1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kizim 2 yasında tuvalet egıtımıne basladm kolay alısması ıcın neler yapmalıym

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kizim 2 yasında tuvalet egıtımıne basladm kolay alısması ıcın neler yapmalıym ?daha kolay nasıl alıştırabilirim
   
 2. BeyazMelek

  BeyazMelek Super Moderator

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  677
  Beğenilen Mesajlar:
  323
  Ödül Puanları:
  63
  Tuvalet eğitimi oldukça özen gösterilmesi gereken bir durum bu konuda size yardımcı olabilecek bazı bilgiler sunmak istiyorum:
  - Çocuk hazır olduğunun sinyallerini verdikten sonra oturakla tanıştırın.
  - Çocuğu başlangıçta kısaca ve giysili olarak oturtun.
  - Çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirin.
  - Tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin.
  - Tuvaleti vurgulayan kelimeleri öğretin
  - Çocuğu tuvalete siz götürün ve yanında oturun.
  - Daha sonra çocuğu oturakta kilodu çıkarılmış olarak ve giderek artan sürelerde oturtun. (1 dk en fazla 10 dk)
  - Tuvalet işlemini tekrar tekrar ve basitçe açıklayın ve oturağa ıslak veya kirli bezler koyarak vurgulayın.
  - Eğer başarılı bir sonuç varsa onu övün, Çocuklar büyümüş olma kavramından hoşlanırlar. Sen büyüdün abla-abi oldun. Çünkü tuvaletini beze değil oturağına yaptın gibi.
  - Eğer çocuk bu denemelerde tuvaletini yapamamışsa, sakin olun, kızgınlık belirtisi göstermeyin. Sen bebek misin gibi ifadelerden kaçının. Bir dahaki sefere yaparsın deyip konuyu kapatıp, tuvaletten çıkartın.
  - Tuvaletini yapıncaya kadar burada oturacaksın tarzında zorlayıcılıktan kaçının.
  Altına kaçırdığında öfke belirtisi göstermeyin. Hatta bu kazaların her zaman olabileceğini peşin peşin kabul edin.
  - Tuvalet eğitimindeki başarısıyla sizin ona olan sevginiz arasında ilişki kurmayın. Çocuğa bunu algılatabilecek kelimelerden uzak durun.
  - Tuvalette oturmaktan sıkılıyorsa yanınıza resimli bir kitap alın veya yanında kalıp dinlemekten hoşlanacağı bazı hikayeler anlatın.
  - Tuvaletini yaptıktan sonra ona doğru şekilde temizlenmeyi öğretin. Önceleri siz temizledikten sonra onun tekrar etmesini isteyebilirsiniz.
  - Çocuğun dışkılama gereksinimini anlamaya çalışın (çocuğa göre ayarlı “ zamanlama yöntemi), oturakta başarılı dışkılama için olumlu güçlendirme yapın (övgü, sarılma, yıldız çizelgesi, çıkartma y da tekrar tekrar verilebilen, yeterli motivasyon sağlayan başka ödüller)
   
 3. mavi_kelebek

  mavi_kelebek Forum Okuru

  alısmıyor ne ettım ne yaptıysam olmuyor bu yaz yıne denıyce askere gıdecek neredeyse hahaha
   
  BeyazMelek bunu beğendi.
Kizim 2 yasında tuvalet egıtımıne basladm kolay alısması ıcın neler yapmalıym konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otizmi Olan çocuklar Için Tuvalet Eğitimi

  Otizmi Olan çocuklar Için Tuvalet Eğitimi

  OTİZMİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN TUVALET EĞİTİMİ Genel Yöntemler: Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olumlu bir tutum izlenmesidir. Gösterilen en ufak bir memnuniyetsizlik, olumsuz bir bakış bile çocuk tarafından hissedilir ve bu onu olumsuz etkiler. Çocuğunuza tuvaleti kullanma becerisini de diğer bir beceriyi öğretiyormuş gibi öğretin. Öncelikle ne kadar sıklıkta tuvalet...
 2. MaĞdurun ‘kiz’ Ya Da ‘kadin’ Olmasini Farkli DeĞerlendİrİyor Mu?

  MaĞdurun ‘kiz’ Ya Da ‘kadin’ Olmasini Farkli DeĞerlendİrİyor Mu?

  SORU: YENİ TCK, SUÇLULARI CEZALANDIRIRKEN, MAĞDURUN ‘KIZ’ YA DA ‘KADIN’ OLMASINI FARKLI DEĞERLENDİRİYOR MU? YANIT: Yeni yasal düzenlemeyle, cinsel suçlar karşısında, evli kadın ile kızları farklı korumaya alan düzenlemelerden vazgeçildi. Önceki yasamızda, evli kadın, bekar kadına göre daha fazla korunmakta idi. Bu ayrıcalıklı koruma, ne yazık ki bireye değil evlilik kurumuna idi. Oysa,...
 3. Ya Kiz İsİmlerİ

  Ya Kiz İsİmlerİ

  çıplak kız isimleri 14 yaş kız isimleri yade isim 14 yaş çıplak kızlar tarz isimler Yabangülü: kır gülü bozkır çiçeği kuşburnu Yabende: bulucu, bulan, keşfeden Yada: büyü, sihir Yağan: su, kar, yağmur, dolu Yade: hatıra, anı Yağıbastı: bileşik isim Yağış: yağmur, kar, dolu gibi doğa olayı Yağmur: havadaki su buharının su damlaları halinde yere düşmesi Yakacık: dağın yamacından olan köy...
 4. Basit Kiz Yada Zor Kiz

  Basit Kiz Yada Zor Kiz

  nefis kızlar zor kız zor kızlar basit kız basit KIZLAR SELAM.SİZCE BU KAVRAMLAR NEYİ ÇAĞRIŞTIRIYOR.BASİT KIZ KİMDİR .ZOR KIZ KİMDİR.BAYANLAR İÇİN BOYLE KAVRAMLAR KULLANIRLARKEN BAZILARINCA .NEDEN ERKEKLER İÇİN BASİT YADA ZOR ERKEK DİYE BIR KAVRAM YOKTUR kizlar düsüncelerinizi beklyiorumsevgiler......:yo:
 5. Kırışıklar Için Kolay Tarifler

  Kırışıklar Için Kolay Tarifler

  dudak üstü çizgileri dudak üstü kırışıkları flavonoit flavonoit içeren kremler yeşil çay içeren kremler Alnınıza C Vitamini Gençleştirici DHEA hormonu tüm eczanelerde yok satıyor. DHEA hormonunun içerdiği etkili maddeleri, ayrıca avokadoda da bulabilirsiniz. Alın bölgeniz için, 2 hafta boyunca her akşam limon suyu ile avokado tüketin. Çünkü limon suyunda bulunan C vitamini, avokadoda bulunan...

Sayfayı Paylaş