1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Koruma Kararları Şiddetle Mücadelede Kadına Cesaret Verir

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  "Koruma Kararları Şiddetle Mücadelede Kadına Cesaret Verir" Ankara 8. Aİle Mahkemesi boşandığı eşinin taciz ettiği kadının koruma talebini kabul etti. Avukat Habibe Kayar: "Şiddetten korunmayı evlilikle sınırlamak şiddetle mücadelede yetersiz, bu bakımdan karar son derece başarılı bir örnek."

  BİA Haber Merkezi

  08 Mayıs 2008, Perşembe


  Nilüfer ZENGİN
  Kadınlara Hukuki Destek Merkezi Derneği'nden (KAHDEM) avukat Habibe Kayar Ankara 8. Aile Mahkemesi'nin boşandığı eşinin taciz ettiği kadının koruma kararı vermesi hakkında "Böyle kararlar kadınların içinde bulundukları şiddetten kurtulmak için daha cesur davranmalarını sağlayabilir" dedi.

  Ankara 8. Aile Mahkemesi iki yıl önce boşandığı kocasının kendisini ve iki çocuğunu yaşadıkları eve zorla girerek taciz edip, telefonla küfür ettiği ve tehditte bulunduğunu gerekçesiyle başvuran, kendisi ve çocukları için koruma isteyen kadının talebini haklı bularak altı ay süreyle koruma kararı çıkardı.

  Habibe Yılmaz Kayar bianet'e kararı değerlendirdi:

  "Koruma genişletildi ancak yetmedi..."
  "Ailenin Korunmasına Dair Kanun'da, uygulamadan ve ihtiyaçlardan kaynaklanan bazı değişiklikler yapılmışsa ayrılık ve boşanma davası sırasında veya fiilen ayrı yaşayan eşler bakımından koruma genişletilmiş olması kadının şiddetten korunmasına yetmedi.

  "Evlilik akti henüz kurulmamış veya boşanma kararı verilmişse bile şiddet son derece yaygındır ve yasa metninde bu ilişkilerde koruma kararının verilmesini sağlayan düzenleme hâlâ eksiktir. Oysa uluslararası sözleşmeler, Türkiye’nin sorumlulukları ve uluslararası sözleşmelerle güvenceye alınan temel hak ve özgürlükler gereği resmi evlilik dışı birlikteliklerdeki şiddet mağdurlarının da korunma kapsamına alınması olanaklı.

  "Şiddetten korunmayı evlilik ile sınırlamak şiddetle mücedelede yetersiz ve sınırlayıcıdır. Güvenlik hakkı ve yaşama hakkının tesisi için şiddetin olduğu tüm ilişkilerde koruma kararı verilmelidir."

  "Karar medeni duruma göre ayrımcılık yapmıyor"
  "Karar bu bakımdan son derece başarılı bir örnek. Şiddetten korunma sırasında kadınların medeni durumlarına göre ayrımcılık uygulanması yasanın amacına aykırı.

  "Benzer koruma kararları gerek evlilik dışı birliktelik yaşayan gerekse boşanmış kadınlara içinde bulundukları şiddetten kurtulmak için daha cesaret verecektir.

  "Bu kararın üzerine Türk Hukuk Sitesi ve KAHDEM bir imza kampanyası başlatmıştı, bu kampanyayı Kadın Kurultayı ve kadınların kurduğu diğer platformlar ve kadının insan haklarına saygı duyan pek çok kişi ve kurum desteklemişti.

  "Toplanan imzaları yarın kararı veren hakim Eray Karınca'ya teşekkürlerimizle birlikte teslim edeceğiz."

  Sevim Zarif

  Geçen yıl 42 yaşındaki aktivist Sevim Zarif ve eşi Halil İbrahim Zarif öldürülmüş, Sevim Zarif'in eski eşi Yaşar Özcan suçu üstlenmişti.

  Kadın örgütleri davaya müdahil olmayı talep etmiş ancak mahkeme, cinayetten zarar görmedikleri gerekçesiyle talebi reddetmişti.

  Özcan cinayeti "Zarif'in çocuklarını göstermemesi dolayısıyla 'tahrik altında' işlediğini" iddia etmişti.

  Sevim Zarif koruma talep edebilse ve korunsaydı belki de şimdi hayatta olurdu. (NZ/GG)
   
Koruma Kararları Şiddetle Mücadelede Kadına Cesaret Verir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına şiddetin bahanesi çok Bir çocuk annesi F.T.'yi birlikte yaşadığı kişi dul olduğunu öğrenince terk etti. F.T., bir otobüs firmasında hostesliğe başlayınca da 'namus' gerekçesiyle vuruldu. Ailenin Korunmasına Dair Kanun, şiddet görenin koruma altına alınmasını gerektiriyor, korumayı ihlal edenlere de altı aya kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular: Kanunun uygulanması için sekiz...
 2. Kadın Kadına Şiddet

  Kadın Kadına Şiddet

  Kolombiya'da, ilaçla uyutulan hamile kadının rahminden 8 aylık erkek bebeği alınarak kaçırıldı. Polis yetkilileri, Angela Cartagena'nın, başkent Bogota'nın 70 kilometre güneybatısında, Girardot kentindeki bir sağlık kliniğinden çıkarken ilaçla uyutulduğunu belirttiler. Kadının, daha sonra çevredeki bir eve getirildiğini ifade eden yetkililer, suç ortaklarının yardımıyla mutfak bıçağı...
 3. Kadına kadın koruma

  Kadına kadın koruma

  çok enteresan bir tavır içinde olan Ebru polat koruması ile ilgili neler söyledi...... EBRU POLAT’A MİLLİ SPORCU KORUMA! EBRU POLAT SON GÜNLERDE YANDAN HİÇ AYRILMAYAN BAYAN KORUMASIYLA DİKKAT ÇEKİYOR.... Geçtiğimiz gün bir magazin programına çarpıcı açıklamalar yapan Polat, eski erkek arkadaşından kötü mesajlar aldığını ve korumayı da tedbir amaçlı olarak tuttuğunu ifade etti. Galatasaray...
 4. Kadın özgürlük mücadelesinin kronolojisi

  Kadın özgürlük mücadelesinin kronolojisi

  5 Ekim 1789 Fansa'da ekmek ayaklanması küçük bir kız tarafından davul çalarak başlatıldı. Sayıları artan büyük bir kadın kalabalığını peşinden sürükledi • 21-22 1789 Ekim Fransa'da Versailles'teki ekmek ayaklanmasının başını kadınlar çekiyor. • 25 Şubat 1793'de işçiler dükkanları bastı. Aralarında çok sayıda kadın vardı. Özellikle de sabun fiyatlarından şikayet eden çamaşırcı kadınlar....
 5. koruma kararı

  koruma kararı

  merhaba ben 2 aylık evliyim evliliğimin 1. ayında eşimden şiddet görmem, eşimin beni zorla yanında tutması ve tehdit gerekçeleriyle eşim hakkında suç duyurusunda bbulundum ve o tarihten sonra ayrı yaşamaya başladık .ben şikayet dilekçemden 2 gün sonra pişman olup şikayetimi geri çekmek istedim ancak şikayette bulunduğum savcılık dilekçeyi merkeze gönderdiğini söyledi ve ben dilekçe yazıp...

Sayfayı Paylaş