koydum nasıl oynanır tekirdağ karşılaması nasıl oynanır trakya karşılaması Edirne halkoyunları gerek Anadolu'nun bölgesel oyunlarından gerek yabancı halkoyunlarından ayrılan kendine özgü yönleri, oynayanı ve seyredeni coşturacak nitelikteki tempolu oyunları ve müziğiyle Türk halkoyunları arasındaki yerini alır. Oyunlar çift davul, çift zurna ile oynanır. Birinci zurna melodiyi çalarken, ikinci zurna ise devamlı olarak ritm tutar. Edirne oyunları, Hora ve Karşılama oyunlarının en çok bilinen ve oynanan oyunlarıdır.

  Edirne ilinde Trakya'nın diğer illerindeki gibi 9/8'lik ritmin ağır bastığı halk türküleri yaygındır. Diğer yörelerimizden farklı olarak Edirne türkülerinin çoğunda Rumeli türkülerinin karakteristik özelliği olan klasik türk musikisi makamlarına da rastlanır. Edirne yöresine ait türkülerin bazıları şunlardır: Aman Dayler, Çifte Kuburları Çaktım Almadı, Dağlar Dağlar, Edirne'nin Ardında Sümbüllü Bağlar, Kahve Yemen'den gelir, Karakuşun Yüksektendir Oyunu, Kızılcıklar Oldu Mu, Püskül Pencereden Uçtu, Yüksek Yüksek Tepelere Ev
  Kurmasınlar.

  Edirne ilinde yaşayan romanların, kendi kültürleri içerisinde yaratıp yaşattıkları, kıvrak ezgilerle bezeli ve de özellikle yöre düğünlerinin ayrılmaz bir parçası olan roman havaları da Edirne folklorunun mütememmim cüzünü oluşturur; bunlardan en tanınmışları: Güm Güm Teke, Kako Sali, Anako, Yağmur Yağdı, Maşa Satarım, Abe Kızım'dır.
  Trakya yöresi halk oyunları kendi içinde dallara ayrılmıştır.  Edirne yöresi
  Tekirdag yöresi
  Kırklareli yöresi  KIRKLARELİ YÖRESİ HALK OYUNLARI

  ZİGOŞ
  KABADAYI
  ESKİKASAP
  AHMETBEY
  ALİPAŞA
  KIRKHAYDUT
  KAMPANA
  ARABAYA TAŞ KOYDUM
  HANIM AYŞE
  TAKUŞ
  ARZU İLE KAMBER
  KIZ KARSILAMASI
  SÜLMANAGA
  SÜSLÜ JANDARMA
  SİRTO
  YÖRESEL HALKOYUNLARI KIYAFETLERİ

  ERKEK

  Başa Giyilenler

  1. Fes: Bordo keçe fes kullanılır.
  2. DolakTRABLUS) Fesin etrafına sarılır. El dokuması renkli ipek karışımı bir dokuma kullanılır. Fesin renginin tonlarında çizgili dokunur. Fese sıkca sarılarak kat kat dolanır ve ucu sarkıtılır.


  Bedene Giyilenler

  1. Gömlek (Mintan): Pamuklu dokumadan yapılır. Genellikle beyaz renkte olur. Beyazın dışında köylü kumaşı adı verilen gri çizgili bir kumaştanda yapılır. Ayrıca bazen zemini beyaz üzeri kırmızı ve mavi çizgili baska bir kumaştan da yapılır.
  2. Cepken: Aba kumaştan yapılır. Genellikle lacivert, çivit mavi, bej ve gridir.
  3. Kartal kanat: En üste giyilir. Cepkenle aynı kumaştan ve renkten yapılır.
  4. Kuşak: Bele sarılır. Genelde bordo veya beyaz yün dokumadan yapılır.
  5. Potur: Cepken, kartal kanat ile aynı kumaş ve renkten yapılır. Belden lastik veya kaytan ile sıkılır. Bunların geçecegi yere ek kumaş dikilir. İşlemeleri siyah işleme kaytanından yapılır. Yaşlıların kullandıklari poturun ağları 20 cm. açıktır.
  6. Yağlık: (Çevre): Beyaz dokuma üzerine köşeleri yün veya sırmayla işlidir. Boyuna atılır. Boyun terini alması için kullanılır. Oyun oynarken ele alınıp sallanır.

  Ayağa Giyilenler
  1. Çorap: Beyaz renkte elde dokunmuş yün çorap giyilir. Bazılarına ufak desenler de konulur.
  2. Yemeni: Siyah deriden yapılır. Alçak ökçelidir. Uçları hafif sivridir. Özel günlerde kullanılır.
  3. Çarik: Günlük olarak kullanılır.
  4. Çetik: Evde erkeklerde çetik giyerler. Ancak erkeklerinki işlemesiz ve koyurenklerden örülür. .


  BAYANLAR

  Başa Giyilenler

  1. Çevre (Krep-Yazma): Tülbent bezi veya ipek krepten yapılır. Yazma tülbentler de kullanılır. Genellikle kırmızı, pembe, mor ve bordonun tonları tercih edilir. Bazıları birkaç çevreyi beraber kullanır.
  Bedene Giyilenler
  1. ürümcük gömlek (Göynek-İçlik-Mintan): Bürümcük el tezgahlarında dokunan özel bir dokumadır. Bazılarında çok az pembe, mor, mavi çizgiler bulunur. Kolların bilek kısmı bazen büzülür, bazen serbest bırakılır. Yakaları biritli olanı veya iple büzüleni vardır. Bazılarında yaka ve kol ağzı kenarları ince oyalıdır.
  2. Cepken: Basma,divitin ve atlas kumaştan yapılır. Günlük olarak basma kullanılır. Özel günlerde kadifeden yapılanı tercih edilir. Üzerlerine yapılan işlemeler sırma veya ince renkli kaytanlarla yapılır. Bu parça kadınların gögüs kısmını sıkı tutmak için kullandıklari bir parçadır.
  3. Salta: Uzun kollu cepkendir. Saltada diğer cepken ve şalvarın kumaşından yapılır. Astarlıdır. Astar saltanın dış kısmında hakim olan renkte yapılır. Kol ağızları geniştir. Bazılarında değişik modeller kullanılır.
  4. Salvar: Cepken ve saltanın kumaşıyla aynıdır. Belden lastik veya uçkurla büzülür. Şalvar eğer kadifeyse bel kısmına pamuklu kumaştan lastik geçirilmesi için ek yapılır. Kumaşlar canlı renklerden seçilir. Kadifeyse düz renktir. Üzerine isleme yapılır. Basma ve divitinden yapılanlar ise genellikle yabanlık (günlük) olarak kullanılır.
  5. Uçkur: El dokuması pamuklu kumaş üzerine renkli ip ve sırmayla işlenerek kullanılır. Bele bağlanır. İşemeler uçkur bele bağlandıktan sonra sarkan uçların tamamına yapılır.
  6. Peşkir: Uçkurla aynı dokumadan yapılır. Şalvarın üzerine ön tarafta belden sarkıtılır. Görünen yerler tamamen işlenir. peşkir günlük kullanılmaz. işlemeleri uçkurdaki gibi renkli ip ve sırmayla yapılır.
  7. Futa: Günlük peşkir yerine kullanılır. Üzerine işleme yaplmaz. Kendi dokumasından desenlidir. Günlük kullanıldığı için koyu renklerden yapılır. Önlükte denir. İşlevleri çoktur.
  8: Takılar: Beşibiryerde, küpe ve bilezik takı olarak takılmaktadır.Kırmızı kurdeleye bağlı dizili beşi biryerde veya yedi adetten oluşan altın takılır


  Ayağa Giyilenler

  1. Çorap: Düz renk yünden elde örülür.
  2. Çetik: Yünden çesitli renklerde desenli olarak elde dokunur. Evde terlik yerine kullanılır.
  3. Yemeni: Siyah deri ayakkabıdır. Alçak ökçeli burnu hafif sivridir. Arkası konçlu olup içinden ip geçirilerek ayak bileğinden bağlananları da vardır.
  4. Çarik: Hayvan gönünden yapılır. Çoğu yerde kullanılan ve bilinen çarıktan farklı değildir.


  ALINTI

   
Kırklareli Halk Oyunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Halk oyunları/ Artvin Oyunları

  Halk oyunları/ Artvin Oyunları

  Artvin taraflarının evlenme ve sair cemiyetlerinde Horon oyununa kalkılınca, otuz kırk yıl önceleri havaya silahlar boşaltıldığı da olurdu. Halen silahsız şenlikler her vesilede millî oyunlara sahne teşkil etmektedir. Vilayetin hemen hiçbir bucağında kız veya köçek oynatmak adeti yoktur. Çünkü, ne kadar uzak olursa olsun hısım akraba arasında kadınlar erkekten kaçmazlar. Kış gecelerinde pek...
 2. Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

  Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

  Başlıcaları Güvende, Balıkesir Zeybeği, Doğru Hava, Köroğlu ve Bengi'dir. Balıkesir Bengisi'ne Tetik Oyunu da denir: (Aman da yallah) Dağlar dağladı beni (sürmeli gözlüm yallah) Gören ağladı beni, (aman da yallah,) Eller ne derse desin, (sürmeli gözlüm yallah) Efk'r bağladı beni (Aman yallah) Zeytin yaprağın dökmez (sürmeli gelin yallah) Muhabbet bizden gitmez, (haydi yallah) Bu gözler seni...
 3. Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

  Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

  diyarbakır düğünleri dbakır halk oyunları diyarbakıroyunları diyarbakır oyun halayları esmer oyunu Başlıca çeşitleri şunlardır: 1. Neni: 4-6 kişiden 15 kişiye kadar toplulukla oynanır. Pek özellikli geçen Diyarbakır düğünleri bu Halaysız olmaz. Düğün evinde sıra sıra kadınlı erkekli Halay çeker, maya söylerler. 2. Delibe: Buna Üç Ayak da denir. Ayak seyir ve vuruşları oyun boyunca öyle...
 4. Halk Oyunlarımız

  Halk Oyunlarımız

  Türk Halk Oyunları İnsanların iç içe yaşadığı, yardımlaşma ve birlikteliğin tertemiz duygularla ortaya koyulduğu, insana yaradılışından ötürü saygı duyulduğu, Batı Karadeniz bölgesinin şirin bir köyünde büyüdüm ben. Ailemin memur olması nedeniyle, belli zamanlarda çok fazla yer değişikliği yaptık. En çok etkilendiğim, içimde derin hatıralar bırakan bu yerde yaşayan köy halkı, çoğunluğu...
 5. Burdur Yöresi Halk Oyunları

  Burdur Yöresi Halk Oyunları

  burdur yöresi oyun havaları akdeniz yöresi oyun havaları burdur halk oyunları akdeniz yöresel oyunları halk 1 - Teke Zortlatması: Halk oyunlarımız, İnsan - doğa ilişkilerini konu almakta olup, teke zortlatması, tekenin yani erkek keçinin hareketlerini anlatmaktadır. Dirmilcikten gider yaylanın yolu, Ak Fasülle oldu mu, İlimonum Sulandı, Eli Elekli Gelin gibi 9/16'lık ölçüyle çalınıp, hızlı...

Sayfayı Paylaş