1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.132
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  kışın köpek bakımı

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  KIŞIN KÖPEK BAKIMI

  Kış köpekler için zor geçer. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havayla başedebilmek için ekstra bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte köpekler konuşamazlar.

  Özel olarak ilgilenilmesi gereken hayvanlar da vardır. Bunlar: yavru köpekler, ihtiyar köpekler ve kısa tüylü köpeklerdir.

  Alman Çoban Köpeği kış için “Low maintenance” bir köpektir. Çift kat kürke sahip olduğu için soğuktan çok fazla etkilenmezler.


  Bütün hayvanlar kış mevsiminin şartlarına göre beslenmelidir. Kışın dışarıda yani soğukta yaşayan hayvanlara diğer mevsimlere oranla miktar olarak %25 daha fazla yiyecek verilmelidir. Vücudunu ısıtmak için gerekli sıcaklığı üretmek için bu gereklidir.
  Evde yaşayan hayvanların yemeğini azaltmak bile mümkündür, çünkü kışın egzersiz yaptırılmazlar, kaloriferin başında sahipleriyle yatarlar.

  Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havadan korunabilecekleri bir barınağa, kulübeye ihtiyaç duyarlar.

  Köpek kulübesi;

  Cereyandan sakınılmalıdır,

  Zemini izolasyonlu olmalıdır, (Ahşap, kauçuk vb.)

  Rüzgar almamalıdır,

  Köpeğin vücut ısısı kulübeyi ısıtabilmelidir içini ısıtamayacağı kadar büyük kulübe olmamalıdır,

  Kapısı güney-güneydoğu olmalıdır,

  Kapısında plastik bir kanat ya da kapak olmalıdır.

  Kulübenin altına saman, ot ya da battaniye sererseniz köpeğiniz size dua eder, bilmiyorsa şiir okur.

  Köpek kuru ve sıcak tutulmalıdır. Köpeğiniz için ayırdığınız bir havlunuz olsun.

  Köpekler kar yerler ama bu susuzluklarını gidermek için değildir yani aynı işi görmez. Sürekli temiz su bulundurun. Çok soğuklarda suyu ısıtın, ılık hale getirip verin.

  Kış aylarında patileri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kar ve buz tırnaklarının arasına zarar verebilir. Islak patilerin tamamıyle kurutulmasında fayda vardır.

  Antifriz zehirlidir. Tatlı olduğu için köpeğinize çekici gelebilir. Kışın yerlerde bol bol bulunabilir.

  Yollara buzların erimesi için dökülen kaya tuzu köpeğinizin patisine zarar verir. Temizledikten sonra kulübesine koyun.

  Eğer köpeğinizi taşınabilir (mobil) bir ısı kaynağı ile ısıtacaksanız, ısı kaynağının mutlaka kafesleri olmalı ve köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyulmalıdır.

  Köpeğinizle donmuş bir gölün ya da su birikintisinin yanında oynamayın, bu köpeğinizin yaralanmasına sebebiyet verebilir.

  Köpeklerin çoğu zaman kışın cildi kurur. Sık sık tımarlamak köpeğinizin cildini uyarır ve yağ bezelerini harekete geçirir.

  Çok soğuk karlı havalarda bazen köpeğiniz dışarı çıkabilir ve buz ısırığına maruz kalabilir. Buz ısırığının en çok görüldüğü bölgeler: Kulak ucu, pati altları ve kuyruk ucudur. Buz ısırığına maruz kalmış bölgeye ılık su (sıcak değil) uygulayın, havluya sarın ve veterinere götürün.

  Merhamet kış ayında gösterilecek en iyi bakımdır! Eğer hava (–8)/(-10)˚C dereceyi görmüşse köpeğinizi kapalı bir yere alın.

  Eğer hayvanınız oyun oynamayı reddediyorsa, titriyorsa bunun anlamı hava çok soğuktur.   
kışın köpek bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Köpek Bakımı

  Köpek Bakımı

  Köpeğinizin sahiplendiği bir yuvası, her gün taze su konan su ve mama kabı, kemirmesi için oyuncak ve yiyebileceği türden kemikler onun kendisini rahat hissetmesini sağlar. Köpeğinizin günlük bakımı için tüyleri taranmalı , gözleri temizlenmeli ve dışarı çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca patilerinide düzenli olarak kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Köpeğinize en az 2 ayda bir kene ve...
 2. Köpeğiniz Sizden Ne İstiyor Bakın!

  Köpeğiniz Sizden Ne İstiyor Bakın!

  köpeğim eve işiyor 1-Benim hayatım 10-15 yıl sürer. Senden ayrılığım bana acı verir. Beni almadan önce bunu düşün. 2- Bana, senin benden istediklerini anlayacağım bir süre ver. 3- Benim içimde sevgi duygusu uyandır ben bununla yaşarım. 4- Bana hiç bir zaman uzun süreli darılma ve cezalandırmak için bir yere kapatma. Senin hayatında iş, eğlence ve arkadaşların var. Benim hayatımda ise...
 3. Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  En uzun yaşayan köpek 29 yaşında ölmüştür. 20 yaşına kadar yaşayanlara rastlamak da artık çok nadir değildir. Ancak, yaşlanma sürecinin hızı kalıtsal olmasına rağmen küçük ırklar uzun yaşarken büyük ırklar kısa ömürleriyle ünlüdür. Irkı ne olursa olsun beslenmesine ve olası problemlerin hemen tedavisine dikkat edildiğinde her köpeğin yaşam kalitesi ve ömrü artacaktır. Köpeğiniz Yediğinin...
 4. Evdeki köpeğimizde kış geldi üşürr:)

  Evdeki köpeğimizde kış geldi üşürr:)

  Kış geldi kızlar köpeciklerimiz üşümesin onlar için kazak örelim onları koruyalım sevelim :D:D
 5. Köpek nasıl yıkanır?

  Köpek nasıl yıkanır?

  Köpekler insanların en sevimli en akıllı dostlarındandır.Bu sevimli dostlarımızın bir takım temizliğe ihtiyaçları vardır.Haliyle tüylü olduklarından pirelere yakalanabilirler.Her ne kadar temiz bakıp aşılarını tamamlasanız bile.Sevimli dostlarımızın temizliği sandığınız kadar zor bir işlem değil.Yalnız şurda bir hatırlatma yapmak istiyorum köpeklerin derisi yüksek derecede yağ salgılar...

Sayfayı Paylaş