1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Koriyon villus biopsisi

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  KVB Nedir? Koryonik villus biyopsisi anne ile bebek arasında iletimi sağlayan plasentadan ultrason kontrolü altında ince bir iğne veya çubuk ile 5 mg kadar doku parçasının alınmasıdır.
  Bir prenetal (doğum öncesi) tanı yöntemidir. Birtakım doğumsal hastalıkların anne karnındayken farkedilmesine olanak sağlar.
  KVB Ne Zaman Yapılır?
  Koryonik villus biyopsisi ideal olarak gebeliğin 10 - 12. haftaları arasında yapılır.
  KVB Nasıl Yapılır?
  Uzman hekim gereken temizliği antiseptik (dezenfekte edici) sıvılarla yapar. Daha sonra ultrason kontrolünde bir borucuğu vajinadan geçirerek uterusun (rahim) içerisinde villus denilen yapışma uzantılarına yöneltir. Hafifçe vakum uygulanarak buradan küçük bir örnek alır. Bu işlemde herhangibir anestezik (ağrı giderici) maddeye ihtiyaç duyulmaz. Hastanın anatomik yapısına göre bazen hekim uygun gördüğü villusa karın dışından bir iğne batırmak suretiyle de ulaşabilir.
  Örnek alındıktan sonra hekim ultrason yardımıyla bebeğin kalp atışlarını takip eder. Gebeler bu testen sonra bir süre dinlendirilmelidirler. KVB yapılan her beş gebeden birinde kramplar oluşurken, her üç gebeden birinde de hafif kanamalar görülür Bu kanamalar bir kaç gün içinde durur.
  KVB Riskli Midir?

  1. Amniosenteze oranla biraz daha fazla olmak üzere deneyimli ellerde 1,2 / 100 oranında düşük riski mevcuttur. 2. 10. gebelik haftasından önceki gebeliklerde yapılan KVB sonucunda bu gebelerin bazılarının bebeklerinin el ve ayak parmaklarını kaybettikleri bildirilmiştir. Bu nedenle KVB 10. haftadan sonra uygulanmalıdır.
  3. Anne açısından en önemli tehlike enfeksiyondur. Vajinal yolla gerçekleştirilen KVB’de karın bölgesinden girilerek yapılan KVB’ye göre enfeksiyon daha sık görülür.
  4. Leke tarzı kanamalar sık görülen bir diğer problemdir.
  KVB’nin Avantaj ve Dezavantajı Nedir?
  Avantajı; sonuçlarının amniosenteze oranla gebeliğin çok daha erken döneminde elde edilebilmesidir. Sonuç erken alındığından bozukluk saptanırsa gebeliği sonlandırmak için daha basit ve güvenli yöntemler kullanılabilir.
  Dezavantajı; amniyosenteze göre düşük riskinin, kanama ve kramp gibi komplikasyonların ( kötü sonuçlar) görülme oranının daha yüksek olmasıdır. Ayrıca yalancı pozitiflik riskide daha yüksektir.
  KVB Sonuçları Ne Kadar Sürede Belli Olur?
  Amniosenteze göre gebeliğin daha erken haftalarında yapılabilen bu tanı testinin sonuçları 7 - 10 gün içerisinde belli olur.
  KVB Kimlere Uygulanmalıdır?
  1. 35 yaş ve üstü gebelere,
  2. Doğumsal defektli bir çocuğu olan veya doğumsal defekt saptanan bir hamilelik dönemi geçirmiş gebelere,
  3. Ailesinde doğumsal defektli bireyler bulunan gebelere,
  4. Down sendromlu veya başka Kromozomal bozukluğu olan çocuğu olan gebelere,
  5. Bilinen bir kromozomal yeniden yapılanma varsa.
  KVB Sonucunun ‘İyi’ Gelmesi Bir Bebeğin Sağlıklı Doğacağı Anlamına Mı Gelir?
  KVB test sonuçları; bazı doğumsal kromozomal bozuklukların ve özellik arzeden genetik problemlerin ortaya çıkarılmasında %99′un üzerinde güvenilirliğe sahiptir. Bununla beraber KVB bazen belirsiz sonuçlar ortaya koyar ki bu durumlarda bebeğinin durumunun netlik kazanması ancak amniosentez yapılması ile mümkün olabilmektedir


   
Koriyon villus biopsisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Korion villus biopsisi

  Korion villus biopsisi

  KVB Nedir? Koryonik villus biyopsisi anne ile bebek arasında iletimi sağlayan plasentadan ultrason kontrolü altında ince bir iğne veya çubuk ile 5 mg kadar doku parçasının alınmasıdır. Bir prenetal (doğum öncesi) tanı yöntemidir. Birtakım doğumsal hastalıkların anne karnındayken farkedilmesine olanak sağlar. KVB Ne Zaman Yapılır? Koryonik villus biyopsisi ideal olarak gebeliğin 10 - 12....
 2. kemik iliği biopsisi

  kemik iliği biopsisi

  Birçok kan hastalığının saptanmasında önemli rol oynayan bu incelemede, özel bir iğne yardımıyla kemik iliğinden örnek alınır. Biyopsi yaparken oldukça sağlam ve iç içe geçmiş metal bir iğne kullanılır. İğnenin derine girmesini engellemek için dışında bir halka vardır. Kemiğe girildikten sonra içteki kılavuz iğne çıkarılır. İğnenin batırılacağı yer hastanın yaşına ve işlemi gerçekleştiren...
 3. Koriyon Villus Biopsisi

  Koriyon Villus Biopsisi

  Bebeğin plasentasını oluşturan dokulardan örnek alınması demektir. Erken uygulanması, fetusa doğrudan müdahale olmaması, fetal zarlara tahribat vermemesi, ve amniyosenteze göre fazla materyal elde edilmesi avantajlarıdır. Zor olması, alınan hücrelerin direk olarak fetusa ait olmması, fetus üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri dezavantajıdır.Çok yaygın olarak uygulanan bir teknik olmayıp...
 4. Koryon Villus Biyopsisi nedir?

  Koryon Villus Biyopsisi nedir?

  koryon villus biyopsisi nedir,koryon villus biyopsisi ne için yapılır,koryon villus biyopsisi ne zaman yapılır,koryon villus biyopsisi hakkında bilgiler Tarama testlerinde veya ultrasonografide kromozomal anomali açısından artmış risk izlenen gebelerde gebeliğin 10-13 haftaları arasında ince bir iğne yada kanülle ultrason eşliğinde koryon villus tabakasından (plasenta tabakası, bebeğin...
 5. KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ YAPTIRANLAR

  KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ YAPTIRANLAR

  koryon villus ne demek,koryon villus ne anlama gelir,koryon villus biyopsisi ne demektir,koryon villus biyopsisi nasıl yapılır,koryon villus biyopsisi hakkında bilgiler Riski gebeliklerde kromozomal anomali yönünden değerlendirilen yapılan tarama testleri ve ultrason muayenesiyle de ileri tetkik gerektiren hastalara yapılan bir tahlil yöntemidir. Koryon Villus Biyopsisi hamileliğin 10 ile...

Sayfayı Paylaş