kıyamette sorguya çekilecek ilk 3 kişi!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
kıyamette sorguya çekilecek ilk 3 kişi!
duaazabnh6.jpg
cehennemateidf9.gif
Ebu Hureyre radıyallahü anh'den anlatılır:

ResulüIlah aleyhisselam şöyle buyurdu:

Kıyamet gününde üç kişi ilk olarak sorguya çekilir:

Birincisi, cihad esnasında ölen kimsedir ki, Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah , kendisine verilmiş olan nimetleri önüne serer. O da,bunlara nail olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Allah kendisine:

Bu mazhar olduğun nimetler içerisinde ne yaptın? diye sorar. O da:

Senin yolunda şehid oluncaya kadar savaştım, cevabını verir. Allah Teala:

Yalan söylüyorsun; sen yiğit desinler diye savaştın ve sana y iğit dediler de, der. Sonra meleklerin kendisini almalarını emreder ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.

İkincisi, ilim tahsil edip başkasına da öğreten ve Kur'an okuyan kimsedir ki, bu da Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah kendisine verilmiş olan nimetleri bir bir sayar ve önüne serer. O da bunları tasdik eder. Ve Allah kendisine:

Bu eriştiğin nimetler içerisinde ne yaptın? diye sorar. O da:

İlim tahsil ettim, ilmi başkasına öğrettim ve senin rızan için Kur'an okudum. diye karşılık verir: Allah kendisine:

Yalan söylüyorsun, sen ilmi, alim desinler diye öğrendin. Kur'an-ı da güzel Kur'an okuyan kişi desinler diye o kudun. Ve sana böyle dediler de, der. Sonra meleklere kendisini almalarını emreder ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.

Üçüncüsü de, Allah'ın kendisine bolluk verdiği, malların her çeşidini ihsan ettiği kimsedir ki. Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah kendisine verilen nimetleri karşısına çıkarır. O da bütün bunların kendisine verildiğini kabul eder ve Allah sorar:

Şu nail olduğun nimetlerle ne yaptın?der. O da:

Verilmesini istediğin ne kadar yer varsa, hep o yerlerde ve o yolda,dağıttım, diye cevap verir. Allah Teala:

Yalan söylüyorsun. Sen bütün bunları kendine " ne cömerd adam! " dedirtmek için yaptın. Ve sana böyle dediler de, der. Sonra meleklere onu almalarını emreder . Ve yüz üstü sürüklendirilerek cehenneme atılır.
 
Üst