Etiketler:
 1. zuzumm_

  zuzumm_ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.535
  Beğenilen Mesajlar:
  196
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  nerDe oLduğumu bende biLmiyoRm

  kız kulesi ve galata köprüsü nün aşkı ::::‏

  Konu, 'Aşk Hikayeleri' kısmında zuzumm_ tarafından paylaşıldı.

  galata kulesinin hikayesi galata kulesi hikayesi

  Bu hafta nereye gitsem,üzerime üzerime gelen bağırtılar arasında,işte ben de şimdi , en hazin aşk diye yorumladığım iki sevgiliden bahsetmek istiyorum. Sevgili olmak için mutlaka insan olmak gerekmez ki . Ben cansız diye düşünülen obje,eşya ve mekanların da bir canı olduğuna inananlardanım.

  Mesela, İstanbul'un iki mucize simgesi Kız Kulesi ile Galata Kulesi'nin yüzyıllardır süren aşklarına inanmaz mısınız yoksa? Hiç mi duymadınız onların imkansız aşklarını? İki ayrı uçta. Birbirlerini bilirler ve görürler.

  Varoldukları yerler farklıdır.Karşıdan karşıya sevdalanmak yok mu? Hele işin ucunda bir de kavuşamamak varsa. Zaten asıl aşk kavuşamamak değil midir?

  Leyla ile Mecnun misali. Yada Kerem ile aslı. Veya Ferhat ile Şirin. Ya Tahir ile Zühre. Yada Yusuf ile Züleyha. Arzu ile Kamber yada. Edebiyatımızda kavuşamayan aşkların hikayesi okadar çoktur ki. Anlat anlat bitmez bunları. Kimbilir belki hepsini birbir bloğumda anlatırım!

  Şimdi Kız Kulesi ile Galata Kulesi'nin büyük aşklarını anlatmak istiyorum. Karşıdan karşıya bakıp, kimi zaman aşktan yanıp tutuşan,kimi zaman sadece kendilerine değil,başkalarına da zindan olan iki tarihi mekan.

  Masmavi denizin ortasında yapayalnız salırken, gizemli hikayeleri ile kimi zaman iki sevgilinin buluşma yeri olmuş, lakin o sevgililerin ölümü ile son bulmuş bir öykünün; kimi zaman lanetlenmiş bir babanın kızını korumak için uygun gördüğü bir korunak olmuş, ancak bir yılanın sepette gelip kızın canını almasına mekan olmuş bir acılar merkezidir Kız Kulesi. Hakkında anlatılan efsanelerin sonu hep hüzünle bitmektedir.

  Şahit olduğu okadar çok aşk vardır ki .Kendisi ise denizin ortasında tek başına kalmıştır. Bir gün neredeyse kendi inşasından 1300 yıl sonra,Cenovalılar inşaatını bitirip de külahını takınca,İstanbul'un siluetinde dimdik yükselen,yakışıklı bir kule görür.

  Yüzyıllardır beklediği sevgilisi olacaktır bu kule. Hangi kule mi? Galata Kulesi tabii ki!

  Cenovalı'lar İstanbul'a geldiklerinde surlarının başkulesi olarak kurarlar Galata Kulesi'ni.
  Bıçkın,yağız bir delikanlı gibidir. En son tepesine külahı da takılınca olanca görkemiyle okadar yakışıklı olmuştu ki herkes etrafında pervanedir.

  İnşaatı yükselirken görmüştür uzaktan Kız Kulesi'ni. Yapayalnız denizin ortasında bir hüzünler abidesi gibiydir Kız Kulesi. Galata Kulesi görürgörmez aşık olur bu kıza.
  Lakin Kız Kulesi hem çok ulaşılmazdır, hem de yaşı kendinden çok büyüktür.

  Acaba bilse ona sevdalandığını karşılık verir mi? Ne yapacağını bilemez. Çaresizdir.

  Tarih içinde kimi zaman aşkından yanar kavrulur. Kimiz zaman çaresizlikten yıkılır durur.

  Her seferinde söndürdüler yangınını. Tekrar tekrar inşa ederler. Her yükselişinde bir daha görür Kız Kulesi'ni, bir daha aşık olur hiç bıkıp usanmadan.

  Kız Kulesi de aslında ona nasıl aşık,nasıl sevdalıdır. Yangınlar çıktıkça,alevleri gördükçe uzaktan, taşımak ister denizin sularını ateşini dindirmek için lakin mümkün değildir. İkisinin de eli ayağı bağlıdır.

  Uzaktan uzağa bir sevda bu. Kimsenin kimseye faydası yok. Oldukları yerde aşklarından yanarlar da yanarlar.
  Sonunda artık canına tak eder Galata Kulesi'nin. Mutlaka bir haber göndermeli ve aşkını anlatmalıdır Kız Kulesi'ne. Karar verir. 17.yüzyıla geldik artık diye düşünür.
  İçinde en güzel sevgi sözcüklerini barındıran bir mektup yazar sevgilisine. Hazarfen Ahmet Çelebi'den rica eder. Hazarfen Ahmet Çelebi alır mektubu ve Galata Kulesi'den bırakır kendini Kız Kulesi'ne doğru. Ama okadar ağır gelir ki mektuptaki aşk sözcükleri, dayanamaz Kız Kulesi'ne kadar

  . Aşk mektubu ulaşamaz varmak istediği yere maalesef. Lakin Kız Kulesi anlar durumu.

  Akıllıdır. Neler görmüş geçirmiştir. Hazarfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesi'nden uçması, memlekette hiç görülmemiş bir şeydir.

  Bir insanı uçuran tabi ki aşktır başka ne olabilir? Bu arabuluculuk Hazerfen Ahmet Çelebi için iyi olmayacaktır. Padişah duyar bu durumu ve çok kızar. Cezayir'e sürer. Hazarfen Ahmet Çelebi aşıklara inanmanın bedelini öder ve 31 yaşında Cezayir de ölür.
  O günden sonra Galata Kulesi hem esirlere hem de kendine zindan olacaktır.

  Kız Kulesi de hem bazı devlet adamlarının hem de kendinin zindanı olacaktır.

  Kaderleri birdir artık. Usanmazlar bu durumdan. Onlar halen günümüzde bile birbirlerini karşıdan karşıya aşkla sevmeye devam ederler.
  Zamanımızda haklarında yazılan en esprili şiir Bedri Rahmi Eyüpoğlu'na aittir. İstanbul Destanı adlı şiirinde şöyle der:
  "İstanbul deyince aklıma kuleler gelir Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır Ama şu Kız Kulesinin aklı olsa Galata kulesine varır Bir sürü çocukları olur"
  Galata Kulesi'nin laneti meşhur şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan'a da değer. Oğlu Vedat Galata Kulesi'nden kendini atar ve intihar eder. Yıl 1973...
  "...Bir adam düştü Galata Kulesinden, Bu adam benim oğlumdu" der ve "Uyan oğlum, uyan Vedat" diyerek acısını dindirmeye çalışır.
  Zaman zaman İstanbul'a gittiğimde, bir Kız Kulesi'ne ve bir de Galata Kulesi'ne bakarım.

  Kavuşamayan aşıkların simgeleridir onlar. İkisi de hüzünlü birer anıttır.

  İstanbul'dur. İçinde gizem, lanet, aşk ve özlem barındıran!


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ocak 2011
 2. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  galata kulesinden gerçektende harika görünüyo istanbul tşkelr canım severek okudum ne güzel anlatmış şairlerde
   
kız kulesi ve galata köprüsü nün aşkı ::::‏ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kız kulesi ve hikayesi!

  kız kulesi ve hikayesi!

  kız kulesi hikayesi kısaca kız kulesinin kısaca hikayesi kulesinin kısa kulesi kısa “Çok eski zamanlarda, Üsküdar sırtlarında, “Aşk ve Güzellik” tanrıçası Aphrodite adına yapılmış büyük ve ünlü bir tapınak vardı. İşte, efsaneye konu olan, güzelliği dillere destan Hero, genç kızların rahibelik yaptığı bu tapınakta, kumrulara bakmakla görevliydi. Her sene, soğuk kış günleri yerini...
 2. Eminönü iskelesi, galata köprüsü ve Balık Ekmek Teknelerinden Birkaç Gece Manzarası:)

  Eminönü iskelesi, galata köprüsü ve Balık Ekmek Teknelerinden Birkaç Gece Manzarası:)

  boğaz köprüsü gece manzarası eminönü iskelesi Eminönü iskelesi, galata köprüsü ve Balık Ekmek Teknelerinden Birkaç Gece Manzarası:)
 3. galata kulesi hakkında bilgiler

  galata kulesi hakkında bilgiler

  galata kulesi restaurant galata kulesi restaurant fiyat listesi fiyatları yemek fiyatları fiyat listesi İstanbul‘ un siluetinde dimdik yükselen Galata Kulesi, tarihi yüreğinde barındıran sessiz bir mücevher gibidir. Önce Byzantium, sonra, Fetihe kadar Konstantinopolis adıyla bilinen İstanbul, güneyde Marmara Denizi, doğu açıklarında Boğaz, kuzeyde ise Haliç’ in çevrelediği tarihi...
 4. Galata Yangın Gözetleme Kulesi

  Galata Yangın Gözetleme Kulesi

  galata kulesine nasıl çıkılır galata köprüsü yapılış tarihi Galata Kulesinin uzun dönem yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldığını ve "Galata Yangın Kulesi" olarak isimlendirildiğini çoğu kişi bilmez. Yapılışından sonra Cenevizliler ve Bizanslılar zamanında nice olaylara tanık olan, fetih askerlerini izleyen Kulenin taşlarında tarihin gözlerini görebilir, merdivenlerinde...
 5. Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

  Galata Kulesi Nerdedir? Nasıl Gidilir?

  galata kulesi,galata kulesine giriş ücreti,galata kulesine nasıl gidilir,galata kulesi tarihi,galata kulesi hakkında bilgiler,galata kulesi nerededir, İstanbul’un Karaköy sırtlarında Galata semtinde bulunan Galata Kulesi, yerden 70 metre yüksekliğiyle Haliç’ten İstanbul Boğazı’na geniş bir açıda ziyaretçilerine İstanbul manzarası izleme imkanı sunmaktadır. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk...

Sayfayı Paylaş