1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Köpeklerde Dışkı Yeme

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  anne karnında bebeğin dışkısını yemesi kaka yeme oyunları anne karnında kakasını yiyen bebek kaka yeme oyunu
  Kaprofaji, veya dışkı yeme köpeklerde sık rastlanılan bir sorundur. Birçok köpek sadece kendi dışkılarını değil, kedi, at gibi diğer hayvanların dışkılarını da yemektedir. Yavrularını besleyen köpeklerde bu davranış normal sayılmaktadır. Anne köpek yavrularının dışkılarını barınağını temiz tutmak için yiyebilir. Ayrıca vahşi yaşamda da sınırlı besin kaynağı olduğundan köpekler bu ortamda diğer hayvanların dışkılarını yemeyi de öğrenmişlerdir. Bu dışkılar çoğu zaman onlar için besin kaynağı olmuş ve köpeklerin hayatta kalmalarını sağlamıştır. Kaprofajinin tıbbi nedenleri ise ekzokrin pankreas yetmezliği, cushing sendromu (hyperadrenucortisizm), steroid uygulamaları, intestinal parazitler, hypertiroidizm (kedilerde), diabetes mellitus (şeker hastalığı), beslenme noksanlıklarıdır(nadiren). Köpeklerdeki bu davranışın nedenleri üzerine birkaç teori vardır. Bunlardan bazıları, annenin barınağını temizlemek için yavrularının dışkılarını yemesi alışkanlığının devamı olduğu, uygun olmayan dışkılamalar için geçmişte verilmiş cezalara tepki olduğu, çevresel faktörlerdeki değişikliğin yarattığı stres durumu gibi sıralanabilir. Bazı veterinerler ise köpeklerin bu tadı sevdiklerini savunmaktadırlar. Dışkı yiyen köpeklerde sürekli veya tekrarlayan parazit enfeksiyonları, gastroenterit (kusma, diare) görülebilmektedir.
  Eğer köpeğinizde kaprofaji var ise bunlara dikkat edin.
  kilo kaybı
  dışkı kusma
  diare (ishal)
  halitosis (kötü kokan nefes)
  su tüketiminde değişiklik

  idrar miktarında artış Petiniz kaprofajik ise veterinerinize başvurmalısınız. Veterineriniz kaprofajinin altında yatan nedeni teşhis etmek için birtakım testler yapabilir. Köpeğinizin mamasının besin değerini ölçebilir ve tıbbi bir nedeni olup olmadığını araştırır, gerekli tedavi yöntemlerini size açıklar.
  Teşhis
  Anamnez ve muayene
  Petinizin diyeti hakkındaki sorular dışında veterineriniz kusma, kilo kaybı, diare ve dışkıda parazit görüp görmediğinizi de araştıracaktır.
  Petinizin diyetinin incelenmesi
  Petinizin mamasının içeriğini yazan kısmını yanınızda götürün.
  Dışkı muayenesi
  Bir parça dışkıyı veterinerinizin parazit muayenesi yapması için yanınızda götürün.
  Biyokimyasal testler Genel bakış kısmında bahsedilen hastalıkları ortaya çıkarmak için yapılmalıdır.
  Kan testleri
  Pankreas enzim fonksiyonunun ve ekzokrin pankreas yetmezliğinin tanısı için.
  Hyperadrenokortisizmi (cushing sendromu) araştırmak için adrenal fonksiyon testleri
  Kedilerde tiroid seviyesine hypertiroidizm için bakılabilir.
  Tedavi
  Tedavi sorunun tıbbi veya davranış bozukluğu kaynaklı oluşuna göre değişir. Gıdasal eksikliklerden kaynaklı durumlarda dengeli bir diyet ile sorun giderilebilir. Problem davranış kaynaklı ise çeşitli yollardan bu durumun önüne geçilebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.
  Köpeğinizi sürekli tasma ile dolaştırın. Böylece dışkı yemesini engelleyebilirsiniz. En geçerli yöntemlerden biridir. Köpeğinizi dışkı yaptığında mükafatlandırabilirsiniz. Böylece dışkıladıktan sonra, dışkısı yerine sizin vereceğiniz ödülü yemeyi tercih edecektir. Diyetinin değiştirilmesi de bir çözüm olabilir. Böylece dışkısının tadı da değişeceğinden kendi dışkısını yemekten vazgeçebilir. Köpeğiniz dışkıya yöneldiğinde onu cezalandırabilirsiniz.
  Köpeğin dışkısını yemesini önlemek için dışkının tadını değiştirme yoluna da başvurabilirsiniz. Bunu kötü, acı tadı olan maddeleri dışkıya karıştırarak yapabilirsiniz. Acı biber sosu enjekte ederek az da olsa başarı sağlanabilmektedir. Dışkının tadını değiştiren, daha az çekici kılan başka ürünler de bulunmaktadır. Ancak bu, köpeğinizin başka hayvanların dışkısını yemesini engelleyemez. Bir başka çözüm de dışkıya kusturucu ilaç uygulamaktır. Böylece dışkı yedikten sonra hayvanınız kusacaktır. Bir zaman sonra dışkı yememeyi kendisi öğrenecektir.
  Evde Bakım
  Veterinerinizin tavsiyelerini uygulayın. Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirin. Uygun egzersizler yaptırın. Dışkıları günlük olarak uzaklaştırın. Paraziter veya diğer hastalıkları tedavi ettirin. Petinizin dışkısını rutin olarak parazit açısından kontrol ettirin. Koruyucu bakım Köpeğinizi gezdirirken tasma kullanın ve onu serbest bırakmayın. En etkili koruma yöntemi budur. Yüksek kaliteli bir diyet kullanın.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Eylül 2017
Köpeklerde Dışkı Yeme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dışkı

  Dışkı

  Güçlükle elde edilen rızka, terbiye ve eğitime yatkın olmayan kimseye, ıslahı zor organizasyonlara; zorla menfaat elde etemeye delalet eder.Dibekte bir sey dövdügünü gören evlenir.
 2. Köpeklerde Dışkı Yeme Problemi

  Köpeklerde Dışkı Yeme Problemi

  Köpeklerde Dışkı Yeme Köpeklerde Dışkı Yeme Kaprofaji, veya dışkı yeme köpeklerde sık rastlanılan bir sorundur Birçok köpek sadece kendi dışkılarını değil, kedi, at gibi diğer hayvanların dışkılarını da yemektedir Yavrularını besleyen köpeklerde bu davranış normal sayılmaktadır Anne köpek yavrularının dışkılarını barınağını temiz tutmak için yiyebilir Ayrıca vahşi yaşamda da sınırlı...
 3. Yeni Bir Köpek mi Aldınız?

  Yeni Bir Köpek mi Aldınız?

  Eğer ilk defa evinize bir köpek alıyorsanız yetiştirme kurallarına daima uymanız gerekir. Eğer daha önce bir köpek yetiştirdiyseniz geçmişte yapmış olduğunuz bazı hataları artık tekrar etmemelisiniz. köpek yetiştirmiş bazı insanlar çevrelerine yetiştirme ile ilgili bilgi verirler fakat oluşacak kötü sonuçlara asla katılmazlar; derler ki benim köpeğinde sonuç mükemmeldi köpek aldıktan...
 4. Köpek

  Köpek

  Karşılıksız sevgi alabileceğiniz tek canlı :) İnsanın en iyi dostudur bence.
 5. Köpeğinizi Yeni Doğan Bebeğinizle Nasıl Tanıştıracaksınız?

  Köpeğinizi Yeni Doğan Bebeğinizle Nasıl Tanıştıracaksınız?

  köpek bakımı köpek bakımı ile ilgili bilgiler Sevgili melekler, evinizin neşesi köpeğinizle yeni doğan bebeğinizin tanışması çok önemli bir olaydır. Eve gelen ailenin yeni üyesine köpeğiniz mutlaka saygı duyacaktır ancak yine de bir bebek ve köpeğe aynı evde bakmanın, onların her ikisinin de fizyolojik ve psikolojik gelişimlerinin sağlıkları açısından, aşağıda verdiğimiz önerileri...

Sayfayı Paylaş