kolestrol nedir ve hakkinda bilgiler

nisan

Yeni Üye
Üye
kolestrol nedir ve hakkinda bilgiler
Kolesterol Nedir ve Hakkinda Bilmedigimiz Seyler
Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol, beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur.

Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.

Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına (arteriyoskleroz) yol açar. Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum... gibi maddeler de birikir. Toplumda, arteriyoskleroz için damar sertliği, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de kullanılmaktadır.

Damarlar tüm vücutta yaygın olarak bulunur ve kalp, beyin, böbrek... gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar. Kolesterol, hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin, kalbi besleyen atardamarlarda (koroner arterler) kolesterol birikimi olursa, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.
__alinti________________
 

esena

Aktif Üye
Üye
Ce: kolestrol nedir ve hakkinda bilgiler

ellerine sağlık canım
 

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
emeğinize sağlık valla beni büyük bir dertten kurtardınız çooooook saolun.
proje ödevim kesin 90 olacak.
 

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kolestrolün yazarı

önemli değil arkedeşciklerim feda olsun siz gibi okur yazarlara
 
Üst