Korunmaya muhtaç sokak çocukları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Korunmaya muhtaç sokak çocukları
onlar bizim çocuklarımız

Sokakta gördüğümüz madde bağımlısı (tinerci) çocuklar sokak çocukları mı?
Tiner kullanan çocukların sayısı bugün sokakta yaşayan çocuklardan çok daha fazla. Sokakta gördüğünüz şiddet uygulayan, madde çektikten sonra kendinden geçerek insanlara saldıran çocuklar aslında evleri olan, aileleri bulunan çocuklar - sokak çocukları değil. Sokak çocukları arasında da uçucu madde bağımlısı çocuklar var ancak her tinerci çocuk sokak çocuğu değil. Son yıllardaki gözlemler ve çalışmalar şunu gösteriyor ki tiner olarak genelleme yapılan uçucu maddelerin kullanımı her geçen gün inanılmaz bir hızla artıyor. Bu maddeleri artık sadece sokaktaki çocuklar kullanmıyor. Ailesi olan, suç işlemek için çeteleşmiş gruplar kullanıyor. Çoğunluğu 18 yaşın altında olan bu çocuklar kolay para kazanmak, eğlenmek, korku vermek için sokaklarda çete halinde geziyorlar ve gasp başta olmak üzere her suçun içinde yer alıyorlar. Bunlara daha organize olan gasp çetelerini de eklemek gerekiyor. Güneydoğudan, Doğudan getirilen ve fiziksel özelliklerine bakılarak seçilen çocuklar yankesicilik ve gasp için İstanbul’da eğitilip çalıştırılıyorlar. Öncelikle kolları uzun, parmakları ince çocuklar toplanıyor. Bu çocukların çok çocuklu fakir ailelerden olmasına özen gösteriliyor ki ailesi sonra peşine düşüp başlarını ağrıtmasın. Vurgulanması gereken nokta gerçekte bu işlere kalkışanların organize bir suçun içinde olarak, planlı şekilde çıkar sağlamak amacıyla bu işleri yapmalarıdır.
Suç işlemeye hazırlanan çocuklar aynı zamanda uyuşturucuya da alıştırılıyor ki çocuk madde temin etmek için kendisine söylenen suçu işlesin.
Sokakta yaşayan çocuklar özellikle de uçucu madde kullandıktan sonra zaman zaman bu işlere kalkışmakta ve zarar vermekteler. Gerçek sokak çocukları bu ortamdan faydalanıp, yetişkinlerce organize edilen madde bağımlısı çocuk imajına bürünerek suç işleyebiliyorlar.
Uçucu madde kullanımının aileleri olan çocuklarda çok artmış olması da toplumda var olan “eğer tinerli ise o çocuk sokak çocuğudur” önyargısının artık geçerli olmadığını göstermektedir. Sokakta yaşanan korku veren, güvenliği tehdit eden bu olayların faturasının sokak çocuklarına kesilmesi yanlıştır. Bu durum toplumla bakıma ve korunmaya muhtaç sokak çocukları arasına kapanması zor bir mesafe sokuyor.

sokak çocukları 1.jpg

sokak çocukları 2.jpg

sokak çocukları 3.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ce: korunmaya muhtaç sokak çocukları

çok saol citosum ellerine sağlık canım ablam benim çok üzülüyorum be yaaaaaaa

Bizler Sokak Çocukları

Bizler sokakların umut çocuklarıyız
Ellerinden bir tutanı olmayanlarız
Ne sevgi gösteren ne de yüzümüze gülenimiz var
Nerede insanlık hani insanlar
Hadi uzatın ellerinizi koyun yüreklerinizi
Yansın bize de ışıklar yeşersin umutlar
Sıcak ve şefkatli bakışlarınızla
Bakın gözlerimizin içine
Tutun ellerimizden avuçlarınızdaki sıcaklıkla
Kıpırdasın suskun küllenen yüreklerimiz
Bir kez olsun kendi yavrularınızın yerine koyun bizi
Düşünün ayrılıkları geceleri karanlıkları yoklukları
Yavrularınız evinizde karşınızda dizinizin dibinde
Düşünün bir de bizleri sokakta karda kışta açta açıkta
İşte onlar bizleriz sahipsiz kimsesiz sokak çocukları
Kim sahip çıkar bize kim korur bizleri
Dertler hiç eksik olmaz gölgedir hep peşimizde
Durmadan yağmur yağar kar yağar üzerimize
Hepimiz umutta hepimiz tedirgin hepimizin çatık kaşları
Ah bir de olsaydı sokakların çatıları
Ne olur abiler ablalar anneler babalar
Verin bize umutları yaşatın bize sevgileri
Yeşertin diriltin içimizde solan hevesleri
Horlamayın dışlamayın kopartmayın hayattan bizleri
Çocuklarınız gibi bizler de bu toplumun birer gülleri
Çabuk tutun ellerinizi sarın bizdeki yaraları
Biz de bu ülkenin hepinizin evlatları
Yalnızız yalnız kimsesiz sahipsiz
İşte onlar bizler hepimiz
Çaresiz sokak çocukları

alıntı

bende çok üzülüyorum ya şu yukardaki şiirde herşeyi anlatıyo zatenn kahroldumm

bende bir bagımlıyım

çok saol citosum ellerine sağlık canım ablam benim çok üzülüyorum be yaaaaaaa[/QUbennde bir bagımlıyım söylediklerinize katılıyorum eger benimgibi madde bagımlısı siteye girecek olursa şu adrese gitmesini isteri beyelebeyine gitsin orda oya bahadır rehabilitasyon merkezine gitsinle çok yardımcı oluyorla

Sevgili takipçilerimiz,

Korunmaya muhtaç sokak çocukları adlı konuyu incelediniz..Aile sevgisinden mahrum olan bu çocuklar hepimizin çocukları ve geleceği.. Bu çocuklarımızı tersleyip , itip kalkmayalım..Sahip çıkalım , hayata kazandıralım. Sokak çocukları ile ilgili duygu yüklü yazı için aşağıdaki linki ziyaret ediniz..

Sokaktan Mektup Var

sokak çocukları.jpg

Sokak çocukları diye sınıflandırmak bile beni üzüyor. Onlar sokağın değil bizim çocuklarımız. Onları ötekileştirmeyelim onlara el uzatalım değerli olduklarını hissettirelim. Çocuğumuz onları tersliyor küçük görüyor. Ben bu tür insanların vicdanlarının köreldiğini görüyorum. Kimse istemez böyle yaşamayı .. Az duyarlı olalım ve empati yapalım..

Geri