Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?

Uzman SühaN

Administrator
Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?
Sıcağın etkisinin oldukça arttığı yaz aylarında kıyafetlerde ter lekeleri daha sık görülmeye başlanır. Ter içindeki tuz, yağ ve atık maddelerden kaynaklanan bu lekeler kıyafetin normal şekilde yıkanması ile çıkmayabilir. Bu durumda kıyafetteki ter lekesinin temizlenmesi için bazı özel yöntemler uygulanmalıdır.Koltuk altı veya diğer bölgelerde oluşan ter lekelerini çıkarmak için lekeli kısmi bir müddet ılık sirkeli suya batırıp bekletin. Ter lekeleri çözülmeye başlayınca normal şekilde yıkayınca ter lekesi olan bölge temizlenecektir.2.Jpeg


Başka bir yöntem ise oksijenli su ile lekeyi ovarak çıkarabilirsiniz. Ovalama işlemin ardından bol su ile durulayıp yıkayabilirsiniz.
Yün kazak gibi yünlü eşyalardan ter lekesini cikartmak için bol tuzlu su ile yıkayın.


Ter lekesinin meydana geldiği kıyafet beyaz renkli ise bu durumda lekenin temizliği için kullanılabilecek en doğal ve en etkili yöntem karbonat ve limon suyu kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı için lekenin genişliğine göre karbonat bir kap içerisine koyulur. Karbonat üzerine de sıkılmış limonun suyu yavaş yavaş eklenir ve karbonat lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan karışım beyaz kıyafetteki lekenin üzerine uygulanır ve kıyafet üzerinde 20 dakika kadar bekletilir.


Bu sürenin ardından karbonat lapası temizlenir ve kıyafet su ile durulanır. Son olarak kıyafet çamaşır makinesinde her zamanki programında yıkanır. Eğer kıyafetteki ter lekesi çok belirgin değilse bu durumda lekeli bölgenin karbonat ve limon suyu ile çitilenmesi ve su ile durulanması da lekenin tamamen çıkmasını sağlayabilir.


Beyaz kıyafetlerdeki lekeleri gidermenin en etkili çözümü olan çamaşır suyu, ter lekelerinde de etkilidir. Bunun için kıyafet çamaşır suyuna bastırıldıktan sonra elde yıkanabileceği gibi çamaşır makinesi kullanımında ise çamaşır suyunun ön yıkama suyuna ilave edilmesi gerekir. Bu şekilde ter lekeleri çamaşırdan etkili şekilde temizlenebilir.


Ter lekesinin temizlenmesi için beyaz kıyafetlerin yanında renkli kıyafetlerde de uygulanabilecek bir diğer yöntem ise kıyafetin lekeli kısmının sirkeli ılık suda bekletilmesidir. Kıyafetler sirkeli suda bir süre bekletildikten sonra ise normal şekilde yıkanabilirler.


Hassas ipek kumaşlardaki ter lekeleri ise, lekenin limon suyu ile silinmesinden sonra kıyafetin normal şekilde yıkanması ile temizlenebilir.


Ter lekesinin oksijenli su ile ovulmasının ardından bol su ile yıkanarak durulanması da lekenin temizlenmesinde etkilidir.


Hassas olmayan kumaşlarda aspirin de ter lekesini temizler. Bunun için 2 adet aspirin 1 bardak sıcak suda eritilir ve karışım leke üzerine dökülerek 2-3 saat kadar bekletilir. Bu sürenin ardından kıyafet normal şekilde yıkandığında ter lekesi tamamen temizlenmiş olur.
 

melekannesi

Aktif Üye
Üye
koltuk altında çok fazla terlemem oluyor haliyle yazın da bu ter lekesi çok kötü bir hale geliyor koyu renk giysilerde tuzlanıp leke haline geliyor bu güzel ve önemli bilgiler için çok teşekkürler mutlaka deneyeceğim önerileri yazdım bir kenara;)
 

Gizoska

Forum Okuru
koltuk altında çok fazla terlemem oluyor haliyle yazın da bu ter lekesi çok kötü bir hale geliyor koyu renk giysilerde tuzlanıp leke haline geliyor bu güzel ve önemli bilgiler için çok teşekkürler mutlaka deneyeceğim önerileri yazdım bir kenara;)
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim eşimin beyaz gömleklerinde hep ter lekesi oluyor. En iyi deterjanları kullansamda sonuç alamıyorum. Verdiğiniz bilgileri dikkate alıp uygulayacağım umarım işe yarar.
 
Üst