Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi
Bebekler farklı nedenlerle ağlarlar. Ağlama, bebeklerin bize neye ihtiyaç duyduklarını söylemelerinin bir yoludur. Aç olabilirler, kirli bezleri olabilir, tutulmak isterler veya daha fazla uyarılma veya daha az uyarılma isteyebilirler. Kolik yaygın bir sorundur, yaklaşık 10 bebekten birinde görülür.Bebeğinizin doktoru genellikle semptomların desenine göre koliği teşhis edebilir.

kolik.jpeg
Bebeklerin ağlamasını bekliyoruz. Ancak, yaklaşık yüzde 15-25 lik bazı yeni doğanlar, diğerlerine oranla çok daha fazla ağlarlar. Kolik, başka türlü sağlıklı görünen bir bebekte aşırı, sık ağlamanın adıdır. Beş bebeğin birine kadar etkileyen yaygın bir sorundur.Kolik olan bir bebeğe bakmak çok sinir bozucu ve üzücü olabilir, ancak sorun eninde sonunda geçer ve genellikle kaygılanacak bir şey değildir.

Kolik genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve bebek yaklaşık üç ila dört aylık olana kadar devam eder. Anne-babalar için, bir bebek ağlamasını akıl almaz bir şekilde görmek sıkıntı verici ve rahatsız edici olabilir. Gerçek şu ki, tüm bebekler ağlıyor. Ancak kolik bebeklerde, ağlama aniden belirsiz bir sebep olmadan başlıyor ve açık bir tedavisi yok

Kolik genellikle öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde bebekleri etkileyen bir durumdur. Koliğin yalnızca belirli günlerde bebekleri etkilemesi nedenleri anlaşılamamıştır. Bebekler bu kararsız kolik benzeri semptomları günün bir başka saatinde sergiliyorsa bebek gastro-özofageal reflü hastalığı gibi başka bir durum yaşıyor olabilir.Tüm bebekler, kolik olsun veya olmasın, hayatlarının ilk üç ayında başka zamanlara göre daha fazla ağlarlar.

Kolik için Risk Faktörleri Nelerdir?

Bebeklerdeki kolik sıklıkla yeni ebeveynlerde endişe yaratır . Birçok çocuk bakım uzmanı, koliklerin nispeten yaygın ve normal bir bebek davranış kalıbı olduğuna inanmaktadır. İlk doğan çocuklarda daha sık görülme eğilimi gösterebilir. Bazıları, ilk kez bir ebeveyn olmanın normal kaygısının yatkın bir faktör olabileceğine inanıyor.

Kolik çok yaygındır. Genellikle doğumdan birkaç hafta sonra başlar ve genellikle 3 aylık döneme göre iyileşir. 4-5 aylıkken, kolikalı bebeklerin çoğunluğu iyileşmiştir. Ayrıca Hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sigara içen annelerin bebeklerinde kolik gelişme riski daha yüksektir.Kolik her an oluşabilir, ancak en sık ikindi ve akşam saatlerinde görülür. Ciddi durumlarda gün boyunca devam edebilir. Bu süre zarfında, bebeğiniz acı içinde ağlayabilir, dizlerini göğsüne kadar çekip yüzü kırmızılaşabilir. Bunların hepsi klasik kolik semptomlarıdır.Unutmayın yalnız değilsiniz. Aynı deneyime sahip olan diğer ebeveynlerle konuşmak gerçekten yardımcı olabilir.


Sebepler

Kolik nedeni bilinmiyor. Araştırmacılar, alerji, laktoz intoleransı, sindirim sisteminde bulunan normal bakterideki değişiklikler, tamamen gelişmemiş bir sindirim sistemi,bebeğin beslenme veya rahatlama yolundaki farklılıklar gibi bir dizi olasılığı araştırdı. Ancak bazı bebeklerin neden kolik olduğu konusunda net bir görüş yok.

Koliğin nedenleri belli değildir ve belirtiler bebekten bebeğe değişir. Bununla birlikte, sindirim güçlüğü çeken veya beslenmesi sırasında aşırı miktarda havayı alan, karnında baskıya neden olan bir bebeğe bağlı olabileceği düşünülmektedir. Kolik semptomları ilk birkaç haftada başlayabilir ve normalde bir bebeğin yaklaşık üç ila dört aylık olduğu zaman sona erecek, ancak altı ay kadar devam edebilecektir.

Testler ve teşhis

Bebeğinizin doktoru, bebeğinizin sıkıntısı için olası sebepleri belirlemek için bebeğinize fiziksel bir muayene yapacaktır. Bebeğiniz sağlıklıysa kolik teşhisi konabilir.Laboratuvar testleri, röntgen filmleri ve diğer tanı testlerine genellikle ihtiyaç duyulmaz, ancak belirsiz vakalarda diğer durumları olası nedenlerden hariç tutmaya yardımcı olurlar.

Kolik tedavisinde standart bir yöntem yokken, sağlık sorunu olmadığından, ebeveynlerin yardımcı olabileceğine inanan çeşitli yöntemler vardır:

Ağlarken bebeğinizi tutun
Karnına sırtına masaj yapın
Hafif hafif sırtına vurun
Banyo yaptırın
Ritmik sallayın


Tedavi bebeğinizi yatıştırmaya yöneliktir. Şayet emziriyorsanız beslenmenizi gözden geçirin. Bazı gıdalar ve içecekleri alkol, kahve ve baharatlı gıdalar sütünüze geçtiğinden bebeğinizi rahatsız edebilir ve aşırı ağlamasına neden olabilir.Bebeğiniz sürekli aralıksız ağrıyorsa olası tıbbi durumlar olabilir bu yüzden mutlaka hekime görünmenizde fayda vardır..
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim yeğenim henüz 2 aylıkken sebepsiz sürekli ağlıyordu. Gaz problemi var dediler annesinin sütü yetmiyor dediler,anne sütü yaramıyor dediler.Dedilerde dediler.Doktora götürdük gaz giderici verdi işe yaramadı. Annesi gaz giderici çaylar kullandı o da işe yaramadı.Meğersem annesinin sütü iyi beslemiyormuş yetersizmiş. Bir bebek gerçekten sebepsiz ağlamıyor. Bu yüzden aralıksız ağlayan bebekleri doktora götürmek gerek.
 

Uzman SühaN

Administrator
Birçok uzmana göre, kolik, yaşamın ikinci haftasından başlamak üzere yaklaşık 3 ay yaşına kadar devam eden, günde birçok saat süren bir bebekte ağlamaktan vazgeçilmez bir şey. Bazı uzmanlar, koliklerin tüm bebeklerde ortaya çıktığını ancak bebekten bebeğe farklılık yaratan şeyin ve kolik olarak tanımlanandan doğan bebeğin ağlama derecesine bağlı olduğunu düşünüyor.Bebeklerin yaklaşık% 20-25i kolik tanımını karşılar. Kolik olan bebek ağlarken bacağını karnına doğru çeker. Ağlaerken morarabilir yumruklarını sıkıştırabilir ve gaz çıkarabilir.Gaz, koliğe neden olmaz, ancak ağlarken bebeklerin aşırı miktarda havayı yutması nedeniyle kolik bir semptom gibi görünür.Ağlama akşam saatlerinde genellikle daha kötüdür.Kesin bir sebep bulunmadığından kolik için kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Tedavilerin çoğu ağlamanın yoğunluğunu azaltmayı ve daha da kötüleştiren faktörleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kolik genellikle yaşamın ilk birkaç haftasında başlar ve yaklaşık altı ila sekiz hafta doruğa ulaşır. Genellikle bebek dört aylıkken ve en geç altı aylık oluncadurur.Kolikli bebeklerin genellikle altta yatan tıbbi durumları yoktur. Ancak bazı durumlarda bebeğiniz sağlık probleminden dolayıda ağlayabililr.Bunuda göz ardı etmemek gerekir.Koliğin nedeni veya nedenleri bilinmemekle birlikte, bazı teoriler öne sürülmüştür. Gaz problemi,anne sütündeki belirli proteinler bağırsak hassasiyetine yol açabilir.Bebeğinizi rahatlatmak için kucağınıza alın, gazını çıkarmaya çalışın.Karnına masaj yapın.Kulağına ninni fısıldayın. İyi beslenme teknikleri ve tetikleyicilerin belirlenmesi faydalı olabilir. Kolik kendi başına tıbbi bir sorun değildir. Bununla birlikte, başka koşulların bebeğinizde sinirlilik ve ağrıya neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, mutlaka doktora götürün.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bebekler normalde ağlar. Gereksinimlerini ağlamayla iletirler. Altını ıslatırken,açken, yada rahatsızken bebeğiniz aşırı derecede ağlayabilir. Bazen ağlamaların nedeni yoktur. Çok çığlık atan bir bebeğin gerçek bir tıbbi problemi ya da rahatsızlığı olan zamanlar vardır. Aşırı ağlama ile sonuçlanabilecek bazı sağlık sorunları şunları içerir; Reflü,fıtık,gıda allerjisi ve bağırsak tıkanıklığı. (Kolik bir hastalık değilidr bu yüzden tedavisi yoktur) Kolik genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve bebek yaklaşık üç ila dört aylık olana kadar devam eder. Kolik, yeni doğanlarda ve bebeklerde aşırı, paroksismal ağlama ile karakterize bir davranışsal sendrom olarak yaygın olarak tanımlanmaktadır. Kolik yaygındır ve on bebekten üçünü etkileyebilir. Bu durumda çok fazla araştırma yapılmasına rağmen gerçek neden hala net değildir. Gebelik sırasında sigara içmek ve gebelik sırasında nikotin replasman tedavisi almak bebeğinizin kolik gelişim riskini artırır. Bebeğiniz sebepsiz ağlıyorsa mutlaka hekime göstermenizde fayda vardır.
 
Üst