Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos)

BeyazMelek

Super Moderator
Kış için domatesli patlıcan sosu (Ajvar sos)
Bu konu; kış için domatesli patlıcan sosu ile ilgili bilgi vermektedir. Son günlerde ajvar sos furyası her yeri sardı meleklerim. Herkes kışın yemeklerinin yanına çıkarabilecekleri bu mezenin yapımını soruyor ve bu mezeyle yazdan kalma tatları kışın da hatırlamayı arzuluyor. Ben kış için patlıcan közledim malum sarımsaklı yoğurtlu közlenmiş patlıcan her zaman beğenilir. Siz de kışlık hazırlıklarınızı yapıyorsanız 3-4 şişe kadar bu sostan yapabilirsiniz. Hani olur ya misafir gelir ve kış ayları olduğu için dilediğiniz gibi sofra dizememe kaygısında olursunuz işte o zamanlarda bu sos kurtarıcınız olacaktır :tik:

Malzemeler
2 adet iri patlıcan
4 adet domates
4-5 adet sivri biber
1 adet kuru soğan
2 diş sarmısak

Zeytinyağı tuz Domatesli patlıcan sosu nasıl yapılır?

Patlıcanları közleyip temizleyin. Ben ocakta közledim.
Soğanı ve biberleri küçük doğrayıp zeytinyağında sarartın
Küçük doğranmış domatesleri ve sarmısaklarıda ekleyin.
Domatesler suyunu çekince küçük doğranmış patlıcanları da ilave edin.
Tuz ilave edin ve altını kapatın.
Eğer Bu tarifi kış için hazırlamak isterseniz, içine soğan ve sarmısak ilavesi yapmayın. Tuz da atmayın.
Kış için hazırladığınızda son aşamada yani henüz kaynarken kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.
Kışın açıp pişireceğiniz zaman tavaya küçük bir soğan doğrayıp sarartın ve sarmısakla beraber sosu içine aktarın. İsterseniz üzerine yumurta da kırabilirsiniz. Yumurtalısı da nefis oluyor.

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Ben bu sosa bayılıyorum. Özellikle sabah kahvaltısın da çok tüketirim. Ben kendim yapmıyorum genelde annem yada teyzem yapıp bana veriyorlar sağolsunlar.

Meme kistine ne iyi gelir? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Kış hamileleri için beslenme önerileri Kış hamileleri için beslenme önerileri
gebelikte beslenme, kışın nasıl beslenmeli, hamileler nasıl beslenmeli, kış hamileleri için beslenme nasıl olmalı ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. Gebelikte beslenme, bebeğin ve annenin sağlığı açısından büyük...
Gebelikte beslenme 0
Çikolata kisti için karbonat kullanan varmı ? Çikolata kisti için karbonat kullanan varmı ?
Çikolata kisti , Endometriozis hastalığı olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. İçerisi genelikle kahverengi ve koyu renkli bir sıvı ile dolu olduğundan adı çikolata kistidir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber tedavisi...
Gebelik 5
Meme kistleri için saraçoğlu kürü Meme kistleri için saraçoğlu kürü
Kadınlar da en sık görülen meme hastalıkalrından biridir fibrokistler.Bu kistler iyi huyludur lakin bulunduğu ve yerleştiği alana göre ağrı yapabilir.Meme ksitlerinin ilaçla tedavisi yoktur.Genelde belli dönemlerde yapaılan muayene ile takip...
Herşeyin başı sağlık ! 0
Zina eden kişi günahtan kurtulmak için ne yapmalı? Zina eden kişi günahtan kurtulmak için ne yapmalı?
Zina, İslâm'da ve önceki bütün semâvî dinlerde haram ve çok çirkin bir fiil olarak kabul edilmiştir. O büyük günahlardandır. Irz ve neseplere yönelik bir suç olduğu için, cezası da hadlerin en şiddetlisidir. Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyurulur...
Tüm İslami Bilgiler 0
Meme kistine ne iyi gelir? Meme kistine ne iyi gelir?
Kadınların büyük bir çoğunluğunda görülebilen, göğüsteki kitlelerin tanı ve tedavisi için önemli olan kontroller ve erken teşhistir. Erken teşhis edilen bütün hastalıklar gibi meme kistleri de, erken teşhis ve tanıda önlenebilir ve tedavi...
Herşeyin başı sağlık ! 0