Kolposkopi Nedir?

T

TİTAN

Forum Okuru
Kolposkopi Nedir?
kolposkopi, nedir, nasıl uygulanır, önemi, sorular ve cevaplar, ile ilgili bilgiler burada melekler


kolposkopi-207.jpgSevgili melekler,
Kolposkopi, Kolposkop denilen ışıklı aletle rahim ağzının görüntüsünü büyütmek, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlamak amacıyla yapılan işleme denir.

Konuyla ilgili diğer bilgiler,soru ve cevaplar şöyle;

Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi kadın-doğum masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan metal alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzınız ıslatılacak. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede doktorunuz beyaz bölgeleri daha ayrıntılı inceler, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.

Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.


Niçin Kalposkopi Yapılır?
Kolposkopi, anormal hücresel değişikliklerin varsa nedenini ortaya koymak için yapılır.


Kalposkopi Niçin Onemlidir?
Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.


Kalposkopi Ağrılımıdır?
Eğer doktorunuz biyopsi örneği alırsa, doku alınması sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu işlem sırasında kendinizi mümkün olduğunca kasmamanız, yavaş ve derin nefes alıp vermeniz yardımcı olabilir.


Kalposkopiye Nasıl Hazırlanmalıyım?
İşlem öncesi idrar torbanızı ve barsaklarınızı boşaltırsanız daha rahat olabilirsiniz. Randevunuzdan 24 saat öncesinde duş almayınız, vajinal ilaçlar veya tampon uygulamayınız, eşinizle birlikte olmayınız.


Kalposkopiye Çocuk Sahibi Olmami Etkiler mi?
Hayır. Eğer doktorunuz doku örneği alırsa, bu doku örneği çok küçük olacaktır ve çocuk sahibi olmanızı engellemez. Fakat gebeyseniz veya olma ihtimaliniz varsa bu durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Bu bilgi doktorunuzun size yaklaşımını değiştirecektir.


Kalposkopiden Sonra Kanama Olur mu?
Kolposkopi sonrası koyu renkli vajinal akıntınız ve en az iki gün lekelenme kanamanız olabilir.


Kalposkopi Sonrası Tampon Kullanılabilir mi?
Hayır. İşlem sonrası en az bir hafta veya doktorunuz bildirene kadar tampon kullanmayınız veya vajene hiçbir şey koymayınız. En az bir hafta eşinizle birlikte olmayınız.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım
Kolposkopi sonrası aşağıdaki problemlerden herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayınız:
- Aşırı vajinal kanama
- Alt karın ağrısı
- Ateş, titreme veya kötü kokulu vajinal akıntı
 
Üst