1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Konutlar hangi ayda satılıp, alınır?

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Emlak piyasasında alım-satım hareketlerinin zamansal olarak ele alındığı araştırmada piyasanın hareketli ve durgun olduğu dönemler belirlendi. Genel olarak piyasa oyuncuları tarafından sıkça dile getirilse de emlak piyasasında alım işlemleri en fazla mart ile ağustos ayları arasında yapılıyor. Şimdiye kadar toplam 50 binin üzerinde konut satışının yapıldığı Emlak.milliyet.com.tr’de 2007’nin ocak ayından itibaren yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde en fazla konut alımı 3 bin 872 konutla mayısta yapılmış. Mart, nisan ve temmuz aylarında 3 bin 700 konutun üzerine çıkılırken, haziran ve ağustosta ise yaklaşık 3 bin 500 konut satılmış. 2007 yılının ocak ayında 2 bin 400’ün üzerinde, şubatında ise 2 bin 900’ün üzerinde konut alımı yapılmış.

  Konut satışları, tavan yaptığı ilkbahar ve yaz aylarının ardından eylül ayında düşerek, 2 bin 100 seviyesine gerilemiş. Ekim, kasım ve aralıkta iyice düşen satış rakamları sırasıyla 1855, 179 ve 88 olmuş. 2007 yılının sonunda yaşanan bu büyük düşüşte bayram tatilleri ve yılbaşı büyük etken olurken, geleneksel olarak da kış ayları çok fazla konut alımı için tercih edilmiyor. Yaz aylarında da turizm mevsimi nedeniyle satışlarda bir miktar düşüş olabiliyor.

  Sonuç 3 büyük ilde de aynı
  Araştırmaya göre, Türkiye’nin 3 büyük ilinde de benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Mega kent İstanbul’da 2007 yılının ocak ve şubat aylarında 1500 seviyelerinde olan satışlar mart ayı ile birlikte yükselişe geçerek, 2 binlere çıkıyor. Ağustostan sonra bıçak gibi kesilen satışlar yılsonuna doğru iyice düşüyor. Ankara’da ocakta 300 seviyesinde olan satışlar bahar ayları ile birlikte yükselerek, mayıs ve temmuzda en tepeye çıkıyor. Eylülden itibaren düşmeye başlayan konut satışları yılsonunda durma noktasına geliyor. İzmir’de de yılın ilk aylarında düşük seviyede gezinen satışlar baharla birlikte canlanıyor ve eylülden itibaren tekrar düşmeye başlıyor.

  2008’de satışlar düşük

  Araştırmanın sonuçları, 2006 yılının mayıs ayında yaşanan krizle birlikte kredi faizlerinin bir anda yükselmesiyle düşüşe geçen konut piyasasının hala kendini toparlayamadığını ortaya koyuyor. İçinde bulunduğumuz ocak ayı itibariyle konut satışlarında bir hareketlilik olmazken, piyasa en dip noktasına inmiş görünüyor. Piyasada baharla birlikte bir canlanma ve fiyatlarda artış bekleniyor. Fakat konut piyasasının kaderi kredi faizlerinin seyrine bağlı. Faizler düşerse piyasanın da tekrar hareketleneceği bir gerçek.
  Almak için iyi bir fırsat!
  Konutta yaşanılan bu durgunluk aslında ihtiyacı olanlara uygun bir alım ortamı sunuyor. Piyasada çok fazla konutun satışta olduğu kış aylarında konut alıcıları istedikleri konutları uygun fiyatlardan alabiliyor. Ancak alıcıların çok olduğu bahar ve yaz aylarında ise az sayıda konutun satışta olması nedeniyle hem seçenek azalıyor hem de talep fazlalığı nedeniyle fiyatlar artıyor. Bu nedenle aslında çok satıcılı dönemlerde alınacak konutlar ‘alırken kazan’ ilkesiyle yatırımcısına önemli miktarlarda kazanç sağlayabiliyor.


   
Konutlar hangi ayda satılıp, alınır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nafaka Hangi Durmularda Alınır?

  Nafaka Hangi Durmularda Alınır?

  nafaka, hangi durumlarda alınır, şartları, medeni kanun, boşanma davaları, ile ilgili bilgiler burada melekler Evliliklerin bitmesi durumunda, eşlerden biri (ki bu genelde kadın olur) nafaka talep edebilir melekler.. Eşlerden biri, nafaka istemeden ayrılmış olması durumunda, daha sonra tekrar nafaka isteyemez. Ancak çocuk için, çocuğun velayetini alan taraf çocuğun giderleri için...
 2. Hangi Ay Hangi Mevsim

  Hangi Ay Hangi Mevsim

  Hangi Ay Hangi Mevsim kızlar ayların içinde ki mevsim isimleri nelerdir lütfen yazın bana
 3. Hangi Sebze Hangi Ayda Ekilir

  Hangi Sebze Hangi Ayda Ekilir

  Hangi Sebze Hangi Ayda Ekilir bu sorumun cevabını verecek olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
 4. Hangi Ay Hangi Balık

  Hangi Ay Hangi Balık

  Hangi Ay Hangi Balık bulunur lütfen bu sorumun cevabını acil olarak verin bana kızlar bekliyorum.
 5. Hangi Ayda Araba Almak Uygundur Hangi Ayda Araba alınır buyrun öğrenelim

  Hangi Ayda Araba Almak Uygundur Hangi Ayda Araba alınır buyrun öğrenelim

  Hangi Ayda Araba Almak Uygundur Sıfır Araba Ne Zaman Alınır Siz de benim gibi araba almayı mı düşünüyor sunuz? Ve ilk kez mi araba alacaksınız? Dilerseniz 2013 model araba tanıtımları konularımızı inceleyebilirsiniz diyor ve hangi ayda araba alınır diyen arkadaşlarımıza da bu yazımızda hangi ayda araba almak uygundur diye bilgiler aktarıyoruz. Eğer ilk kez otomobil alacaksanız ve...

Sayfayı Paylaş