1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kokulu Silgi ve Kalemler Yasaklanıyor

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren ürünlerin satışı yasaklanıyor. Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen teklife göre, yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter, silgi gibi ürünler, hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak ve verilemeyecek. Kanun teklifinin kabul edildiği Komisyon toplantısında ilginç önerilerde gündeme geldi. AKP Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Türklerde "yalayarak zarf yapıştırma" alışkanlığı bulunduğuna dikkat çekerek bunun önlenmesi için bantlı zarfların zorunlu hale getirilmesini önerdi.
  Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl başkanlığında toplandı. Komisyonda, Erdöl’ün geçen dönemde Genel Kurul gündeminde yer alan Uçucu Organik Bileşiklerin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi görüşülerek kabul edildi. Komisyon toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uçucu maddelerin toplumda çok yaygın olduğunu, temini kolay ve ucuz olması nedeniyle çocukların bu maddelere ulaşabildiğini söyledi. Daha çok ergenlik döneminde olan çocukların uçucu maddelere meyilli olduğunu belirten Akdağ, teklifle, çocukların bunlara erişiminin önlenmesinin amaçlandığını belirtti.

  Teklif ne getiriyor?
  Kanun teklifine göre, çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter ve silgi gibi kırtasiye ürünleri hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak ve verilemeyecek. Çocukların kullanma ihtimalinin bulunması halinde yetişkinlere de satışı yapılmayacak. Uçucu organik bileşikler içeren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde çocuklar çalıştırılamayacak; bu ürünler eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılamayacak. Kanun kapsamına giren ürünlerin yarattığı sağlık riskleri konusunda çocukları ve gençleri bilinçlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına gerekli eğitim ve öğretim programları konulacak.

  Yapıştırıcılar su bazlı olacak
  Teklife göre, eğitim ve öğretimde kullanılacak yapıştırıcılar, su bazlı olacak. Yükseköğretim kurumları ile mesleki eğitim ve iş eğitimi yapan kurumların, eğitim gereği kullandıkları bu kapsama giren ürünler, ancak "tiksindirici" koku ihtiva etmeleri halinde kullanılabilecek. Tiksindirici koku ve miktarının ne olacağı ise yönetmelikle belirlenecek. Kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde gerekli sağlık tedbirleri alınacak. Ürün bağımlılarının tedavi ve rehabilitasyonları, Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda; Sağlık Bakanlığı, diğer merkezi ve mahalli kurum ve kuruluşlar tarafından merkezler açılarak yürütülecek.

  Tüketici uyarılacak
  Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek, uçucu organik bileşikler içeren ürünlerin dış ambalajları ile varsa iç ambalajlarında, "sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği" şeklinde görünür ve okunaklı bir yazı bulunması zorunlu olacak. Resim ve şekillerin de eklenebileceği uyarı yazılarının kaplayacağı alan, toplam alanın yüzde 30’undan az olamayacak.

  Ağır para cezaları geliyor
  Kanun hükümlerine aykırı davranan kişi ve kuruluşlara ağır para cezaları verilecek. Buna göre, kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde her ne sıfatla olursa olsun çocuk çalıştıranlar, her bir çocuk için 500 YTL idari para cezasına çarptırılacak. Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikler içeren kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmasına izin verenlere, 100 YTL idari para cezası verilecek ve bu kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim kurumunda kullanılması yasaklanacak. Bu tür ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde sağlık tedbirlerini almayanlar, 1000 YTL’den 5000 YTL’ye kadar idari para cezasına çarptırılacak.

  Uçucu organik bileşik içeren ürünlerin ambalajlarına, "sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği" şeklinde uyarıcı yazı koymayanlar ise malın piyasa değerinin iki katı idari para cezasına çarptırılacak. Bu cezanın miktarı 500 YTL’den az olamayacak ve yükümlülüğe aykırı olarak ambalajlanan malların satışı men edilecek.

  AKP’li Aydın yalayarak zarf yapıştırmaya karşı bantlı zarf önerdi
  Komisyon toplantısında AKP Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın da ilginç bir öneride bulundu. Türklerdeki ''yalayarak zarf yapıştırma'' alışkanlığına dikkati çeken Aydın, bunun zararlarının önlenmesi için bantlı zarfların zorunlu hale getirilmesi, zarf üretiminde buna özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

  Milliyet


   
Kokulu Silgi ve Kalemler Yasaklanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayat silgi kullanmadan resim çizme sanatıdır. Ve insanlar böyle büyürler.

  Hayat silgi kullanmadan resim çizme sanatıdır. Ve insanlar böyle büyürler.

  silgi ile ilgili sözler resim çizmekle ilgili sözler hayat silgi kullanmadan çizmek ile insanları kullanmakla Başkalarının kalplerini etkileyecek yolu ancak siz seçersiniz. Hayat silgi kullanmadan resim çizme sanatıdır. Ve insanlar böyle büyürler. Hayat skor tabelası tutmak değildir. Kaç arkadaşınız olduğu ya da kaçının sizi arkadaş kabul ettiği değildir. Hafta sonu için planlarınızın olması...
 2. Injeksiyon Kalemleri...

  Injeksiyon Kalemleri...

  Daha kolay ve pratik insülin uygulaması için insülin şişesi, enjektörü ve iğne uçlarının birarada kalem şekli verilmiş setleridir İnsülin kalemleri ile nümerik olarak insülin dozunu ayarlamak mümkündür. Bu nedenle görme fonksiyonu zayıflamış kişilerde daha rahat kullanım olanağı vardır. Yine bu sette kullanılan insülinlerin oda ısısında daha uzun süreli dayanmaları, klasik insülin...
 3. Kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor

  Kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor

  Kokulu kırtasiye malzemelerindeki çözücülerin sağlığa zararlı olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babaları çocuklarına kokulu kalem ve silgi almamaları konusunda uyardı. ANKARA - Çocukların çok sevdiği kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aileleri kokulu kalem, silgi, yapıştırıcı, resim...
 4. Boş bir kağıt , bir kalem ve bir silgi...

  Boş bir kağıt , bir kalem ve bir silgi...

  boş bir kağıt bir kalem birde silgi kalem ve silgi hikayesi kalemle ilgili sözler ile ilgili sözler kağıt ile hikaye Boş bir kağıt , bir kalem ve bir silgi... Bos bir kâğıt, bir kalem, bir de silgi... Kâğıt gönül demek, kalemle silgi ise; benim hayatimi sen yazarsın sen silersin. Sen ne yazarsan güzel, neyi silersen güzel demek. İstediğin gibi yaşat, istediğin gibi oldur demek...
 5. Kağıt Kalem ve Silgi...

  Kağıt Kalem ve Silgi...

  kağıt kalem silgi ile ilgili kompozisyon öykü öyküler ile ilgili bilgiler burada melekler. Edebiyat dersi sınavında 10 soru sorulurdu melekler :) Ve ilk 7 soru 10 puan son soru 30 puan olurdu ve kompozisyon yazmamız istenirdi. Bir sayfadan az yazmazdım :) Gerçi sonradan sayısala ağırlık verdim ama kitap okuma, okuduğunu anlama ve ifade etme konusunda da kendime haksızlık etmemeliyim :) Bu...

Sayfayı Paylaş