Klavye Ve Mouse çok Yakinda Tarihe Karişacak!

M

Misafir

Forum Okuru
Klavye Ve Mouse çok Yakinda Tarihe Karişacak!
Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarlar artık işaret dilinden de anlayacak.

ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinin desteğiyle ODTÜ Teknokent’te bilgisayara, tanımlanan işaretlerle komut verilmesini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirildi.

Fare ve klavye gereksinimini ortadan kaldıran teknoloji, özellikle özürlülere bilgisayar kullanımında kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Yazılım Mühendisi Tunca Selbes, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Atalay ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Serkan Genç’in destekleriyle geliştirdikleri yazılımla el hareketlerinin web kamerası aracılığı ile bilgisayara tanıtılabildiğini kaydetti.

İşaret diliyle bilgisayar kullanırken, el hareketlerinin bilgisayar tarafından tanınabilmesinin önem taşıdığını söyleyen Selbes, ekran üzerindeki herhangi bir ikonun parmakla işaret edilerek işlem yapılabildiğini söyledi. Selbes, şunları kaydetti:

"Ekran üzerindeki herhangi bir noktayı, fareyi hareket ettirerek göstermek yerine direk parmağımız ile işaret edebiliriz. El ile tutma hareketi yaparak herhangi bir dosyayı taşıyabiliriz. Yine, bir el komutu ile dosyayı silebiliriz. Tutma hareketi ile ekrandaki 3 boyutlu bir objeyi çevirebiliriz. Böylece bilgisayara aktarmak istediğimiz komutu herhangi bir cihaz kullanmadan daha doğal bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz."

Selbes, uygulamayı bir simülasyon yazılımında kullandıklarını ve denediklerini belirterek, bilgisayara tanıtılan el hareketleriyle pek çok fonksiyonu fare ve klavye olmadan yerine getirebildiklerini ifade etti.

Geri