Kısırlığın başlıca nedenleri nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kısırlığın başlıca nedenleri nelerdir ?
Çocuk sahibi olmanın özlemi, insan doğasının en doğal ve en temel arzularından biridir. İnfertilite, bir kadının gebe kalmasını zorlaştıran bir hastalıktır. İnfertilite, erkekleri de etkileyen bir hastalıktır. Bir çok çiftin gebe kalma zorluğu yoktur, ancak bazılarını zorlaştıran faktörler vardır. Kısırlık ya da hamile kalmama nadir değildir. İnfertilite sorunları genel olarak herhangi bir tıbbi duruma bağlı olmamakla birlikte, bazı kadınlar bunlara sahip olma eğilimindedir. Kadın infertilitesinin bir kaç farklı nedeni vardır. Bazı kadınların gebe kalamama dışında başka gözle görülür semptomları yoktur . Diğerleri kronik bir sağlık durumundan ağrı ve rahatsızlık yaşayabilir. İnfertilite nedenleri çoktur, ancak bu konular etrafında kategorize edilebilir: yumurtlama ve yumurta kalitesi; sperm üretimi, taşınması ve işlevi; döllenme; ve implantasyon gibi . Makalemizin devamında kısırlık ( infertilite ) ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz..kısırlık.jpg


Bir çift gebelik elde edemediğinde hem erkekten hemde kadından kaynaklanan potasiyel sebepler olabilir.Kadın infertilitesi, yumurtalıklarda yumurtlama, düşük yumurta rezervi, anatomi ve endokrin sistemleri gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olabilir . Endokrin sistemler bir kadının metabolizmasını ve onun gebe kalma kabiliyetini etkiler. Endokrin sisteminin işlevi kritiktir. Bu sistem tiroid, hipotalamus, hipofiz bezi ve böbreküstü bezi içerir. Fallop tüpü sağlığı da hamileliği başarmak için çok önemlidir. Tüpler gibi rahim sağlığıda önemlidir. Embriyonun implant yapmaya çalıştığı boşluğun içinde fibroid, polip vs olmamalıdır.Çiftlerin yaklaşık yüzde 20'si, gebe kalmada zorluklarla karşılaşmaktadır. Çoğu durumda, çiftlere üreme tedavileri yardımcı olabilir.


Polikistik over sendromu (PCOS) , artmış androjen düzeylerine ve yumurtalıklarda çok sayıda küçük kistin varlığına neden olan yaygın bir durumdur. Bu semptomlar anormal menstruasyon ve ovulasyon ile sonuçlanır ve bu da gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Endometriozis , endometrial dokunun (uterus astarı) uterusun dışında büyüdüğü ve ağır ve ağrılı dönemlere neden olan bir durumdur. Endometriozis tekrarlayan düşükle ilişkilidir.

Anne yaşı da infertiliteye neden olabilir. Doğurganlık 35 yaşından sonra azalmaya başlar ve bazı kadınlar 20'li veya 30'lu yaşlarında erken menopoz veya azalmış over rezervi yaşayabilir.

Uterin septum ve uterus fibroidleri embriyonun implant yapmasını ve büyümesini zorlaştırır düşük ve tekrarlayan düşükler için daha yüksek risk ile ilişkili olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık ve endometriyoz gibi fallop tüplerinin hastalıkları tüpün bloke veya şişmesine neden olarak, tüpün döllenmiş yumurtayı uterusa nakletme kabiliyetine müdahale edebilir.


Kadınlarda olduğu gibi, erkekte infertilite nedenlerine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Erkek infertilitesinde, neden genellikle spermin kalitesini, miktarını ve hareketliliğini içerir. Düşük sperm sayımı sperm konsantrasyonuna işaret eder. Milimetrede sperm başına 20 milyon sperm olmalıdır. Eğer sayım 10 milyonun altına düşerse, doğurganlık uzmanları bunun düşük bir sperm konsantrasyonu olduğunu düşünürler. Skrotumda ortaya çıkan varisli damarları büyütmektedir. Varikoseller testislerin sıcaklığını yükseltebilir veya testisleri besleyen, spermi öldüren ve tahrip eden damarlarda kanın birikmesine neden olabilir.


Kadın doğurganlığına gelince, bir kadının ağırlığı hormon üretimini büyük ölçüde etkileyebilir. Aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak normal yumurtlamayı engelleyebilir. Organlar, sağlıklı besinler tarafından beslendiklerinde en iyi performansı gösterirler ve hamilelik bir istisna değildir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar özellikle de klamidya ve gonore'un etkileri, kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Diğer sağlık sorunlarına ek olarak, sigara içmek kadın yumurtalıklarını yaşlandırır ve yumurtalarını zamanından önce tüketir.Kafein ve infertilite arasında net bağlantılar olmasa da, birçok üreme uzmanı günlük kafein tüketimini 200 ila 300 miligramdan (veya iki fincandan) sınırlandırmayı önermektedir.Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir, fiziksel aktivite ılımlılıkta yapılmalıdır. Aşırı fiziksel aktivite, yumurtlamayı engelleyebilir ve hamilelikte gerekli olan progesteron üretimini azaltabilir. Toksinlere maruz kalmak hormonları ve bir kadının yumurtalarının sağlığını etkileyebilir.

Doğurganlık söz konusu olduğunda, aşırı kilolu erkekler sperm üretmek için mücadele edebilir. Obezite ayrıca cinsel dürtüyü azaltabilir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sağlıklı beslenmek önemlidir. Sağlıklı beslenerek sperm kalitesini artırabilirsiniz. Sigara kadınlarda yumurtlamayı azalttığı gibi erkeklerde de sperm sayısını düşürür.Uzun süreli stres, sperm üretmek için gerekli olan hormonları engelleyebilir. Bazen infertilitenin kendisi strese yol açabilir.Bazı kimyasallar, erkek vücudunda kadınlarda hormon benzeri etkiler oluşturabilir ve bu da sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.


Kadınlarda infertilitenin en önemli üç nedenlerinden biri olan endometriozis , uterusu kesen dokunun uterusun dışında büyüdüğü zaman ortaya çıkar. Bu doku aynı zamanda her adet döngüsünde kanamaya neden olarak inflamasyon ve ağrıya neden olur. Skar, yumurtalıkların birikmesine ve hasar görmesine ya da fallop tüplerinin tıkanmasına ve infertiliteye yol açabilir. Polikistik over sendromu veya PCOS, yumurtalıklarda yumurtaların üretimine veya salımına müdahale eden yaygın bir hormonal dengesizliktir. PKOS'lu kadınlar düzensiz adetsel döngüler veya uzamış adet dönemleri yaşayabilir. Diğer belirtiler kilo alımı, insülin direnci ve cilt problemlerini içerir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda hiç semptom görülmez. Bu varyasyonlar PCOS tanısını zorlaştırır.Yumurtalıklarını rahime bağlayan fallop tüpleri, endometriozis skar, enfeksiyon, pelvik inflamatuar hastalık ve diğer nedenlerden dolayı iltihaplı veya bloke olabilir.35 yaşın üstündeki kadınların daha az sayıda yumurtası vardır. Yaş gebe kalmayı engelleyebilir. Kadın infertilitesinin diğer nedenleri, özellikle kanser kemoterapi veya radyasyonla tedavi edilirse, otoimmün hastalıkları ve belirli kanser türlerini içerir.


Gebeliği önleyen infertilitenin önde gelen nedenleri şunlardır:


Anne yaşı 35'ten büyük

Kadın infertilitesine yol açan ovülasyon bozukluğu

Rahim veya fallop tüplerinde anatomik sorunlar

Erkek infertilitesine neden olan sperm bozuklukları
İnfertilitenin bazı nedenleri önlenebilir . Hem erkekler hem de kadınlar sağlıklı yaşam adımlarını atabilir. Sağlıklı yaşam, bebek sahibi olmaya çalışırken önemlidir. Düzenli egzersiz yapın, sağlıklı yiyin, aşırı kiloluysanız kilo verin ve stresinizi yönetin.İnfertilite tedavisi, infertilite nedeninize dayanmaktadır.Hem erkek hem de kadınlar için, doktor rutin bir sağlık muayenesi yapar ve genel sağlığınız ile ilgili sorular sorar. Doktorunuz muhtemelen testler talep edecektir. Doktor hormon seviyelerini ve genetik (hem erkekler hem de kadınlar için) ve yumurta kalitesini kontrol etmek için bir kan testi ile başlayacaktır. Kısırlığın bir çok olası nedeni vardır. Doktorunuz kapsamlı bir fizik muayene yapmalı ve üreme sistemindeki olası yapısal ve diğer kusurlar, hormonal eksiklikler, hastalık veya doğurganlığınızı bozabilecek travma gibi herhangi bir faktörle ilgilenmelidir.Fibroidler, rahim içinde pelvik ağrı ve ağır adet kanamasına neden olabilen kanserli olmayan, östrojene bağlı benign tümörlerdir. Ayrıca infertilite ve tekrarlayan düşüklere neden olabilirler. Azoospermi (tam sperm yokluğu) ve oligospermi (üretilen birkaç sperm hücresi), erkek faktörü infertilitesinin en sık nedenlerinden ikisi. Diğer nedenler, yumurtaya ulaşmadan önce ölen malformasyona uğramış sperm hücrelerini içerir. Nadir durumlarda, erkek faktörü infertilitesi, genetik bir hastalığa veya kromozomal anormalliğe bağlanabilir. İnfertilitenin birçok olası nedeni vardır. Kısırlık konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmek, doğurganlık sorunlarınıza neyin yol açtığını belirlemenize ve sizin için en iyi tedavileri bulmanıza yardımcı olabilir. Bazen kısırlık için bilinen bir neden yoktur , buna açıklanamayan infertilite denir. Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen bebek sahibi olamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın..
 
Üst