KPSS Birincisi Ne demektir?

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
KPSS Birincisi Ne demektir?
kpss birincileri kpss89 nedir kpss10 ne demek kpss89 kpss 89 ne demek
Bu yıl (2007) yapılan KPSS'ye sadece lisans mezunları girmiştir. Sınav sadece KPSS-Öğretmenlik ve KPSS-A için yapılmıştır. Sınav sonuçları memur atamaları olarak bilinen KPSS-B grubu memur yerleştirmeleri sırasında kullanılmayacaktır. Sınav sonrasında ise yüzü aşkın puan açıklanmıştır.

- KPSS Öğretmenlik atamalarında kullanılan puan türü KPSS10'dur. Dolaysıyla bir öğretmen adayının, eğer dereceye bakarak karar veriyor ise KPSS10'a bakması gerekmektedir.

- ÖSYM'nin açıkladığı diğer puanlardan her biri, bir kurumun müfettiş, denetmen, uzman veya kontrolör yardımcılığına denk gelmektedir. Örneğin maliye müfettiş yardımcılığında KPSS40, Muhasebe denetmen yardımcılığında KPSS43, gelir uzman yardımcılığında KPSS49, kaymakam adaylığında KPSS47, tarım ve köyişleri kontrolör yardımcılığında KPSS89 puanı kullanılmaktadır.

- Genel kültür ve genel yetenek puanı: En önemli puan türlerinden birisi ise genel kültür ve genel yetenek testlerinin birleşiminden elde edilen KPSS3 puanıdır. Kariyer mesleklere değil de, sadece KPSS-B grubu kadrolarına girecek mühendis, sağlık personeli, din hizmetleri personeli gibi tüm adayları için önemli olan puan türü budur.

- Önlisans ve ortaöğretim mezunlarının durumu: Yukarıdaki açıklamalar sadece lisans mezunları için geçerlidir. Ön lisans mezunları bakması gereken puan türü KPSS93, ortaöğretim mezunlarının ise KPSS94'tür.

Adayların, dersanelerin 1'incilik açıklamalarına bakarken, bu hususlara dikkat etmeleri, daha kaliteli bir hizmetin çıkmasına, yardımcı olacaktır.

Kaynak
 
Geri
Üst