1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Korfbol

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  korfbol resimleri malzemeleri saha ölçüleri sahası saha çizimi Korfbol, erkeklerle bayanların birlikte oynadıkları tek takım sporudur. Oyun basketbol ve hentbola benzer olsa da, belirgin özelliklerle onlardan ayrılır.


  Oyunun amacı, topu rakip takımın "korf" denilen, sepete benzer yüksek potasına atmaktır. Korfbol her yaştaki kadın ve erkeklerin oynayabilecekleri bir spordur. Kapalı alanlarda oynanmasının yanısıra, çimde, kumda veya suda da oynanabilir.  Korfbol sözcüğü, Hollandaca'da "korfbal" sözcüğünden gelir. Korf, Hollandaca'da sepet, bal ise top anlamına gelir

  TARİHÇE

  Korfbolun mucidi Hollanda'lı bir öğretmen olan Nico Broekhuysen'dir. Broekhuysen İsveç'te oynadığı bir oyundan esinlenmiş ve Korfbol oyununu 1902 yılında Amsterdam'da tasarlamıştır.
  Hollanda Korfbol Birliği 1903 yılında, "Uluslararası Korfbol Federasyonu" 1933 yılında kurulmuştur. Birlik, Uluslararası Spor Federasyonları Birliği ile Dünya Oyunları Birliği'ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.


  Korfbol sporunun gelişimi son yıllarda olmuştur. 1970 yılında Uluslararası Korfbol Federasyonu’nun sadece Avrupa'da 4 üyesi varken, Korfbol 1992 yılında 4 kıtada 30'dan fazla ülkede oynanmaya başlamıştır.
  IKF, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından resmen tanınmıştır. Aynı zamanda, Uluslararası Genel Spor Federasyonları Birliği (GAISF), UOK’nın Tanıdığı Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (ARISF) ve Uluslararası Dünya Oyunları Birliği’ne (IWGA) katılmıştır.


  Korfbol, 4 yılda bir yapılan Dünya Oyunları kapsamında yeralmaktadır.  AMAÇ

  Amaç rakip takımın potasına (korf) topu atarak sayı elde etmektir. Her iki sayıdan sonra takımlar bölge değiştirirler ve defans oyuncuları hücuma, hücum oyuncuları ise defansa geçerler.


  Devre arasında ise saha değişimi yapılır.


  Korfbol bir takım sporudur ve takım çalışması gerektirir; topla koşmaya veya top sürmeye izin verilmez. Koşarken topu yakalanırsa durup pas verilmesi gerekmektedir.
  Korfbol sporunda bir erkek bir erkeğe, bir bayan bir bayana savunma yapabilir ve bir kişiye karşı iki kişi savunma yapamaz.  Saha ve Malzemeler

  Sahanın boyutları kapalı alanda 40x20 m., açık alanda 60x30 metredir (kumda 20x20). Saha eşit olarak iki bölgeye ayrılmıştır.
  Her takımın 3.5 metre uzunluğunda bir direğin ucuna takılmış sepetten oluşan ve korf adı verilen bir potası vardır.
  5 numaralı futbol topuna benzer bir top kullanılır.  OYUNUN ÖZELLİKLERİ

  Bir takım 4 bayan 4 erkek oyuncudan oluşur. Her bir bölgede 2 erkek 2 bayan oyuncu yer alır.


  Sadece bayanlardan veya erkeklerden oluşan bir takımla oynanmaz.
  Korfun etrafında 360 derecelik açıdan atış yapma imkanı vardır. Potanın arkasında da oyun devam eder.


  Kolektif oynamak zorunludur. Topa sahip olan oyuncunun topla koşmasına veya topu sürmesine izin verilmez. Her oyuncunun belirli bir rakibi vardır. Oyunun özelliğinden dolayı korfbol oyuncusu rakibini gölge gibi takip etmelidir.


  Defans yapılırken atış yapmaya izin verilmez. Fakat defans oyuncusu potaya hücum oyuncusundan daha yakın olmalıdır. Ayrıca bir kol mesafesinde olmalı, yüzü hücum oyuncusuna dönük olmalı ve gerçekten topa blok yapmaya çalışmalıdır.
  Korfbol çok yönlülük gerektirir. Korfbol hem hücumun hem de defansın önemli olduğu bir spordur ve bir oyuncu bu iki başlıca görevin birinden kaçınamaz. Çünkü oyuncular her iki sayıdan sonra bölge ve görev değiştirirler. Bu nedenle her oyuncu hem hücum hem de savunma becerilerini geliştirmelidir.


  Fiziksel temasa izin verilmez. Rakip oyuncuyu tutmaya, itmeye veya çekmeye izin verilmez. Arkadaşlık ve yardımlaşma ön plandadır.
  Uluslararası Korfbol Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalar
  1. IKF Dünya Şampiyonası
  2. IKF Dünya Gençlik Şampiyonası
  3. IKF Avrupa Gençlik Şampiyonası (21 Yaş Altı)
  4. IKF Avrupa Şampiyonası
  5. IKF Avrupa Bowl
  6. IKF Avrupa Kupası
  7. Avrupa Kupası
  8. Üniversite Dünya Kupası
  9. Genç Yetenekler Kupası (16 Yaş Altı)
  10. Gençler Dünya Kupası (19 Yaş Altı)
  11. Gençler Dünya Kupası (23 Yaş Altı)
  12. Avrupa Üniversiteler Şampiyonası (EUCK)
  13. AOKF Asya-Okyanusya Şampiyonası
  14. Asya Korfbol Şampiyonası
  15. Özel Düzenlenen Turnuvalar


  Kaynak: wikipedia.org
   
Korfbol konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye'de Korfbol

  Türkiye'de Korfbol

  Korfbolun Türkiye'de yıllara göre gelişimi şu şekilde olmuştur: 1995 - Korfbol fahri olarak bu sporun Türkiye'de yaygınlaşması için çalışan Erengül Özer'in Uluslararası Korfbol Federasyonu üyesi Raymond Fabri’yi ülkemize davet etmesiyle Marmara Üniversitesi ve F.M.V. Özel Işık Lisesinde başlamıştır. Mayıs 1995’te Marmara Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerine...

Sayfayı Paylaş