1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Koç, Alman Allianz'la ortaklığına son veriyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Koç, Alman sigorta devi Allianz SE ile ortak olduğu Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. şirketlerindeki tüm hisselerini, Allianz SE’ye devretmek üzere anlaşma imzaladı.
  İki şirketin toplam değeri 782 milyon euro (1 milyar 243 milyon dolar) olarak hesaplandı. Anlaşma ile Koç Holding, 354 milyon euro (562 milyon dolar) kaynak elde edecek.

  İmzalanan anlaşma ile Koç Holding’in, Koç Allianz Sigorta’daki yüzde 43.4 oranındaki hissesi ile Temel Ticaret’in yüzde 3.7 oranındaki hissesi, toplam 248 milyon Euro bedel ile Allianz SE’ye devredilecek.

  Koç Holding’in Koç Allianz Hayat ve Emeklilik’teki yüzde 49 oranındaki hissesi de 125 milyon Euro bedel karşılığında Allianz SE’ye geçecek. Bu işlemler sonucunda 354 milyon Euro kaynak elde edecek olan Koç Holding’in söz konusu şirketlerdeki hissedarlığı tamamen sona ererken Allianz, Koç Allianz Sigorta’da yüzde 87 ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik’te yüzde 84.2 hisse ile kontrole sahip olacak. Hisse devrinin gerekli izinler sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor.

  Koç Holding CEO’su Dr. Bülent Bulgurlu, anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, Allianz ile son derece uyumlu ve başarılı bir ortaklık sürdürdüklerini ve Türk sigortacılık sektöründe öncü uygulamalara imza atarak sektörün en güçlü oyuncularından biri haline geldiklerini ifade etti. Bu anlaşmanın, uluslar arası yatırımcıların Türkiye ekonomisine ve Türk sigortacılık sektörüne duyduğu güven ve olumlu beklentinin en iyi göstergesi olduğunu savunan Bulgurlu, hisseleri, bu faaliyeti başarılı bir şekilde sürdüreceğine güvendikleri ortakları Allianz’a devretmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Bulgurlu, anlaşmanın, uluslararası yatırımcıların Türkiye ekonomisine ve Türk sigortacılık sektörüne duyduğu güven ve olumlu beklentiyi gösterdiğini vurguladı.

  Bulgurlu, Koç’un daha önce açıklamış olduğu ‘Topluluk neticelerinde en yüksek paya sahip olan dört ana sektörde odaklanma stratejisinin” kararlılıkla uygulandığını ve bu doğrultuda çok önemli bir adımın daha Allianz ile yapılan anlaşma sonucunda atılmış olduğunu belirtti.

  Koç’un Türkiye ekonomisine ve Koç Topluluğu’na yüksek katma değeri olan etkin yatırımlarla atılımlarını sürdüreceğini ve hızla büyüyerek daha güçlü bir global şirket olma yolunda ilerleyeceğini belirten Bulgurlu ayrıca, son zamanlarda açıkladıkları şirket satışları ile elde edecekleri kaynakların, bir yandan odaklandıkları alanlarda yapılacak yatırımlarla rekabet güçlerini daha da artıracağını, diğer yandan da olası riskler karşısında çok daha güçlü bir mali yapı oluşmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

  YAPI KREDİ’DEN BİN ŞUBE HEDEFİ

  Koç Topluluğunun diğer alanlardaki hedeflerine ilişkin de bilgi veren Bulgurlu, bankacılıkta, iddialı organik büyüme projelerinin devam ettiğini belirterek, Yapı Kredi’nin, 2008 yılında ise 160 şube açmayı hedeflediğini ve 2009 sonu itibarıyla bin şubeli bir banka olacağını bildirdi. Bulgurlu, “Yapı Kredi, Rusya, Hollanda ve İsviçre’deki faaliyetleri ile yurtdışına açılımını sürdürüyor. Hedefimiz, Yapı Kredi Bankası’nın küresel ölçekte saygınlığını ve değerini arttırarak, ülkemizin iftihar edeceği bir konuma getirmek. Önümüzdeki dönemde bankacılık sektöründe gündeme gelecek olan bazı özelleştirme projelerini takip ediyoruz” dedi.

  DAYANIKLI TÜKETİM

  Bulgurlu, dayanıklı tüketimde, 16 üretim tesisi, 16 marka ve 39 şirketle faaliyet gösterdiklerini, yurtiçindeki ağın benzerini, yurtdışında da oluşturduklarını vurgulayarak, “Romanya, Rusya ve Çin’de üretim faaliyetlerimiz var. Beko markamız, hedefinden iki yıl önce bu yıl dünyanın ilk 10 markası içine giriyor. Bunlar, Arçelik şirketimizin küresel şirket olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemesinin somut göstergeleri. Yurtdışındaki üretim ve satış tesislerimizi daha da arttırma hedefimiz doğrultusundaki çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

  OTOMOTİV

  Bülent Bulgurlu, Ford Otosan ve Tofaş’ın şu anda Türk otomotiv sektörünün en yüksek ihracat rakamlarını, üretimin ise yarısına yakınını gerçekleştirdiğini, Tofaş’ın, 514 milyon dolarlık yatırım ile ihracat adedini geçen yıla göre yaklaşık iki kat artırarak, 283 bine çıkaracağını; Ford’un ise, 115 milyon dolar yatırım ile iş süreçlerini ve fabrikaları iyileştirecek, kapasite artışı yapacak ve gelecek ürün programlarını değerlendireceğini kaydetti.

  ENERJİ

  Tüpraş’ta 1.6 milyar dolarlık yatırım planladıklarını aktaran Bulgurlu, geri dönüş süresi beş yıldan daha kısa olduğunu, buradan 500 milyon dolar ilave faaliyet karı elde edeceklerini ifade etti.

  Enerji alanında iddialarının Tüpraş ile çok öncelikli bir noktaya getirdiklerini anlatan Bulgurlu, şunları kaydetti:

  ”Sadece Türkiye’nin değil, bölgenin en büyük oyuncularından biri olduk. Yıllık 28.1 milyon ton ürün kapasitesi ile Avrupa'nın sekizinci büyük rafineri şirketi olan Tüpraş’taki yatırımlarımız devam edecek. Tüpraş’ın devralındığı 2006 Ocak’tan bu yana İzmit ve Kırıkkale rafinerileri CCR projeleri, İzmit ve Kırıkkale rafinerileri HDS projeleri, İzmit ve İzmir rafinerileri benzin spesifikasyonlarını iyileştirme projeleri için toplam 628 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Buna ilave olarak 1.6 milyar dolar tutarındaki Resid Upgrade (Fuel Oil Dönüşüm) projesi ile yeni proses ünitelerinin İzmit Rafinerisi’nin Körfez Petrokimya Tesisleri’ndeki arazisinde mevcut altyapı kullanılarak inşa edilmesine karar verdik. Proje süresi için 5 yıl öngörülmekte olup, 2008-2012 yıllarını kapsayacak. Projenin Tüpraş’a yıllık 500 milyon doların üzerinde faaliyet karı artışı sağlamasını bekliyoruz. Bu durumda yatırımın geri dönüş süresi 5 yıldan daha kısa olacak.”

  Aygaz şirketlerinin ise yurtiçindeki başarılarına ilave olarak, yurtdışında birçok ülkeye LPG satar hale geldiğini anlatan Bülent Bulgurlu, “Hedefimiz Aygaz’ın yurtdışındaki varlığını daha da büyütmek. Opet, benzin ve motorinde, gerek pazarlama faaliyetleri gerekse istasyon yatırımları ile pazar payını agresif bir şekilde arttırıyor. Enerji sektöründe, ülkemizin büyüyen enerji ihtiyacı nedeni ile doğacak yeni yatırım projelerine hazırlanıyoruz” dedi.

  NÜKLEER İLGİSİ SÜRÜYOR

  Entek şirketleri ile elektrik üretimi içinde bulunduklarını belirten Bulgurlu, enerji sektöründe gündemde termik santral özelleştirmeleri bulunduğunu, şu anda odaklandıkları ve üzerinde çalıştıkları projelerin başında bu konun geldiğini söyledi. Bulgurlu, “Nükleer santrale ilgimiz devam ediyor. Şartlar uygun olduğu takdirde değerlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

  2008’DE HEDEF 130 BİN DOMATES ÜRETİMİ

  Bulgurlu, Türkiye’nin ve GAP bölgesinin en büyük zirai ve sınai yatırımını yaptıklarını, önümüzdeki 5 yılda bölgeye 84 milyon dolarlık yatırım yaparak 1 milyon ton domates üretir ve işler hale geleceklerini kaydetti. Bulgurlu, 2008 yılında 130 bin ton domates üretimini hedeflediklerini vurgulayarak, Urfa'daki Harranova tesisini ise Avrupa'da birinciliğe taşımayı hedeflediklerini belirtti. Harranova A.Ş'nin yüzde 10 hissesini ABD’li The Morning Star Company'ye sattıklarına işaret eden Bulgurlu, bu işbirliği ile Türkiye'nin ve bölgenin en büyük zirai ve sınai yatırımını yapacaklarını, teknoloji, ziraat, üretim, satış ve pazarlama alanlarında ABD'li ortaklarıyla, bilgi ve deneyiminden yararlanma imkanı bulacaklarını vurguladı. Bulgurlu, “Bölgeden yıllık 150 milyon dolarlık domates ürünü ihracatı yapacağız. Gelecekteki başarılarımızın temellerini atıyoruz. Amacımız, gerek iş yapış anlayışımız, gerekse finansal büyüklüğümüz ile dünya liginde tüm Türk halkının onur duyacağı örnek bir şirket olmak” dedi. Bülent Bulgurlu, şunları ifade etti:

  “Bugün topluluğumuzun kombine cirosu, ülkemiz milli gelirinin yüzde 9’una eşdeğerdir. Yine topluluğumuz, ülke toplam ihracatının yüzde 11’ini, tüm vergi ödemelerinin, yüzde 15’ini gerçekleştirmektedir. Amacımız gerek iş yapış anlayışımız, gerekse finansal büyüklüğümüz ile dünya liginde tüm Türk halkının onur duyacağı örnek bir şirket olmaktır.”

  ANKA
   
Koç, Alman Allianz'la ortaklığına son veriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Son Harften Kelime Bul (Almanca)

  Son Harften Kelime Bul (Almanca)

  Almancamızı da geliştirelim :) Kelimeleri yazarken "die, der, das" artikellerini de yazalım kızlar. Anlamlarını da tabi... Foruma uygun olarak kelimeyi başlatıyorum: Der Engel --> Melek
 2. Ortaklık

  Ortaklık

  Rüyada ortaklik, insafa delalet eder. Biriyle ortaklik yaptigini gören, onunla is yapar. Bazi yorumculara göre, rüyada sirket görmek iyi degildir. Çünkü ortaklik daima insaf disinda davranis görür. Bir baska rivayete görede: Rüyada ortaklik görmek, insafa isarettir. Bazi tabtrciler ortaklik rüyasinda hiç hayir yoktur, demislerdir
 3. İdeal Koca bekleyenin Son Fotosu

  İdeal Koca bekleyenin Son Fotosu

  ideal koca bekleyenin son fotosu koca amlılar İdeal Koca bekleyenin Son Fotosu:BuŞARTLARDA OLMASINIBEKLİYOR DU........ 1-Boyu en ideal 1.75 olacak öyle yolda yürürken ne dev gibi durmalı ne de ufacık.. 2-renkli gözlü olmalı. ama çok açık renk değil. bakışı daha önemli. çakmak çakmak bakarken yumuşayıp eritebilmeli 3-hafif bi top sakal yada kirli sakal olmalı. Tüysüz kesinlikle...
 4. Hangi yiyecekler mide ağrılarına son veriyor

  Hangi yiyecekler mide ağrılarına son veriyor

  mide ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir mide asidine iyi gelen yiyecekler Mide ağrısı çekilmesi güç sağlık sounlarından biridir.İstediğimizi yiyip,içemez oluruz .Mide ağrılarımıza bakalım hangi yiyecekler iyi geliyor... Mideniz sürekli ağrıyorsa dost besinleri tanımıyorsunuz demektir. İşte mide ağrılarınızı geçirecek yiyecekler... Karnabahar: Haşlanmış karnabahar,mideyi asit...
 5. Bez almaya son !

  Bez almaya son !

  komik resimler komik bebek resimleri Melekler şu minik meleğe bakar mısınız? Annesi oğluna bez çaresini bulmuş hahaha Görünce muhakkak sizlerle paylaşmalıyım dedim baksanıza :D:D Özellikle hamiş meleklerimiz bu sizin için eee hayat tecrübesi lazım değil mi ama :D:D

Sayfayı Paylaş