1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kolbastı - Hopdek

  Konu, 'halk oyunları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kolbastı oynamanın püf noktaları kolbastı oynama teknikleri teknikleri kolbastının oynanışı kolbastının püf noktaları Bu oyun osmanli döneminde ortaya cikan bir oyundur ve bir kac yüz sene karadeniz bölgesinde samsun, ordu, giresun, trabzon bölgelerinde oynanan bir oyundur. Her yörede kendilerine özel bir oynama tarzlari vardir. Trabzonda en taninmis kolbasti oyunu da "Faroz kesmesi" yada "Hopdek" denilen kolbasti oyunu ve türküsüdür. Bu oyun Trabzon´un Faroz mahallesinde ortaya cikmisdir.
  "Kol Basti" kelimesine ve bu oyun ve türkü türünün ortaya cikmasinin tarihine gelince :

  Osmanli döneminde ickili alem yapmak yasakdi. Bu yüzden ickili alem yapmak isteyenler, kendi aralarinda, topluma acik olmiyan, gizli yerlerde bulusurlardi. Bu bulusmalara "aska gelme", "yaren", "alem" v.s. anadolunu cesitli yörelerinde isim takilirdi.

  Osmanli zabitalar da sehirlerde bu tür etkinliklerin önünü kesmek icin zabitalar, yada osmanli türkcesinde "kara kollar" sehirlerde gezdirirlerdi. Simdik bu tür etkinlikleri yapanlarda bir tane bekci koyarlardi zabitalari gözlesin diye. Eylence sirasinda hareketli türküler calinirdi. Ne zaman zabitalar yaklasdimi bekci "kol basti" diye seslenirdi ve türkünün ritmi ve sesi indirilirdi, kücük adimlar atilirdi, ama müzik ve oyun kesilmezdi. Zabitalar gecdikden sonra "kol gitdi" diye seslenirdi ve müzigin ritmi ve sesi yine yükselirdi.
  "kol basti" tarzindaki türkülerde ve oyunlarda bu ritmik ve ses yükselisleri, inisleri de parcalarin notalarinda, oynanis tarzinda ve calinis tarzinda görülür.

  Örnekler :

  Samsun "Su samsunun evleri"
  Ordu "imeciler"
  Giresun "yaylanin cimeninde"
  Trabzon "Faroz kesmesi"


  ALINTI
   
 2. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  çokkk severimmm oynayanlarııı izlemeyiii =)))
   
Kolbastı - Hopdek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolbastı Oyununun Tarihi

  Kolbastı Oyununun Tarihi

  kolbastı tarihçesi kolbastının tarihçesi kolbastı tarihi geçmişi kolbastının geçmişi KOLBASTI 1930'lu yıllarda ağaların ve dayıların olduğu bir dönemde ortaya çıkmıştır. O dönemde Trabzon da mağaralar bulunurmuş. Faroz'da, Değirmendere'de, Arafilboyun'da, Boztepe'de... O mağaralarda ağalar dayılar alem yaparlarmış. O dönemde askerlerin KOLluk kuvvetleri varmış, KOLluk kuvvetleri bu alemlere...
 2. Kolbastı nasıl bir oyun?

  Kolbastı nasıl bir oyun?

  kolbastı ayak hareketleri nasıl yapılır kolbastı nasıl yapılır ayak figürleri adana kursları adana kursu 1. Kolbastıda ne tür ayak ve bacak hareketleri var? 2. Kolbastıda kalça nasıl hareket ettirilir? 3. Kolbastıda kadınlara özgü hangi hareketler var? 4. Kolbastıda yerde hangi hareketler yapılır? 5. Kolbastıda toplu yapılan figürler nelerdir? 6. Kolbastıda ne tür el ve kol hareketleri var? 7....
 3. iskelet kolbastı

  iskelet kolbastı

  oh ooh yandan hadi meleklerrr http://video.atv.com.tr/view_video.php?viewkey=f7022c9b194d39b2686b

Sayfayı Paylaş