Kız Kalesi(mersin)

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Kız Kalesi(mersin)
kız kalesi amacı


Deniz kalesi de olarak bilinen bu yapı kıyıdan 200 m içeride bir ada üzerinde kurulmuştur. Antik çağ yazarlarından STRABO nun sözünü ettiği ve Romalı lar döneminde deniz hırsızlarının barınak olarakta kullandıkları CRAMBUSA işte bu adadır. CRAMBUSA adı bir araştırmacıya göre HELEN dilinden gelme "lahanalı" anlamında olduğu söyleniyor ve yörenin lahana üretimi yapacak yere de benzemediği ilave ediliyor. Uzunlugu 75m. olan çokgen biçimli kale, bizanslılar döneminden kalmadır. Sınırları korumak amacı ile bizans imparatorunun emriyle AMİRA EVEGENİUS un 1104 yılında yapımına başladığı kıyı kale zincirinin bir halkasıdır. 192m uzunluğundaki okyarıkları açılmış kale suru üzerine 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçimlerinde burçlar oturtulmuştur. 3 katlı ana burç (BASTİON) adacığın doğu ucunda yer alır. Onarılmış ana burcun giriş kapısındaki iki yazıttan bügün sadece kapı üzerindeki kalmış ve onun sağındaki ise kaybolmuştur. Kalenin avlusunda ise küçük bir kilise (5 .80m * 3.10m) bir sarnıç vardır. Batıdaki sur boyunca iyi korunmuş bir galeri ile buradan denize açılan bir kapı bulunmaktadır.

Kızkalesi, adını şu söylenceden almaktadır;
Korykos da yaşayan krallardan biri, bir kız çocuğunun olması için gece gündüz dua etmiş, sonunda isteği yerine gelmiş ve çok güzel bir kızı olmuş. Saraya gelirken falcılardan biri kralın biricik kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini söylemiş, kral da kızını bu kötü sondan korumak amacı ile denizin ortasına yılanların erişemeyeği bir kale yaptırmış. Fakat kader oyununu oynamış, kralın güzel kızının canı üzüm istemiş, kral da kızına Tarsus beyaz üzümünden getirtmiş ve kaleye yollamış. Kız çok sevdiği meyveden yemek için elini uzatınca, üzüm sepetinde saklanan zehirli yılan genç kızı ısırmış ve öldürmüş. Bu söylence, halk arasında ne sevginin ne dönemin alın yazısını değiştirmeyeceğini anlatmak için söylenir.

Yaz aylarında tam bir turizm merkezi olan Kızkalesi, yeşilin, mavinin ve tarihin iç içe olduğu nadir yörelerden biridir... Hoş ve Hoşçakalın...

 

Benzer İçerikler

senede1gun
Cevaplar
8
Görüntüleme
5K
Kayıtsız Üye
K
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
947
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
26K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
*MeleK*
*MeleK*
Üst