Konya Selçuk Üniversitesi rektörü Süleyman Okudan gözaltına alındı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Konya Selçuk Üniversitesi rektörü Süleyman Okudan gözaltına alındı

Konya Selçuk Üniversitesi rektörü Süleyman Okudan, yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alındı.
Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu sabah Konya ile birlikte Adana, Malatya, Adıyaman, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kütahya ve Karaman'da, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırmakla suçlandığı belirtilen yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile Konya Vakıflar Bölge Müdürü İ.G., Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. R.S. ve çeşitli hastanelerin yöneticilerinin de bulunduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan bazılarının "adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs"le de suçlandığı bildirildi. SÜ Rektörlüğü'nde ve Okudan'ın makam odasında polisin arama yaptığı da belirtildi. Operasyonun, Okyanus Şirketler Grubu ihaleleri ile ilgili düzenlenen yolsuzluk ve çete operasyonunun 3. dalgası olarak gerçekleştirildiği öğrenildi.

OKUDAN SORGULANMAK ÜZERE KOM'A GÖTÜRÜLDÜ


Bu arada, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Okudan, saat 11.10'da getirildiği Konya Numune Hastanesi'nde 5 dakika süren sağlık kontrolünden sonra hastaneden çıkarıldı. Polis minibüsüne bindirilen Okudan, sorgulanmak üzere Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (KOM) götürüldü.

Diğer zanlıların da aynı yerde sorgulanacağı öğrenildi.

Rektör Okudan, 2006 yılında 10 Nisan polis bayramında Polisevin'de Konya Valiliği tarafından düzenlenen başarılı polis müdürlerinin ödüllendirildiği programa katılmış, bugün kendisinin de gözaltına alındığı operasyonu yöneten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Anadolu Atayün'e yaptığı başarılı operasyonlar nedeniyle layık görülen ödüllerini vermişti.

Okudan, takdirname, plaket ve cumhuriyet altını verdiği Atayün'ü başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etmiş, bu an fotoğraf karelerine yansımıştı. Nisan ayından bu yana devam eden operasyonları yöneten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Anadolu Atayün'ün Konya'da görev yaptığı 4 yıl içinde çok sayıda operasyona imza attığı belirtildi.

OKYANUS OPERASYONU

Operasyonun 23 Eylülde düzenlenen ikinci dalgasında Okyanus Şirketler Grubu'nun çeşitli hastanelerden aldığı temizlik, güvenlik, yemek ve görüntüleme ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı ve çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğu gerekçesiyle şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ve SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başmüdürü Mustafa Mete ile birlikte 21 kişi Konya'dan sevk edildikleri Adana'da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Okyanus Şirketler Grubu, SÜ Meram Tıp Fakültesi ve Konya Numune Hastaneleri ile birlikte Konya'da ve farklı illerde çok sayıda sağlık kurumunun yemek, görüntüleme, güvenlik ve temizlik ihalelerini almıştı.

Çıkar amaçlı suç örgütü kurularak, bu ihalelere fesat karıştırıldığı öne sürülüyor.

guncel.net
 
Üst