1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Konya Sultan Hani

  Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  KONYA SULTAN HANI


  Herbiri bir harika olan yüzlerce Selçuk kervansarayindan biri de konya Sultan Hani'dir. Konya.Aksaray arasinda olan bu hani, 1229 yilinda, Selçuklu Sultani Alaaddin Keykubat I yaptirmistir. Bir yangin geçiren bu han, Giyasettin Keyhüsrev zamaninda (1278'de) onarildi ve genisletildi.

  Bu han, birbirine bitisik uzunlamasina iki bloktan olusuyor. Öndeki blokun dogu tarafindaki duvarinda, ince süslerle bezeli mermer bir kapidan büyük dehlize, oradan da hanin avlusuna geçilir. Avlunun sag tarafinda revakli bölmeler, ortasinda bir mescit, solunda da youcularin kaldigi odalar vardir. Daha dar olan arka taraftaki ikinci blok hayvanlara ve esyaya ayrilmistir. Yolcu odalarindan ve hayvanlara ait ahirlardan baska handa, firin, hamam ve erzek depolari da vardir.

  Hanin oturtuldugu alan, toplam olarak 4866 metrekareyi bulur. Büyük blok 'yazlik', küçük blok 'kislik' olarak ga adlandirilir. Hanin distan boyu 116,90 metredir. Yazlik kismimin eni 49.35 mç, boyu 67.75 m. Dir. Kislik kisminin boyutlari ise 32ç90 m x 55.15 m. Dir.

  Hanin dogu cephesindeki muhtesem mermer kapisinin genisligi 10.70 metredir. Bu kapida bulunan kitabeye göre hanin mimari Muhammed bin Havlan- el- Dimaski!dir.

   
Konya Sultan Hani konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. slm bende geldim hani selam hani hani :)

  slm bende geldim hani selam hani hani :)

  slm ben geldim sizin sitenizi google alakasız bi şey ararken buldum güzel bi yere benziyo üye olayım dedim... 24 yaşındayım... akdeniz bölgesinden katılıyorum bekarım.. yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim unutmadan hala ünivi bitiremedim öğrenciyim :)
 2. Sultan

  Sultan

  mülkün gerçek sahibi Allahü Teala'ya; Sultanı hoşnut ve güleryüzlü görmek, ilahi ceza ile rüya göreni korkutan kimseye yahut Allah'ın rızasına erdiren işleri yapmaya, Sultanı gazaplı görmek namaz ve diğer emirlerdeki eksikliğe ve masiyet işlemeye, Sultaan olduğunu görmek ehli için mülke ve saltanata ermeye, ehli olmayan için, onun bulunduğu toplumda, alim ve takva ehlinin dışındakilere zarar...
 3. Konya

  Konya

  saraylar iç mekan ahşap rölyefte Konya Mevlana Türbesi ve Dergahı (Merkez): Türbenin çekirdeği 1230 yılında, Mevlana’nın babası Sultan-ul Ulema Bahaeddin Veledin vasiyeti üzerine buraya gömülüp, üzerine basit bir türbe yapılmasıyla oluşmuştur. Mevlana’nın ölümünden sonra ise Pervane Muiniddin ve karısı Gürcü Hatun tarafından buraya bir türbe yaptırılmıştır. Türbe daha sonra dini ve sosyal...
 4. konya

  konya

  ne türbesi konyadadır

Sayfayı Paylaş