Klimayı Doğru Kullanma Yöntemleri

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Klimayı Doğru Kullanma Yöntemleri
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yanlış kullanıldığında sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara yol açan klimalar, yaşlı ve çocuklarda ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabiliyor.

Klimadan çıkan soğuk havanın doğrudan insana çarpması ile ciddi soğuk algınlığının gelişebileceğini söyleyen Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, �Çok sıcaktan ve terliyken klimalı ortama geçmek, vücut ısısını birden bire düşürerek kas ağrılarına neden olabilir, bilinçsiz kullanılan klima özellikle kas romatizması ve kireçlenmesi olanları olumsuz etkiler� dedi.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR
Yaz sıcaklarının başladığı bu günlerde klimaya talebin arttığını söyleyen Trakya Üniversitesi�nden Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, şeker hastaları, yaşlılar, bebekler, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, kemoterapi hastaları, böbrek yetersizliği ve astım, bronşit gibi kronik akciğer hastalığı bulunanların ve sigara kullananların klimadan kaynaklanan hastalıklara daha kolay yakalanabildiğini söyledi.

Prof. Yorulmaz, �Klima doğru biçimde kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta klimalar uygun tip ve yer seçilerek doğru biçimde kullanıldığında sağlığı koruyucu ve huzur verici ortamlara neden olur ancak yanlış kullanıldığında ise sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara neden olabilir� dedi.

KLİMA ŞİŞMANLATIYOR
Prof. Dr. Yorulmaz, Amerika�da yapılan araştırmalara göre, klimaların vücudu belirli bir ısıda tutmayı sağladıkları ve vücudun kendi ısı dengesini kurmasını engellediği için şişmanlığa yol açabildiğini ifade ederek, bunun yanında klimanın, kapalı mekanlarda hareketsiz biçimde daha uzun süre zaman geçirmeye yol açarak da şişmanlatabildiğini söyledi.

Araçlarda klima ile araç içindekiler arasındaki mesafenin kısa olması, ortamın daha küçük olması nedeniyle klima doğru kullanılmadığında araç içindekileri daha kolay hastalandırabildiğini anlatan Yorulmaz, �Araçlarda klimaları dış ortamdan çok daha soğuk olmayacak bir derecede, doğrudan yüze ve göğse doğru değil ön cama doğru yönlendirilerek kullanılmalıdır� dedi. Klimaların yakınında uzun süre durmamak ve soğuk havaya direkt maruz kalmamak gerektiğini belirten Yorulmaz, klimalı mekanlardan sıcak havaya çıkma ya da sıcak ortamdan birden klimayla soğutulmuş bir alana girmenin klimadan daha çok zarar görmeye neden olduğunu söyledi.

KLİMAYI DOĞRU KULLANMA YÖNTEMLERİ
Klimaların önerilen aralıklarla bakımlarını yaptırmanın gerektiğini ifade eden Yorulmaz, klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemek için ortamın havasının birden değil yavaş yavaş soğutulması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Yorulmaz, klimayı kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı: �Klimalar, ortamı belirli zaman aralıklarında soğutmak için kullanılmalıdır. Dışarıda sıcaklık 40 derece ise klima çalıştırılacak ortamda sıcaklığın aralıklarla 5�er derece düşürülmesinde fayda vardır. Vücut ani sıcak ve soğuk hava değişimlerine karşı kendini koruyamadığı için bu durum hastalanmayı kolaylaştırmaktadır.�

Klimadan çıkan havanın doğrudan insanların üzerine değil boş bir alana yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, uzun süre çalıştırılmamış klimaların, çalıştırıldığı ilk gün ve ilk saatlerde haznesinde mikrop birikmiş olması nedeniyle, dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
[/FONT]
 
Üst