1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  'Kontrol Odası’nda üsluba eleştiri var

  Konu, 'Diğer Sanat Alanları' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Plastik sanatlar açısından bereketli eylül ayının ilk sergilerinden biri olan Mustafa Horasan’ın 'Kontrol Odası’, Milli Reasürans’ta açıldı. Horasan, 'Üslup lafını oldum olası sevemedim’ diyor
  Ressam Mustafa Horasan’ın “Kontrol Odası” adlı sergisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

  Horasan’ın belleğinden çıkıp tuvaline yansıyan fantastik insan figürlerine bu kez atölyesine gelip giderken gördüğü kağıt toplayıcıları ve inşaat gibi 'hayatın içinden’ konuların videoları eşlik ediyor.
  Bu sergide de sanatçının işlerinden alışık olduğumuz üzere başkalaşan, zaman zaman hayvanlarla iç içe geçen insan bedenleriyle karşılaşıyoruz.
  Ressam, sergiye adını veren kontrol mekanizmasını hayatın kendisiyle ilişkilendiriyor ve başlığı şöyle açıklıyor:


  “Benim tüm üretim deneyimimi bir yerde topladığım depodur 'Kontrol Odası’. Her yaşam deneyimi, kendisi için tekildir. Bu depodan bugüne kadar hangi yapıtları öncelikle sundum diye sordum kendime. Ve depoya bu sergi için 'oda’ demeye karar verdim. Oda; beyin, oda; atölye, oda; hayat... Buradaki kontrol ya da kontrolsüzlük, kendi tekelinde.

  Bireysel özgürleşme
  [​IMG]
  Sergiyle birlikte tüm bu deneyimleri aynı anda akışına bıraktım. Böylelikle yürüdüğüm yolun farklılaşımı ve algılanışı daha derinlemesine anlaşılsın istedim. Her şeye rağmen üretim benim için bireysel özgürleşme serüveni.”
  Horasan sergisinde dijital fotoğrafa müdahale etmek suretiyle ürettiği eserlere de yer veriyor. Yaratım sürecinin her geçen gün farklı anlamlarla çeşitlendiğini belirten ressam, önyargılardan, öğretilerden ve bilindik kurallardan uzaklaşmaya, kendini özgür kılmaya çalıştığına değiniyor.

  Bedenin başkalaşımı

  Beden, acı ve doğa arasındaki ilişkilere sıkça değinen Horasan’ın bu eğilimi son sergisinde de görülüyor. Sanatçı, bedenin başkalaşımına eğilmesinin nedenleri hakkında şunları söylüyor:

  “Yokoluş, acı içinde yitip gitmek, insanın ya da doğanın hunharca katledilmesi... Kendimi bildim bileli acıma duygusunu yoğun yaşadım. Kaybolan her yaşama karşı üzüntüm beni ona çekti. Bakmaya, anlamaya çalıştım. Zayıf olandaki sadelik ve sahicilik bana ilginç geliyor.”

  'Zaman acı verici’

  Levent Çalıkoğlu, sergi kataloğu için yazdığı yazıda, serginin Horasan’ın kariyerinde kendisine yabancılaştığı ölçüde kendisini keşfetmesi, üslubunda ve belleğinde yer eden imgeleri yeniden inşa etmesi bakımından önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.
  Bu yorumu hatırlattığımızda belirli bir yere ait olmayı hiç sevmediğini, “bir kişi” olma mücadelesi verdiğini söyleyen Horasan, şöyle devam ediyor:


  “Kendimi hayat denen azgın suya bırakmayı tercih ettim. Üslup lafını oldum olası sevemedim. Ama buna rağmen benim yapıtlarımı hep bir yere oturtmaya çalıştılar. Kodlamak kendine yabancılaşmak, yeniden yapılanmak, kırmak, fütursuzca üretmek, heyecan duyarak ve soru sorarak devam etmek, kıskanmak, kendini kaybetmek... Bu müthiş bir deneyim; zaman zaman da acı verici. Kariyerimi düşünerek hiç üretmedim.”
   
'Kontrol Odası’nda üsluba eleştiri var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kontrollar

  Kontrollar

  Klinik denemeler (bkz.) yeni bir tedavinin terapötik değeri olduğunu gösterdiği zaman, bunu kabul edilmiş bir tedaviyle yahut hiç tedavi görmeme durumuyla karşılaştırarak dikkatle değerlendirmek önemlidir. İlaç denemelerinde, «hiç tedavi görmeyenler» grubuna genellikle sahte tabletler (bkz. Plasebo) verilir. Karşılaştırılan aktif yahut inaktif terapi için «kontrol» terimi kullanılmaktadır....
 2. İvediği eleştirdi

  İvediği eleştirdi

  oyuncu Fadik Ataseven alttan alttan Şahana gönderme yaptı...... RECEP İVEDİK'TE ASLA OYNAMAM CİNE5’TE YAYINLANAN CİNE CİTY PROGRAMINDA KEMAL HAMAMCIOĞLU’NUN SORULARINI YANITLAYAN BAŞARILI OYUNCU FADİK SEVİN ATASOY, RECEP İVEDİK FİLMİNDE ASLA OYNAMAYACAĞINI SÖYLEDİ. Atasoy, “Komedi başka bir şey Recep İvedik başka bir şey. Döngel Karhanesi de bir komedi filmiydi onda oynadım. Recep İvedik...
 3. Doğum kontrol hapının başka yararları var mı?

  Doğum kontrol hapının başka yararları var mı?

  Adet düzenliyici Adet hapları Bazı genç kızların kullanığını çok duymuştum hatta ellerinde görünüldüğünde hemen fısıldaşmalara sebep olur Gebelikten Koruma Dışındaki Faydaları:Adetin düzenli olmasını sağlar. Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önler, kansızlığı önler. Adet sancısı (dismenore) doğum kontrol hapı kullananlarda daha az görülür. Endometrium (rahim iç...
 4. doğum kontrol hapı kullanıp hamile kalan var mı?

  doğum kontrol hapı kullanıp hamile kalan var mı?

  acilllll lutfenn dogum kntrol hapi ile hamile kalan varmi haplarin saatini gecikerek atipta yani lutfen bilgilendirirseniz cok sevinirm
 5. Doğum kontrol haplarının hamilelik dışında ne gibi yararları vardır?

  Doğum kontrol haplarının hamilelik dışında ne gibi yararları vardır?

  Doğum kontrol hapları , östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir.Hamilelik kadın yuurtalıklarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir. Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan hormonlar dışarıdan verildiği için vücudun hormon...

Sayfayı Paylaş