1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Konjonktivit ..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte konjonktivit Genelde bir alerjene karşı konjonktivanın geliştirdiği,aşırı duyarlılık reaksiyonudur.Ama süreğen ve kronik tipleri de vardır.Biz burada sıkça rastlanan alerjik konjonktivayı tanıyacağız.
  Konjonktiva kornea dışında kalan göz küresinin tamamını örten kaygan,elastik saydam bir zar yapısındadır.Saydam olduğu için altındaki yapının yani skleranın rengini yansıtır.Beyaz görünür.Gözün rahatça hareket etmesini sağlar ve gözü dış etkenlerden korur.
  Konjonktivitözü koruyan konjonktiva zarının iltihabı anlamına gelir..Alerjilere yatkınlığı olan kimselerde daha sık görülür.( Örneğin alerjik astımı olan insanların göz alerjilerine de diğer insanlara nazaran daha sık yakalandığı söylenebilir)
  Gözün içerisinde var olan mast hücreleri alerji yapma özelliği olabilecek maddelere karşı gözü korur.Mast hücreleri alerjik madde ile savaşırken histamin adı verilen bir salgı salgılar ve gözlerimizdeki kaşıntı, akıntı ve benzeri alerji şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur ve göz alerjileri dediğimiz tablo meydana gelir.Konjonktivit bu göz alerjilerinin en sık rastlananıdır.
  Nedenleri:
  -Çiçek polenleri
  -Ev ve büro tozları
  -Kullanılan bazı ilaçlar
  -Kimyasal maddeler
  -Evcil hayvanlar
  -Gözleri ovuşturmak,kaşımak
  -Sağlıksız makyaj malzemeleri
  -Lens kullanılıyorsa, temiz ve kuralına uygun kullanmamak
  -Fazla TV. izleme,fazla bilgisayar kullanma ve uzun süre dikkat gerektiren illerde çalışma,gözün kurumasına neden olarak alerjik problemler karşısında gözün hassasiyetini arttırır.
  Belirtileri:
  -Gözlerde belirgin bir kızarıklık
  -Gözlerde kaşıntı
  -Yabancı cisim hissi
  -Gözlerde yanma
  -Gözde aşırı sulanma
  -Gözde sık çapaklanma
  -Gözlerde kanlanma
  -Gözlerde şişlik
  Tedavisi:
  Etken olan maddeyi tespit edip ondan kaçınma birinci hedef olmalıdır.Soğuk kompresler uygulamak rahatlatıcı olabilir.Ayrıca doktorunuzun belirleyeceği; antihistaminik ilaçlar, nonsteroidal anti inflamatuar (NSAİ) ilaçlar, kortikosteroidli damlalar kullanılabilir. Ağır durumlarda sistemik tedavi gerekebilir

   
Konjonktivit .. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KONJONKTiViTLER

  KONJONKTiViTLER

  Allerjik, mikrobik, kimyasal konjonktivitler olabilir. Gozde akinti, sulanma, kasinti, yabanci cisim hissi ve yanma tarzi sikayetler olabilir. Tedavisi goz damlalariyladir, agir durumlarda sistemik tedavi gerekebilir.
 2. Konjonktivit nedir?

  Konjonktivit nedir?

  Gözde kızarıkların en sık sebebi olan konjonktivit,konjonktiva tabakasının iltihabına verilen isimdir. Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarı gibi bir tabakayla kaplıdır. Konjonktiva adı verilen bu tabaka gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabaka içinde ince damarlar vardır ve dikkatli bakıldığında çıplak gözle dahi görülebilirler. Konjonktivada iltihap olduğunda damarlar daha...

Sayfayı Paylaş