1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Kişisel Krizden Kurtulmak

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  krizden kurtulmanın yolları kokainden kurtulma yolları kokainden kurtulmanın EN BÜYÜK HATALAR


  Problemi görmezden gelmek: Mary kocası John''un işinden çıkarılmak üzere olduğunu ve bu durum gerçekleşirse ailenin geçimini sağlamak çok zor bir hal alacağını hissediyordu ama John kendisine konuyu hiç açmadığı için bu durumu görmezden geldi.

  Problemi inkar etmek: John ise kendi içinden iş hayatında o güne kadar kurduğu tüm bağlantıları düşünüp yeni bir iş fırsatı olabileceğini varsayarak içinde bulunduğu durumun çok zor olmadığına karar verdi. Ancak Hz. İsa''nın ''az bir şeye sahip olanlar, o az şeyin bile elinden alınabileceğini bilmeli'' sözleriyle dile getirdiği, hayatın en sert kurallarından birini unuttu. İşini kaybettiği anda tüm bağlantıları da bir anda yok olacaktı çünkü. John''un elinde onlara karşılık olarak sunabileceği bir şey kalmamış olacaktı.

  Yardım istemeyi reddetmek: John ve Mary uzun yıllarını birlikte geçirmiş bir çiftti ve birbirlerini son derece iyi tanıyorlardı. John''un zihni problemlerle doluydu ama dışarıya yansımıyordu. Çünkü kriz insanın tüm enerjisini emer. Belki Mary ona yardım edebilirdi ama gururu yaşadığı zorlukları paylaşmasını engelliyordu. John gittikçe zorluklar okyanusunun dibine batmaya başladı.

  Yalan ya da yarı doğru konuşmak: Bir gün Mary cesaretini topladı ve gece yatmaya hazırlanırken John''a bir sorunu olup olmadığını sordu. John şöyle cevap verdi: ''İş değiştirmeyi düşünüyorum.'' Tabii bu sözün tam olarak yalan olduğu söylenemez hatta doğru bile kabul edilebilir. Çünkü kovulmak üzere olan John gerçekten yeni bir iş bulmayı düşünüyordu. Mary bu cevap üzerine başka bir şey sormadı. John''un zihnindeki baskı ise artıyordu çünkü karısının bir şeyler bildiğinden şüphe ediyordu.

  Başkalarını suçlamak: John saygıdeğer bir adam olduğunu biliyordu, işinde her zaman dürüst olmuş, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıştı. Ve şimdi patronunun haksızlık yaptığını düşünüyor, içinde bulunduğu durumu hak etmediğine inanıyordu. Ancak aslında belki patronu da aynı dertten mustaripti çünkü hepsi ''şirket'' denilen soyut bir organizasyon tarafından yönlendiriliyorlardı. Böyle bir konumdayken bu mesele karşısında serinkanlı davranmaktansa bu dünyanın acımasız insanlarca yönetildiği fikrini benimseyerek hareket etmişti.

  Kendi kapasitesini abartmak: John kendi kendine böylesine bir yetenek ve böylesine bir kapasiteyle asla bir kriz yaşamayacağı askine yeni fırsatlarla karşılaşacağını söyleyerek sonunda kendini ikna etti.

  Beklenen gün geldi ve John işten çıkarıldı. O andan itibaren aile büyük bir yıkımın eşiğine geldi çünkü kriz öncesinde değerlendirilmesi gereken o çok değerli zaman felaketi inkar ederek harcanmıştı.

  NE YAPMALI?

  Doğrusu ben de hayatım boyunca pek çok kriz yaşadım ve yukarıda anlatılan tüm hataları ben de yaptım. Ama öyle bile olsa, en kötü kriz anlarımda yine de dostlar kendini gösterdi, yanımda oldu. Bu deneyimleri yaşadıktan sonra şimdi yapılması gereken ilk şeyin ne olduğunu artık biliyorum: Çok basit, yardım istemek! Güçlü görünmeye çalışmak yerine kriz karşısında zayıflığımı karıma ve arkadaşlarıma göstermekten pişman olmadım. Ve bu şekilde davranmaya başladığım anda, daha fazla yanlış adım atma ihtimalim de büyük ölçüde azaldı. Ama şunu hiç unutmamalı: Yanlış adımlar önümüzde, bize çok daha büyük bir darbe vurmak için hazır bekliyor.   
Kişisel Krizden Kurtulmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kişisel Büyüme

  Kişisel Büyüme

  Mutlu ve esinli yaşamak icin ; - Çocuklarınız sizin yansımanız değildir. Onlar sizden doğmuş olsalar da farklı kişiliklerdir. Onları sevin, yönlendirin ama Onlar adına sorumluluk almayın. - Kendinizi güçlendirmek için önünüzdeki 21 gün içinde yapmak gereğinde oldugunuz 5 şeyi listeleyin( 21 gün ne çok kısa ne de çok uzun bir süre olduğundan seçilmiş bir süre. Böylece üzerinizdeki zaman...
 2. Kişisel Vizyon

  Kişisel Vizyon

  kişisel vizyon kişisel vizyon nedir Geleceğe ilişkin bir vizyonunuz var mı? Yoksa zamanınızı şimdi ve burada, sorun çözmek ve işlerinizi tamamlamak için harcamayı mı tercih ediyorsunuz? İstenen geleceğin hayalini kurmak ile günlük gerçeğin içinde yaşamak arasındaki dengeyi kurmak güç iştir. çoğumuz bu iki durumdan birine yöneliriz. Çok azımız dengeyi bulur ve sürdürür. Günlük gerçeklerle...
 3. kurtulmak

  kurtulmak

  Kurtulmak Herhangi bir olumsuz durumdan, şiddet ve meşakkatten kurtulmak, iyi amellerin neticelerini müşahade etmeye ve semerelerini almaya delalet eder.Rüyada bir tehlikeden, sıkıntıdan kurtulmak olduğu gibi alınır.Rüyada herhangi bir sikintidan, bir dertten bir hastaliktan kurtulmak, yaptigi ibadeti ve onun gereklerini yerine getirmedigini düsünerek sonunda varacagi kararla ilgilidir. Bir...
 4. Kişisel Hal

  Kişisel Hal

  hısımlık dereceleri kütük değişikliği nasıl yapılır nüfus kütüğü taşıma KİŞİSEL HAL 1-Genel Bakış: Toplum içinde bir kişiyi diğerinden ayırmaya o kişinin ferdi ailevi ve siyasi durumunu tayine yarayan birçok özellikleri vardır.Adı yaşı cinsiyeti evlilik durumu gibi.İşte bu özelliklerin tümü kişinin halini(statüsünü) belirtir.Kişinin hali ve bunları meydana getiren unsurlar o kimsenin...
 5. kişisel ileti

  kişisel ileti

  "kişiselse sanane ?? " "Girmezsem n’olcak?" "Kişisel ileti yok. Kişisel sorun var." "Bizim kişisel neyimiz oldu ki iletimiz olsun." "Bizim Kişisel bi olayımız olmaz" "Girdim, oldu mu?" "Kişisel iletiye hayır!Yaşasın toplumsal mücadelemiz.. " "Kişisel iletiye evet!Yaşasın bencillik, egoizm, narsizm.."...

Sayfayı Paylaş