Kombi Neden Su Akıtır?

Uzman SühaN

Administrator
Kombi Neden Su Akıtır?
Günümüzde hemen hemen her evin bir parçası olan kombi ısıtma sistemlerinin en kilit parçlarından bir tanesidir. Kombiler kolay taşınabilen evin herhangi bir yerinde kullanılabilecek aletlerdir. Genel özellikleri aynı olsa çeşitli şekillerde olabilir. Her ev için doğru kombinin alınması gerekmektedir.


kombinin su akıtması.jpg
İnsanlara sağladığı faydaların yanı sıra zaman zaman problemler de çıkarabilmektedir. Kombilerin su akıtma problemi de bunlardan bir tanesidir. Zaman zaman gözlenebilen kombilerin su akıtması sıkıntısının altında çeşitli sebepler yatmaktadır.


Kalorifer sistemine normalden fazla olacak şekilde su koyulması kombinin su akıtmasına neden olabilmektedir. Sistemdeki normal olarak devre basıncı 1.5 bar kadardı. Kombi üzerinde bu değerin üzerinde bir basınç değer olması su akıtma gibi problemlerin görülmesine neden olmaktadır. Sistem içerisindeki tahliye vanasından ya da kaloriferlerden bir miktar su akıtılması problemi çözmek için yeterli olacaktır.


Kombnini altında yer alan ve kombinin tesisat ile birleşmesini sağlayan bağlantılarda problem olması kombinin su akıtmasına neden olmaktadır. Özellikle ucuz olduğu için tercih edilen plastik kombi kombi bağlantı setinin kullanılması riskleri arttırmaktadır. Bu yüzden kombi alımında bu bölgeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde zaman içerisinde su akıtması olması çok olası bir durumdur.


Yine aynı şekilde kombinin alt bölgesinde yer alan su doldurma vanasında meydana gelen poblemler de kombinin su akıtmasına yol açmaktadır. Su akıtma problemi gözlendiğinde bu bölge kontrol edilmelidir. Eğer herhangi bir problem varsa yetkili servisin çağırılması tavsiye edilmektedir.


Kombiler kış aylarında maksimum seviyede çalışan kaloriferlerin ısıtıp genleştirdiği suyun tehlikeli olmaması için fazla basıncı genleşme tankı adı verilen yere gönderirler. Genleşme tankının içerisinde yer alan şambrelde bir problem olursa ya da basınç seviyesi bu bölgede düşerse kombinin basınç artışlarını sağlıklı bir şekilde dengeleyemez. Bunun sonucu olarak da artan basınç seviyelerini dengelemek için bir miktar suyu dışarı verir. Böylelikle kombinin alt böglesinde su akma problemi meydana gelir.
 
Üst