Kısa Film Festivali için geri sayım başladı

M

Misafir

Forum Okuru
Kısa Film Festivali için geri sayım başladı
akbank_kisalar.jpg
Kısa Film Festivali için geri sayım başladı

Sinema dünyasından 29 konuk ile 29 ülkeden 91 filmin yer alacağı Akbank 4. Kısa Film Festivali, 3 Aralık Pazartesi günü başlayacak.
Bu yıl "Kısa filmciler toplanıyor" sloganıyla düzenlenen festival, yurt içi ve yurt dışından gelen geniş katılımı, farklı bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileri ile sinemaseverlere keyifli bir 10 gün geçirme fırsatı sunacak.
Bask ve Endülüs kısa filmleri de İstanbul Cervantes Enstitüsünün katkılarıyla festivalde yer alacak.
Festivalin "Kısadan Uzuna" bölümü bu yıl, sinemaya kısa filmle başlayan ve uzun metraj filmlerle sinema serüvenine devam eden yönetmen Derviş Zaim ve Avusturyalı yönetmen Virgil Widrich'i ağırlayacak. Derviş Zaim'in "Rock Around the Mosque" adlı kısa filminin yanı sıra ilk uzun metraj filmi "Tabutta Rövaşata", Virgil Widrich'in "Copy Shop" ve "Fast Film" adlı kısa filmlerinden sonra çektiği "Brighter Than The Moon" adlı filmi sinemaseverlerle buluşacak.
Sinemaseverler, bu yıl Coşkun Aral'a ayrılan "Belgesel Sinema" bölümünde, Aral'ın, "Bozkırın Gücü Kangal" ve "Pamir'den Van'a Özgürlüğün Nal Sesleri" isimli belgesellerini izleme imkanı bulacak. "Canlandırma Kısalar" bölümünde, festival komitesinin davet ettiği, dünya festivallerinde önemli ödüllere sahip İngiltere, İspanya, Hollanda, İrlanda, Amerika, Almanya, İsviçre, İskoçya, Avustralya ve
Polonya'dan farklı türdeki 18 canlandırma kısa film örneğine yer verilecek.
"Özel Gösterim" bölümünde, yönetmen Murat Şeker'in kısa filmlerinden sonra çektiği ilk uzun metraj filmi "2 Süper Film Birden" gösterilecek. Festival boyunca Akbank Sanat'ta yapılacak atölye çalışmaları da festivale renk katacak.
Yönetmen, senarist ve yazar Ümit Ünal, "Senaryo" atölyesi ile sinema serüvenini ve bilgilerini senaryo yazarlığı ekseninde paylaşacak. Tiyatro sanatçısı Ayla Algan, "Oyuncu Koçluğu Üzerine" atölyesiyle bu alandaki bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaşacak. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Bölümü öğretim görevlisi Güven Çatak, "Atölye Machinima" atölyesi ile festivalde yer alacak. Bu yıl ön elemeyi geçen 20 kurmaca ve 10 belgesel olmak üzere toplam 30 yarışma filmi, "Festival Kısaları" bölümünde izleyici ile buluşacak.
Tüm etkinliklerin ücretsiz olacağı festival, Akbank Sanat ve İstanbul Cervantes Enstitüsünde yapılacak.

"4. ULUSLARARASI ANİMASYON FİLM FESTİVALİ"
"4. Uluslararası Animasyon Film Festivali" 4 Aralık Salı günü İstanbul Modern Sinema'da başlayacak. Festivalde, başta Almanya, ABD, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Kanada ve Fransa olmak üzere dünyanın dört bir yanından 300'e yakın film gösterilecek.
Bugüne kadar Oscar, Cannes, Altın Palmiye ve Sundance'e iki kez aday gösterilen, Cannes'da "Eat" filmiyle "Canal Ödülü", "Push Comes to Shove" adlı filmiyle de "Jüri Özel Ödülü" alan "Mutant Aliens", "I Married a Strage Person" filmleriyle Annecy'de iki kez en iyi uzun metraj film ödülü kazanan Amerikalı yönetmen Bill Plympton festivalin özel konuğu olacak.
Festivalde, önemli festivaller ve özellikle animasyon festivallerinde ödüllere ulaşan Alman yönetmen Andreas Hykade'nin çizgi animasyon filmi "The Runt", yine Almanya'dan Daniel Nocke'nin "No Room for Gerold", Amerikalı Alex Weil'in "One Rat Short", Arjantinli yönetmen Juan Pablo Zaramella'nın son filmi "Lapsus" ve Kanadalı genç yönetmen Marie-Josee Saint-Pierre'in "McLaren Negatives" adlı filmleri de seyirciyle buluşacak.
Dünyaca ünlü animasyon stüdyolarından Amerikalı Sedelmaier, MK12, Lobo, Kanadalı Head Gear Animation'ın en son çalışmaları da festivalde yer alacak.
"En Deneysel Uzun Metrajlı Animasyonlar" bölümünde, Amerikalı yönetmen Eric Leiser'in fiziksel engelli ikizin, doğanın ve cennetin sırlarını keşfetmesi üzerine bir çalışma olan ilk filmi "Imagination", Amerikalı yönetmen Christiane Cegavske'nin festivallerin gözdesi olan kara film "Blood Tea and Red String" ve Japon yönetmen Makoto Shinkai'nin çok iyi 2 ilkokul arkadaşının aileleri nedeniyle ayrılan hayatları üzerine bir dramı anlatan son filmi "5 Centimeters per Second" gösterilecek.
Festivalde, Türkiye'nin önemli animasyon film yönetmenleri arasında yer alan Meral Erez, Cemal Erez ve Tan Oral, kendi çalışmalarının da aralarında bulunduğu bir seçki sunacak.

VİZYONA GİRECEK FİLMLER
Chris Weitz'in yönettiği "Altın Pusula" adlı film, 7 Aralık Cuma günü gösterime girecek. Philip Pullman'ın birçok edebiyat ödülü alan ve tüm dünyada çok satanlar
listelerine giren fantastik serisinden uyarlanan filmde Nicole Kidman, Sam Elliott ve Christopher Lee rol alıyor. Filmde, Oxford'da yaşayan 12 yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon'un Lyra'nın amcası Lord Asriel'in okula gelerek
öğretmenleriyle yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olması ve hemen arkasından arkadaşlarından birinin kaçırılması ile yaşayacağı maceralar anlatılıyor.
Aynı gün vizyona girecek bir diğer film ise son yılların gözde bilgisayar oyunlarından uyarlanan "Hitman". Yönetmenliğini Xavier Gens'in yaptığı filmin oyunculuğunu, Timothy Olyphant, Dougray Scott, Olga Kurylenko ve Robert Knepper üstleniyor.
Filmde, profesyonel bir tetikçi olmak için eğitilen ve en güçlü silahları agresif yapısı ve işindeki kararlılığı olan Ajan 47'nin tuzuğa düşürülmesi ve Doğu Avrupa'da kendisini oyun dışı bırakmak isteyenleri ve bunun sebeplerini ararken, Interpol ve Rus ordusu tarafından takip edilmesi anlatılıyor.
Aynı tarihte vizyona girecek bir başka film ise "Cenazede Ölüm". Yönetmen Frank Oz'un gösterildiği her festivalde kahkaha tufanları yaratan ve Locarno Film Festivali'nde "Seyirci Ödülü" alan son filminde Alan Tudyk, Daisy Donovan ve Kris Marshall rol alıyor.
 
Üst