1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  klimayı bilinçsiz kullanmak hasta ediyor!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Uzmanlar, “sıcakların en rahatlatıcı çaresi” olarak görülen klimaların neden olduğu hastalıklar konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Servisi Sorumlusu Dr. Ümit Kumkumoğlu, klimanın bulunduğu mekandaki konumunun hatalı olması durumunda, boyun, göğüs ve omuza gelen klima akımlarının hastalıklara neden olabileceğini belirtti.
  Kumkumoğlu, klimaların yakınında uzun süre durmamak ve klima akımına direkt maruz kalmamak gerektiğini ifade ederek, klimalı mekanlardan güneşli havaya çıkma ya da güneşli havadan birden klimayla soğutulmuş bir alana girmenin insan vücuduna zarar verdiğini kaydetti.

  Klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemek için havayı yavaş yavaş soğutmak gerektiğini ifade eden Kumkumoğlu, klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında soğutmak için kullanılması gerektiğini söyledi.

  Kumkumoğlu, çok sıcaktan ve çok terliyken klimalı ortama geçmenin vücut ısısını birden bire düşürdüğü için kas ve iskelet ağrılarına neden olduğunu belirterek, “Klimalar doğru kullanıldığı takdirde kimse için sağlık problemi yaratmıyor. Ancak bilinçsiz kullanım özellikle kas romatizması ve kireçlenmesi olanları etkiliyor” diye konuştu.

  Klima akımına karşı oturmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Kumkumoğlu, özellikle iş yerlerinde çalışanların klima akımına karşı oturmaları halinde sık sık hastalanacaklarını bunun da verim düşüklüğüne neden olacağını söyledi.

  Zatürreye neden olabiliyor
  İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görevli göğüs uzmanı Dr. Enver Yaldız, vücuda gelen klima akımlarının zatürreye neden olabileceğini belirterek, “Bakım yapılmamış klimalarda çeşitli mikroplar ürüyor, bunları solunum yoluyla alıyoruz bunlar da çeşitli enfeksiyonlara neden oluyor” diye konuştu.

  Zatürrenin en önemli nedenlerinden birinin aşırı soğuğa maruz kalmak olduğunu ifade eden Yaldız, terliyken girilen aşırı soğutulmuş mekanların zatürreye neden olduğunu kaydetti. Yaldız, klimaların bakımlarının sık sık yapılması gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu.

  Klimaların neden olduğu lejyoner hastalığının bir çeşit zatürre olduğunu ifade eden Yaldız, bu hastalığa neden olan mikropların binaların klima filtrelerine yerleşip kolonize olarak buradan havaya yayıldığını ve solunum yoluyla bulaştığını belirtti.

  Solunum yolları açısından
  Klimaların, ortamdaki nemi kurutarak üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. İsmail Özdemir, “Bakımı yapılmayan klimalarda üreyen mikroplar, yaşlılarda ve çocuklarda ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabiliyor” dedi.

  Özdemir, klimaların ortamdaki nemi kurutarak burun ve solunum yollarını koruyan mekanizmayı bozduğunu, bunun da çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırladığını belirtti.

  Klimalarda üreyen mikropların özellikle yaşlı ve çocukları etkilediklerini ifade eden Özdemir, “Yaşlı ve çocukların bünyeleri daha zayıf. Klimaların olumsuzluklarından daha fazla etkilenebiliyorlar. Klimaların sık sık bakımlarını yaptırmak ve derecelerine dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.


   
klimayı bilinçsiz kullanmak hasta ediyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tokalasmak hasta ediyor

  tokalasmak hasta ediyor

  Tokalaşmak hasta ediyor İngiltere’de uzmanlar, virütik hastalıkların bulaşması konusunda tokalaşmanın, yaygın inancın aksine öpüşmekten daha tehlikeli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili araştırma yapan İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında, birbirinin yanağına birer öpücük konduranlara göre...
 2. Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor

  Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor

  Gülmek sağlıklıdır, ama sürekli gülümsemek zorunda kalmak hasta ediyor. Çalışanların eğitimleri, deneyimleri ve motivasyonları çok sayıda araştırmaya konu olurken, psikolojileri genellikle gözardı ediliyor. Sürekli müşteriyle karşı karşıya olanlar, her koşul altında gülümsemek ve kibar olmak zorunda kalırsa ne olur? Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Depresyon ve tükenmişlik...
 3. Baskı kadını hasta ediyor

  Baskı kadını hasta ediyor

  Türk kadınının çevre ve aile baskısı nedeniyle pek çok duygusunu yansıtamadığını belirten Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu “Bunların içinde cinsel sıkıntılar da var. Türk kadınının dışa vuramadığı sıkıntılar farklı biçimde ortaya çıkıyor. Mide karın ağrısı gibi şikâyetlerin yanı sıra yüksek tansiyona eğilim de artıyor” dedi. Kadınların erkeklere oranla daha hassas bir yapısı olduğunu vurgulayan...
 4. Bilinçsiz vitamin kullanmak kanser yapıyor!

  Bilinçsiz vitamin kullanmak kanser yapıyor!

  Bazen bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar insan sağlığını olumsuz tehdit altına alabiliyor işte onlardan biride kontrolsüz rasgele kullanılan vitaminler .Bilinçsiz bir şekilde kullanılan vitaminler kanser olma riskini arttırdığı gibi sağlığınızada olumsuz etki edebiliyor konuyla ilgili uzmanların yapmış olduğu açıklamaların detaylarına geçiyorum Uzmanlara göre, vitaminin yalnızca azı...
 5. Bilinçsiz Klima Kullanımın Sonuçları

  Bilinçsiz Klima Kullanımın Sonuçları

  klima, bilinçsiz kullanım, klimalar, klimanın zararları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış seçilen klimalar astımı da tetikleyebilir, zatürreye de neden olabilir. Oysa alacağınız bazı basit önlemler, boğucu yaz günlerini rahat geçirmenizi ve sağlığınızı korumanızı sağlayabilir. Klimayı verimli şekilde kullanmıyorsanız,...

Sayfayı Paylaş